Sağlık 13 Mayıs 2021 - 11:41:21

Klorofil İçmek Ne İşe Yarar? Klorofil Suyu Nasıl Yapılır? Nerede Satılır?

Klorofil İçmek Ne İşe Yarar? Klorofil Suyu Nasıl Yapılır? Nerede Satılır?

Yeşil bitkilerin içerisinde yer alan klorofil, bir tür pigmenttir. Yeşil renkli bitkiler bu rengi içerisinde yer alan klorofilden almaktadır. Bu yazımızda klorofil suyu faydaları hakkında birtakım bilgiler verirken aynı zamanda bu karışım nasıl yapılır sorusuna da cevap vereceğiz.

Klorofil İçmek Ne İşe Yarar?

Işığı emerek karbondioksidin özümlenmesini sağlayan klorofil, fotosentez döngüsünde oldukça önemli bir role sahiptir. Bildiğimiz gibi fotosentez ışık enerjisinin bileşikleri sentez ederek kimyasal enerjiye dönüşmesini sağlamaktadır. Klorofil, fotosentez yapan tüm bitkilerde yer almaktadır. Ayrıca insan sağlığı için klorofil içmek birçok faydalı etkiye sahiptir. Klorofil faydaları hakkında bilgi verecek olursak şu şekilde belirtebiliriz:

 • İçerisinde klorofil bulunan besinlerin tüketilmesi sayesinde kandaki oksijen oranı artmaktadır. Kandaki oksijen oranı arttığı zaman kalp ve damar hastalıklarının oluşum riski de azalmaktadır. Damarlara daha fazla oksijen gider ve bu da toksinlerden arınmaya destek olur. Ayrıca hücrelerde toplanan ağır metallerin de dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca bu bileşen radyasyonun sağlık üzerindeki olumsuz etkisini de azaltmaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan klorofil, bağışıklığın zayıflamasına sebep olan bakterileri gidermektedir. Eğer ki sık sık hasta oluyorsanız ve bağışıklık sistemi güçsüz ise klorofil takviyesi ya da yeşil sebzelerin tüketimi sağlanabilir.
 • Sindirim sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlayan klorofil bağırsak iltihabı hastalıklarını önler. Bağırsak kolonunu temizler ve aynı zamanda bağırsak yollarını da arındırır. Mide için de sağlıklıdır.
 • Vücudun toksinlerden arındırılmasını sağlayan sıvı klorofil faydalarına baktığımızda kansere karşı karşı etkili olduğunu belirtebiliriz. Yüksek oranda antioksidan içeren bu sebzeler A, C ve E vitamini bakımından zengindir. Vücuttaki iltihabı azaltan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bu pigment sayesinde kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Ağız kokusunun giderilmesini sağlayan klorofil diş eti iltihabına karşı etkilidir. Nefesi tazeleyen ve ağız kokusunu gideren bu bileşen sayesinde diş çürümesi gibi sorunları da önler.
 • Östrojen üretimini uyarır ve düzenler. Bu özelliği sayesinde yumurtalık kistlerinin önüne geçer. Klorofil düzenli tüketildiği zaman regl sancısını önler. Adet düzenleyici etkisi vardır ve aynı zamanda vajinal enfeksiyonlara iyi gelmektedir.
 • Anti-aging etkisi bulunan klorofil suyu yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir. Güneşin cilt üzerindeki zararlı etkilerini giderir. bununla birlikte sivilce gibi cilt sorunlarına karşı da etkilidir.
 • Yeşil sebzelerin sıkılması ile elde edilen klorofil suyu zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tüketildiği zaman sağlıklı bir şekilde kilo vermeye destek olur.

Kötü kolesterolün düşürülmesini sağlayan klorofil HIV enfeksiyonu tedavisi, açık yaraların hızlı iyileşmesi, kemoterapinin zararlı etkilerinin giderilmesi için faydalıdır. Karaciğer hastalıklarına ve solunum yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir. Vücuttaki serbest radikalleri yok etmektedir.

Klorofil Suyu Nasıl Yapılır?

Vücuda birçok faydası bulunan klorofil suyu, yeşil renkli sebzelerin suyunun çıkartılması ile elde edilmektedir. Hazır olarak da satılmaktadır. Klorofil suyu detoks suları ile benzerdir. Klorofil içeren sebzeler ve bitkiler, su yosunları bu tariflerde uygulanabilmektedir. Bu sebzelerden ya da bitkilerden bazılarını blendar yardımı ile güzelce çekip içebilirsiniz. Buğday çimi suyu da klorofil suyu ile benzerlik göstermektedir. Hatta buğday çimi bu pigment açısından en zenginidir.

Klorofil İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Günlük hayatta tüketmiş olduğumuz sebzelerin pek çoğunda klorofil bulunmaktadır. Klorofil nerede bulunur diye baktığımız zaman bu sebzeleri sayacak olursak; ıspanak, marul, pazı, brokoli, lahana, kuşkonmaz, kereviz sapı, yeşil fasulye, maydanoz, dereotu, roka, tere, hardal yaprakları, yeşil lahana gibi yiyeceklerde bol miktarda bulunmaktadır.

Klorofil Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Birçok sebzenin içerisinde yer alan klorofil fiyatı oldukça uygundur. Sıvı olarak ve kapsül şeklinde takviye olarak tüketilebilmektedir. İnsan sağlığı açısından birçok yararı bulunan klorofili sizler de ister hazı ister sebzeler aracılığı ile tüketebilirsiniz.

 • klorofil
 • klorofil içmek
 • klorofil içmek ne işe yarar
 • klorofil suyu faydaları
 • klorofil faydaları
 • klorofil takviyesi
 • sıvı klorofil faydaları
 • klorofil suyu
 • klorofil suyu nasıl yapılır
 • klorofil içeren sebzeler
Yorumlar
Birgül Göktaş Shorne liquid chlorophyll kullanan var mı arkadaşlar? Satın almak istedim ama işe yarayıp yaramadığıyla ilgili pek kullanıcı yorumu bulamadım o yüzden sormak istedim. Sizi kullandığınız ve memnun kaldığınız likid klorofil var mı? İnternette araştırdım sıvı klorofil olarak pek fazla ürün de yok gibi. cevapla
yorum yaz
Yenibahar Nedir? Nasıl Kullanılır? Yenibaharın Faydaları ve Zararları Nelerdir?