Sağlık 12 Aralık 2020 - 23:48:23

Koronavirüs Kısırlık Yapar mı? Yan Etkileri Nelerdir?

Koronavirüs Kısırlık Yapar mı? Yan Etkileri Nelerdir?

Akciğer başta olmak üzere vücutta pek çok yan etki meydana getiren koronavirüs kısırlık yapar mı sorusu son zamanlarda pek çok erkek tarafından merak edilen bir soru haline gelmiştir. Üreme ve genital organlara etkisi bulunan bu virüsün kısırlık ve iktidarsızlık konusunda birtakım sorunlar meydana getirdiği gözlemlenmiştir.

Koronavirüs Kısırlık Yapar mı?

Hayati organlar üzerinde pek çok etkisinin bulunduğu belirtilen koronavirüsün aynı zamanda genital organlar üzerinde de yan etkisinin bulunduğu ve buna bağlı olarak kısırlık gibi etkiler meydana getirdiği belirtilmiştir. Uzmanların yapmış oldukları açıklamalar doğrultusunda covid-19 virüsünün genital sistemler ve üriner sistemler üzerine etkilerinin bulunduğu, kısırlık ve ilişkiye hazır olamama gibi durumlara yol açtığı belirtilmiştir. Akciğeri hedef alan EYS 2 reseptörünün aynı zamanda testislerde de etkili olduğunu belirtten bilim insanları, sperm üretiminin olumsuz yönde etkilenmesi gibi birtakım olumsuz sonuçlara neden olduğunu vurgulamaktadır. Bunun üzerinde pek çok kişi koronavirüs kısırlık yapar mı diye merak edip, araştırmaya başlamıştır.

Erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlık gibi problemlere yol açan koronavirüs, kadınlarda ise erken doğum meydana getirebilmektedir. Testisler sadece sperm üretene organlar değildirler. Bunun yanı sıra aynı zamanda erkeklik hormonu olarak isimlendirilen testosteronu da üretmektedir. Virüse yakalanan erkeklerin pek çoğunda bu hormonun üretiminin azaldığı gözlemlenmiştir. Bu durum erkeklerde libidonun düşmesi, cinsel isteğin azalması gibi etkiler meydana getirmektedir. İlerleyen zamanlarda ise cinsel fonksiyon bozukluklarının meydana gelmesinin söz konusu olduğu belirtilmektedir.

Koronavirüs Kısırlık

Koronavirüsün Yan Etkileri Nelerdir?

Hızlı yayılan bir virüs olan coronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almış ve pandemi olarak ilan edilmiştir. Ateş ve kuru öksürük gibi belirtilerin yanı sıra ishal, tat duyusunda kaybolma gibi farklı etkiler de meydana getiren koronavirüsün yan etkileri hastalık atlatıldıktan sonra da vücutta görülebilmektedir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin çoğunda saç dökülmesi meydana gelmektedir. Sadece kafa derisini değil aynı zamanda kaş ve kirpik gibi vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilmektedir.

Günlük rutin işlerin yapılmasını önleyen bir yorgunluk koronavirüsün yan etkileri arasında sık görülmektedir. Bazı insanların merdiven çıkmakta bile oldukça zorlandığı dile getirilmektedir. Akciğerlere saldıran ve burada pek çok etki meydana getiren koronavirüsün yan etkileri arasında göğüs ağrısı ve nefes darlığı bulunmaktadır. Hastalığı yenen kişilerin çoğunda uykusuzluk problemlerinin olduğu görülmektedir. Pandemi sebebi ile stresin meydana geldiği ve bunun da uykusuzluk meydana getirdiği belirtilmektedir.

Hastalık sırasında kullanılan ilaçlardan dolayı halüsinasyon göre gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Hastaların yaklaşık olarak %36'sında nörolojik problemlerin görüldüğü belirtilmektedir. Ayak parmaklarında kabarmalar ve bezeler meydana gelebilmektedir. Ayrıca koronavirüs kısırlık gibi etkiler de oluşturabilmektedir. Kalp ritmini önleyebilen bir hastalık olan koronavirüs, kusma, üşüme ve titreme, kas ve vücut ağrısı gibi pek çok sorun meydana getirebilmektedir.

Koronavirüsün Yeni Belirtileri Nelerdir?

İlk zamanlarda ateş ve kuru öksürük ile kendini gösteren koronavirüs zaman içerisinde insanlarda farklı belirtiler meydana getirmeye başlamıştır. Bunlar arasında kusma, ishal, mide bulantısı gözlemlenmektedir. Zaman içerisinde boğaz ağrısı gibi belirtiler oluştururken aynı zamanda gün geçtikçe daha ciddi sonuçlar meydana getirmektedir. Son zamanlarda corona virüs yeni belirtisi olarak konjonktivit söylemleri kendini göstermektedir. Gözünde kızarma, şişme gibi problemleri bulunan kişilerin aynı zamanda ateş, öksürük, nefes darlığı gibi semptomları söz konusu ise bu virüse yakalanmış olabileceği belirtilmektedir.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Damlacıklar yolu ile bulaşan koronavirüs maske ve mesafe kurallarına uyulmadığında, el hijyenine dikkat edilmediğinde enfekte olabilmektedir. Kalabalık ortamlardan uzak durmak, gerekmedikçe dışarı çıkmamak ve maske, mesafe kuralını uygulamak oldukça önemlidir. Bu tedbirler önemsendiğinde bulaşma riski azalma göstermektedir. Corona virüsten korunmak için gerekli tedbirlere uyulması gerekir.

  • koronavirüs kısırlık yapar mı
  • koronavirüsün yan etkileri
  • koronavirüs kısırlık
  • koronavirüsün yeni belirtileri
  • corona virüs yeni belirtisi
  • corona virüs nasıl bulaşır
  • corona virüsten korunmak
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hamileler İçin Diyet Listesi