Diyet

Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır?

22 Kasım 2017 - 11:55:50
Kilo alma diyeti nasıl yapılır?

Kilo alma diyeti daha çok kalorili gıdaların tüketilmesi ile olur. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için öğünlerin atlanmaması ve öğünlerde alınan gıdaların gün içerisinde hızlı bir şekilde eritilmemesi gerekmektedir.

Kilo Alma Diyeti Nedir?

Zayıflamak isteyenler dışında aşırı zayıf kişilerin kilo almak istemesi de oldukça normaldir. Kilo vermeye uğraşırken kilo almak için de diyet yapılabilmektedir. Aşırı zayıf olan kişilerin boyu ile orantılı kilo almak için kilo alma diyeti yapması normal bir durumdur. Daha çok yemek tüketerek bilinçsiz kilo alımı sağlığı tehdit etmektedir. Fakat sağlıklı beslenerek de kilo almanın mümkün olduğu unutulmamalıdır. Metabolizması hızlı çalışan kişilerde boyuna göre daha zayıf görünmesi ve yeterli kiloda olmaması vücudun bünyesini tehlikeye atmaktadır. Bu durum karşısında boy ve kilo orantısı göz önünde tutularak kilo alımı sağlanmalıdır. Vitamin ve minerallerin yeteri miktarda vücuda alınması kişide yeme isteği yaratmaktadır. Çok sık acıkma görülerek yemek yeme isteği artmaktadır. Kilo alırken diyet listesi ile kilo almak daha sağlıklı kilo alımını sağlayacaktır.

Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo alma diyeti kişinin kan şeker ve vücut sağlığı ile ilgili tetkiklerinin yapılması sonucu ek gıdalara da ihtiyaç duyulabilmektedir. Kilo almak için tüketilecek olan gıdaların sağlıklı gıdalar olmasına özen gösterilmelidir. Çok fazla yağlı ve karbonhidrat bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi kalp ve damar sağlığını tehdit edebilir. Bu durumda sağlıklı kilo almanın yöntemleri için daha çok karbonhidrat bakımından zengin olan makarna, pilav ve bulgur pilavı tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra hamur işi gıdalar sağlıksız kilo alımına sebep olduğundan düzenli ve az miktarda tüketilmesi önerilir. Şeker ve şeker ürünleri kişinin sağlığını tehdit edeceğinden doğal yollar ile şekerin vücuda alınması gerekir. Sık sık yemek yemek kişinin kilo almasını da hızlandırabilir. Vücuda alınan kalorinin kısa sürede yakılmaması için spor olarak kaloriyi hızlı yakıcı sporlar tercih edilmemelidir. Besinlerin kalori miktarları vücuda uygun şekilde ayarlanmalıdır.

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Kişinin kilo alma diyeti kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Aynı kilo vermek isteyen kişiler gibi kilo alma da kişiye özel hazırlanır. Kişinin yediği besinlerden yüksek miktarda kalori alması ve düzensiz olarak kilo alımı hızlanması sağlığın bozulmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple sağlığı bozmadan ve sağlığı tehdit edici şekilde kilo almamak için dikkatli kilo alımına özen gösterilmelidir. Sağlıklı kilo almanın yöntemleri için sürekli yemek yemek ve kalorisi yüksek gıdaları tüketmek kişinin sağlığının bozulmasında en önemli etkenlerden biridir. Daha sonra tekrar kilo vermek için de kişiyi rahatsız edici bir hal alabilir. Ayrıca çeşitli hastalıkların meydana gelmesine sebep olur. Doktor kontrolü ile kilo alımı kontrol altında tutulmalı ve vücuda faydalı besinlerden kilo alma diyeti yapılmalıdır. Aksi halde kişi gereksiz kilo alımından dolayı obezite ile karşı karşıya kalabilir.

Yorumlar
Vahide Tekcan 22 Kasım 2017 - 12:05:50 Kilo almak istiyorum ama vücudumda yağ oluşsun istemiyorum. Sağlıklı kilo almanın yolları nedir? Nasıl beslenmem gerekiyor? Sağlıklı kilo almak için ne yapmalıyım? Yaklaşık olarak 10 kilo almam gerekiyor ideal kiloma kavuşmak için.cevapla
İdil Gezer 25 Eylül 2018 - 16:23:09 Kilo alma diyeti kadın ve erkekler için farklı şekillerde oluyor bildiğim kadarıyla. Eğer kilo almak istiyorsanız bunu abur cubur gibi yiyeceklerle değil sağlıklı gıdalarla yapmanız gerekmektedir. Buradaki asıl amaç vücutta yağ yapmak değil kilo almaktır. Sağlıksız kilo aldığınız zaman fiziğiniz bozulabilir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: