Kırkkilit otunun faydaları ve zararları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Sağlık

Kırkkilit Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

05 Aralık 2018 - 21:23:21

Kırkkilit otu; kökleri toprağın çok derinine inen ve sürekli büyüme gösteren bir bitkidir. Bir diğer adı at kuyruğu otudur.

Kırkkilit Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

En çok bilinen bir diğer ismi at kuyruğu olan kırkkilit otu şeklinden dolayı bu ismi almıştır. Bitkinin görüntüsü kuyruk şekline benzediği için ayrıca tilki kuyruğu otu, kuş kuyruğu otu ve katır kuyruğu otu gibi isimlerle de tanınmaktadır. Kırkboğum, zemberek otu ve çam otu isimleriyle de bilinmektedir. Kuzey Afrika, Kuzey Amerika, Asya, Avrupa'nın bir çok bölgesinde yaygın olarak bulunmaktadır. Küçük sivri uçlu yaprakları bulunmaktadır. Kendine has yeşil renge sahiptir.

Kırkkilit Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kırkboğum otunun faydaları şunlardır;

  • Kemik ve eklemlerde olumlu etkiler göstererek eklem ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
  • Tırnakların kolayca kırılmasını önler. Saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.
  • İlerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi hastalığına engel olur. Kemik erimesi sürecini yavaşlatır.
  • Anemi (kansızlık) hastalığında olumlu etkiler gösteriyor.
  • Ağızda oluşan yaralar ve diş eti kanamaları başta olmak üzere vücuttaki yaralanmalara iyi gelerek, yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur.
  • Birçok kanser türüne karşı koruyucu etkiye sahiptir.
  • Çayının böbrekler üzerinde ciddi etkisi vardır. İdrar söktürücü özelliğiyle vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Vücuttaki şişkinlik, ödem gibi rahatsızlıkların giderilmesi için doğal çözüm yöntemidir.

Kırkkilit otunun zararları fazla tüketildiği durumda ortaya çıkabilir. Kadınların hamilelik ve emzirme döneminde tüketmemeleri gerekmektedir. İlaç kullanan hastaların da doktor kontrolü altında at kuyruğu otunu tüketmeleri en uygun olanıdır.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Demlenir? Zayıflatır mı?

At kuyruğu otunu aktarlardan temin etmek mümkündür. Kırkkilit otu çayı kurutulmuş ya da taze yapraklarla yapılabilmektedir. İhtiyacınız olan malzemeler 2 çay kaşığı at kuyruğu otu (taze veya kurutulmuş) ve kaynamış sudur. Bu çayın tarifi büyük kupa bardak için uygundur. Bir büyük kupa bardak çay için yaklaşık olarak 2 çay kaşığı kurutulmuş zemberek otu yeterli gelecektir. Çay taze ottan hazırlanacaksa, 2 dal yaprağı koymak yeterlidir. Zemberek otu bardağa konulur ve su kaynadıktan sonra bardağa dökülmeden 5-6 dakika dinlendirilir. Sonrasında su bardağa dökülür ve otun dem salması için 7-8 dakika kadar beklenir. Eğer kullanılan ot tazeyse bekleme süresi 15 dakika olmalıdır. Zemberek otu çayı vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olduğu için kilo verme sürecinde oldukça etkilidir.

At Kuyruğu Otunun Kullanılışı ve Fiyatı

Zemberek otu vücuttaki fazla ödemin atılmasına yardımcı olduğu için en çok, fazla kilolarından kurtulmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Çayı hazırlanarak tüketilen kırkboğum otu, vücuttaki şişkinliğin ve ödemin giderilmesini sağlar. Saç dökülmesine engel olmak ve saçın daha hızlı uzamasını sağlamak için de karışımın şampuan içerisine dahil edilmesi gerekmektedir. Kırkkilit otunun fiyatı satın alacağınız grama göre değişiklik göstermektedir.

Yorumlar
Emel Yılmaz 05 Aralık 2018 - 21:33:21 Kırkkilit otu ekstresi çok faydalı diye duydum. Daha önce çayını birkaç kere içmiştim. Bu bitkiyi başka ne şekillerde tüketebilirim onu öğrenmek istiyorum. Ben adını kırk boğum diye biliyordum. Zayıflamak için etili olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: