Kısırlık nedir? Neden olur? Belirtileri, sebepleri, tedavisi
Sağlık

Kısırlık nedir? Neden olur? Belirtileri, sebepleri, tedavisi

31 Ekim 2017 - 20:46:28

Kısırlık, yaşadığımız dönemin en yaygın sağlık sorunları arasında gösterilebilir. Bu rahatsızlığın çok sayıda farklı sebebi sayılırken yapılan tetkikler ile sonuçlar belirlenmektedir.

Kısırlık nedir, ne demek?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmaya göre doğum kontrol yöntemlerinden hiçbirini kullanmayan kişilerin 2 yıl boyunca düzenli cinsel ilişkilerine rağmen gebelik olmazsa bu durum kısırlık olarak isimlendirmektedir. Kısırlığın açıklamasında belirtilen 2 sene içerisinde çiftlerin haftada 2 defa korunmasız cinsel ilişki yaşadığı öngörülmüştür. Daha yüksek sıklıklarda daha kısa bir süre içerisinde de kısırlık anlaşılabilmektedir. Birçok farklı sebebi olan bu rahatsızlığın tedavisi de bu sorunlara göre yapılmaktadır.

Kısırlığın sebepleri nelerdir? Neden olur?

Erkek ve kadınların üreme sistemleri birbirlerinden tamamen farklı olduğundan kısırlığın sebepler de her iki birey için farklı olmaktadır. Kadınlarda kısırlık problemlerinin başlıca sebebi olarak yumurtalarda yaşanan sorunlar gösterilmektedir. Düzensiz ya da seyrek olarak adet görme veya hiç adet görmeme gibi problemler kısırlığın nedenleri arasında yer alabilir. Bunun dışında bayan üreme sisteminde yer alan tüplerde bir tıkanıklık varsa bu durum da sperm ile yumurtanın bir araya gelememesine sebep olur. Bu durumda da gebelik durumu yaşanmaz. Son olarak bayanların cinsel bölgelerinde ortaya çıkan özel hastalıklar kısırlığa sebep olabilirken yaşın ilerlemesi de kısırlığın başlıca sebepleri arasında gösterilmektedir.

Kısırlık nasıl olur? Nasıl anlaşılır?

Erkeklerde yaşanan kısırlık problemlerinin en önemli sebebi olarak çevresel etmenler gösterilir. Alkol ya da sigara tüketimi, stres, düzensiz beslenme ya da sürekli olarak oturmak erkeklerde kısırlığa sebep olabilen etmenler arasında gösterilir. Erkeklerin sürekli olarak çok sıcak bir ortamda kalması da buna sebep olabilir. Buna ek olarak daha tıbbi açıdan ortaya çıkan sebeplerde sperm üretiminin düzenli olmaması ya da sperm kanallarının tıkalı olması kısırlığın sebepleri arasında gösterilir. Bu sorunlar spermlerde bozulmalara sebebiyet verirken sağlıklı bir erkekte 20 milyon sperm hücresinin olması ve bunların 10 milyonunun hareketli olması gerekmektedir. Bu sebeplere ek olarak çiftlerin %15'lik kısmında yaşanan kısırlığın sebepleri bulunamamaktadır. Bu durumda da tedavi çok daha zor bir hal alacaktır.

Kısırlığın tedavisi nasıl yapılır?

Kısırlığın tedavisi, sebepleri gibi erkek ve kadın için farklıdır. Erkeklerde çevresel faktörler en fazla etki eden sebepler olduğundan bu etmenlerin ortadan kaldırılması erkeklerin kısırlık problemlerinin sonlanması anlamına gelebilmektedir. Bunun yanında kadınların çok daha karmaşık bir tedavi süreci vardır. Eğer yumurta üretiminde sorunlar varsa bu durumu düzeltecek ilaçlar kullanılmalıdır. Bu tedavi 3-6 ay arasında değişen sürelerde uygulanabilir. Buna ek olarak bayanlarda aşılama denen yöntem ile de kısırlık tedavisi uygulanabilir. Eğer üreme sisteminde bir hastalık varsa bu hastalığın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak bu sorunları yaşayan ancak çocukları olmayan ailelerin dahi tüp bebek yöntemi ile günümüzde çocuk sahibi olmaları mümkündür.

Yorumlar
Bilge Şanlı 31 Ekim 2017 - 20:56:28 Kısırlık nedir testi nasıl yapılır? Bu durum nasıl anlaşılır yani teşhisi neye göre konuyor? Çaresi var mı acaba? 2 yıllık evliyim. Yaklaşık 6 aydır bebek istiyoruz fakat henüz bir sonuç alamıyorum. Acaba diye düşünmeye başladım. Doktora gitmek istiyoruz bu durum için...cevapla
Burcu Taşova 11 Eylül 2018 - 15:11:52 Kısırlık kadınlar ve erkeklerde nasıl anlaşılır? Bu durumu önlemenin yolu nedir? Evleneceğim ve bu tarz bir durumla karşılaşmak istemiyorum. Bu durumun anlaşılması için belirtileri değerlendirmek gerekiyor sanırım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: