Sağlık 22 Kasım 2021 - 11:47:13

Kireçlenme Nedir? Neden Olur? Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Kireçlenme Nedir? Neden Olur? Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

İlerleyen yaşlarda sıkça karşılaşılan eklem hastalıklarından biri olan kireçlenme yaşam kalitesinin düşmesine ve kişinin hareketlerini kısıtlayan hastalıklardan biridir.

Kireçlenme Nedir, Ne Demek?

Eklemlerde bulunan kıkırdakların zorlanması sonucu ortaya çıkan bu hastalık kemik hastalığı çeşitleri arasında da görülmektedir. Eklem içerisinde yer alan ve hareketi sağlayan sıvının kuruması sonucu kemikleride sürtünme dolayısı ile kayganlaşmayı sağlayan sıvının kurumasından dolayı çeşitli kemik ağrıları meydana gelmektedir.

Kireçlenme Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Yaşa bağlı olarak kemiklerde kireçlenme görülen kişiler genel olarak yaşlılarda görülmektedir. Fakat bunun yanı sıra menopoz dönemindeki kadınlarda, diyabetlilerde ve sporcularda sıkça meydana gelmektedir. Özellikle sporcularda meydana gelmesi çok fazla eklemlerin kullanılmasından dolayı eklem içerisindeki sıvının kurumasından kaynaklanmaktadır. Bu hastalık kemiklerin eklem kısımlarında meydana gelerek kişinin hareket ettiğinde şiddetli ağrı çekmesine sebep olmaktadır. Hastalığın teşhisi sonrası kemik dokusunu destekleyici ilaçlar tercih edilmektedir. Sıkça eklem ağrıları ile doktora başvuran hastaların çoğunda bu rahatsızlığın başlangıcı olduğu görülmektedir.

Kireçlenmenin Nasıl Oluşur? Nasıl Geçer?

Kemik yapısı için gerekli kalsiyumun yeteri miktarda da alınmaması durumudur. Kullanılan ilaçlar ve uygulanan yöntem hastalığın durumuna göre belirlenmektedir. Hareketsizlik bu rahatsızlığın en büyük nedenleri arasında yer alır. Kişinin günlük olarak kendine egzersiz planı oluşturması ileride meydana gelen hastalığın en aza inmesine yardımcı olacaktır.Ayrıca aşırı kilo hastalığın hareketsiz kalmasına sebep olacağı için bu eklem rahatsızlığına neden olacak faktörler arasında yer almaktadır. Hastanın doktor kontrolünde olması gerektiği unutulmamalıdır.

Kireçlenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kemiklerde eklem bölgesinde meydana gelen bu hastalık hastanın ilerleyen dönemlerde şiddetli ağrılar yaşamasına sebep olabilir. Bu nedenle hastanın ağrılarından kaynaklı çeşitli rahatsızlıklar duyması doktora başvurmasını neden olur. Kireçlenme tedavisi uygulanırken düzenli egzersiz için fizik tedavi uygulamasına da başlanabilmektedir. İlaçlar ile eklemlerde meydana gelen bu hastalık yavaş yavaş iyileşme gösterebilir. Özellikle sporcularda yanlış hareketten dolayı karşılaşılan bu hastalık tedavi edilmez ise yürümeyi zorlaştırabilir yapıdadır.

Kireçleme Kimlerde Görülür? Kimlerde Olur?

Bu eklem rahatsızlığı yaşlılarda ve aşırı kilolu kişilerde hareketsizlikten meydana geldiği gibi yaşa ve genetiğe bağlı olarak da meydana çıkabilmektedir. Bu nedenle kalsiyum bakımından zengin olan gıdaların sıkça tüketilmesi gerekmektedir. Menopoz döneminde olan kadınlarda hem kireçlenme hem de kemik erimesi meydana gelmektedir. Bu yüzden menopoz öncesinde mutlaka alınan vitaminlere dikkat edilmelidir.

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Hastanın düzenli olarak doktor kontrolünde olması ve ilaçlarını kullanması gerekir. Bu hastalıktan kaynaklı meydana gelen ağrıların dindirilmesi için egzersiz programına tam bir şekilde uyulması gerekmektedir. Hızlı bir iyileşme sağlanması için sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi gerekmektedir. Çok sık şekilde kişinin bu rahatsızlıktan kaynaklı eklem ağrıları görülebilmektedir. Bu ağrıların ortadan kaldırılması için düzenli doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Kemiklerde meydana gelen eklem ağrıları kireçlenme ya da farklı hastalıkların meydana gelmesine sebep olabilir. Düzenli egzersizler ve ilaç tedavileri doktor tarafından yapılarak hastaya uygulanmalıdır. Aksi halde kemik ile ilgili ciddi hastalıkların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

  • kireçlenme
  • kireçlenme neden olur
  • kireçlenme tedavisi
  • kireçlenme nedir
Yorumlar
Demet Demirbaş Kireçlenmeye karşı ne iyi gelir? Yüzme iyi gelir mi? Doktor kireçlenme başlangıcım olduğunu söyledi. Bunu nasıl önleyebilirim ilerlemesini nasıl durdurabilirim? Egzersizler tedavi için etkili olur mu? Vücuttan bu hastalık nasıl temizlenir? cevapla
Sıdıka Karaca Kireçlenme neden olur? Egzersizleri nasıl yapılmalı? Bacağım bu hastalığın olduğu teşhis edildi. Çok ağrım oluyordu. Şimdi ilaç kullanıyorum ama doğal yöntemlerle tedavi etmek istiyorum. Hangi hareketler iyi gelir neler yapmak gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Sigarayı Bıraktıran Otlar ve Bitkisel Kürler