Hamile diyeti nedir? Nasıl yapılır?
Diyet

Hamile Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

11 Kasım 2017 - 11:36:53

Hamile diyeti, gebelik döneminde kadınların daha düzenli ve sağlıklı beslenmesini sağlayan programlardır.

Hamile Diyeti Nedir?

Annelerin bu dönemde belirli listelere bağlı kalarak beslenmesi hamile diyeti kavramını ortaya çıkarmaktadır. Ancak bu diyetin normal diyetler ile karıştırılmaması gerekmektedir. Bu diyet ile birlikte anne, hem kendisi hem de bebeği için gerekli tüm maddeleri vücuduna almış olur. Hamile bayanlar, bu dönemdeler 9 ile 12 kilo arasında değişen kilolar almaktadır. Bunun üstünde kilo alan bayanlar fazla kilo almış, altında kalan bayanlar az kilo almış olarak nitelendirilebilir. Ancak zaten kilo fazlası olan bayanların 7-8 kilo almaları da normal karşılanmaktadır.

Hamile Diyeti Ne İşe Yarar?

Hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin çok iyi beslenmesi son derece önemlidir. Bebekler bu dönemde yalnızca annenin yediği besinlerden gerekli enerjiyi elde ederler. Bu aşamada aldıkları vitaminlerin ve minerallerin tamamı annelerin yedikleri besinlerden gelmektedir. Bu sebeple de anneler bu dönemde yediklerine çok dikkat ederler. Ancak bayanların iki can taşıyor olması çok fazla yemek yemelerinin gerekli olduğu anlamına gelmemektedir. Eğer bayanlar bu dönemde hamile diyeti yapıp dengeli ve doğru besinler ile beslenirlerse hem kendileri hem de bebekleri için son derece doğru bir adım atmış olacaklardır.

Hamile Diyeti Nasıl Yapılır?

Hamile bayanlar öğünlerini kesinlikle atlamaması gerekirken belirli besinleri de kesinlikle tüketmesi gerekir. Bu aşamada kahvaltı en önemli öğün olarak görülürken basit bir şekilde geçiştirilmemesi çok önemlidir. Hamile diyeti nasıl yapılır sorusunun kahvaltı ayağına 1 bardak süt ile başlanmaktadır. Bunun yanında 1 yumurta, 7-8 tane zeytin, 2 dilim ekmek ve 1 yemek kaşığı pekmez tüketmek yeterli olacaktır. Bu öğün hem anneyi hem de bebeği yeteri kadar besler. Ara öğün 1 adet meyve ile geçirilirken öğle yemeğinde 4 adet köfte, 1 tabak pilav, 1 tabak sebze yemeği ve salata ile geçirilmelidir. Günün ikinci ara öğününde 1 avuç badem ya da 4-5 adet kuru incir yemek uygun olurken sonrasında akşam yemeğine geçilir. Akşam yemeğinde 1 kase çorba kesinlikle atlanmamalıdır. Izgara beyaz et çorba sonrası tüketilirken 1 kase salata ile akşam yemeği tamamlanır. Geceleri de 2 adet meyve ya da 1 bardak süt ile gün tamamlanabilir. Bu liste içerisindeki besinler kendi türlerindeki diğer besinler ile değiştirilebilmektedir. Hamile diyeti nasıl yapılır sorusunun genel hatlarıyla yanıtı bu şekildedir.

Hamile Diyeti Ne Kadar Sürer?

Bayanların hamile olduklarını anladıkları dönemde başladıkları hamile diyeti hamileliğin sonuna kadar düzenli bir biçimde devam edebilir. Doğum sonrasında bu yiyecekler biraz fazla gelirken belirli oranda düşürülerek devam edilebilir. Hamilelik sonrasında ciddi bir diyetin daha içerisine girmek bu sefer anne sütünü olumsuz etkileyeceğinden önerilmemektedir. Ancak bu dönem için de özel olarak düzenlenmiş olan diyetler bulunmaktadır. Bu diyetler alınan fazla kiloları verdirirken anne sütünün kesilmesini de engellemektedir.

Yorumlar
Mine sadık 11 Kasım 2017 - 11:46:53 Şuan ideal kiloma göre 10 kilo fazlam var ve hamile olduğumu öğrendim. Doktor kilo almamam gerektiğini ve yediklerime dikkat etmemi söyledi. Hamile diyeti nasıl olmalı? Neler yemeli neler yememeliyiz? Yapanlar var mı?cevapla
Pınar Kasımoğlu 17 Eylül 2018 - 12:16:01 6 aylık hamileyim ve çok fazla kilo alıyorum. Hamile diyeti uygulayarak en azından beslenmemi birazcık düzene sokmayı düşünüyorum. Bu hafta doktor kontrolüm var kendisi de kilo almamam için beni uyarıyordu. Bana uygun bir liste hazırlamasını isteyeceğim. Umarım kontrol altına alabilirim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: