Sağlık 12 Kasım 2021 - 08:51:33

Koronavirüse İyi Gelen Besinler, Meyveler ve Yiyecekler

Koronavirüse İyi Gelen Besinler, Meyveler ve Yiyecekler

Koronavirüse iyi gelen besinler; bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olarak pek çok hastalığa karşı vücudun direnç kazanmasını sağlayan yiyecekler olarak nitelendirilen şeylerdir.

Koronavirüse İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Ülkemiz dahil olmak üzere dünyayı etkisi altında koronavirüs, pek çok kişinin ölmesine neden olan, direkt olarak akciğeri etkileyerek nefes almayı güçleştiren ve beraberinde pek çok tahribat meydana getiren virüs kaynaklı bir hastalıktır. Normal bir gribe göre vücutta farklı etiler bırakan covid-19 özellikle bağışılık sistemi düşük olan kişileri etkilemektedir. Koronavirüse iyi gelen besinler asıl olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan yiyecekler olarak nitelendirilmektedir.

Vücudumuza giren bir virüs eğer ki bağışıklık sistemi tarafından tanınmıyorsa semptomların ortaya çıkması ve hastalıkların görülmesi kaçınılmazdır. Bağışıklığın güçlenmesi ve hastalıklardan korunmanın yöntemi tüketilen besinler ile eşdeğerdir. Tek bir besinin koronavirüs için etkili olduğunu ve tedavi edici olduğunu belirtmek mümkün değildir. Her besinin içeriğinde farklı vitamin türleri yer almaktadır.

A, C, ve E vitaminleri yanı sıra çinko bağışıklığın güçlenmesi konusunda oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak omega-3 yağ asitleri de immün sistemi için oldukça gereklidir. Mevsime uygun olarak beslenmek, sebze ve meyveleri taze olarak tüketmek vücudumuzun dinç kalmasını için gereklidir. Özellikle koyu yeşil renkli sebzeler antioksidan bakımından zengin olduğu için bol miktarda tüketilmektedir. Balık, parlak turuncu renkli sebzeler de tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Koronavirüse İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

Lif açısından zengin olan meyveler, sindirim sisteminin dengeli ve düzenli çalışmasını sağlarken aynı zamanda bağışıklığın güçlenmesini ve hastalıklara karşı koruyucu etkinin oluşturulmasını sağlamaktadır. Günde 2 tane mandalina yemek günlük C vitaminin ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacı yaklaşık olarak 90 mg'dır. 2 adet mandalina da ise 85 mg C vitamini bulunmaktadır. C vitamini bağışıklık için en önemli vitamindir. Kış aylarında bu meyveyi tüketerek koronavirüse karşı önlem alabilirsiniz. Koronavirüse iyi gelen meyveler ayrıca portakal, greyfurt vb. şeklindedir.

Tüketilen taze meyveler bağışıklık için gerekli ve faydalı olacağı için corona virüse karşı kalkan oluşturulmasında da etkili olmaktadır. Tekrar belirtmek gerekir ki mandalina ya da diğer meyveleri tükettiğiniz zaman koronavirüse yakalanmama gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu tarz meyveler sadece immün sistemi güçlendirir bu da hastalığın oluşma riskinin azaltırken aynı zamanda daha çabuk iyileşmeyi de sağlar.

Koronavirüse İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

Enfeksiyonlara karşı vücudu koruyan turunçgiller tüketilmesi tavsiye edilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Greyfurt, portakal, limon, mandalina ve misket limon tüketilmesi önerilen turunçgiller arasında yer alır. Koronavirüse iyi gelen yiyecekler arasında aynı zamanda brokoli, sarımsak, zencefil, zerdeçal, yeşil çay, ay çekirdeği gibi besinler de yer almaktadır. Anti-enflamatuar etkilere sahip olan yiyecekler ve vitamin açısından zengin olan besinler sayesinde sizler de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Koronavirüs Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Eğer ki ağır bir şekilde atlatmıyorsanız, yoğun bakım gibi birtakım durumlar söz konusu değilse dengeli ve düzenli beslenerek bu hastalıktan kurtulmanız mümkündür. Kronik bir hastalığınız varsa ve semptomlar ağır şekilde ilerliyorsa mutlaka doktor önerisi tedaviler uygulanmalıdır. Fakat ağır değilse ve normal şekilde seyrediyorsa koronavirüse iyi gelen şeyler tüketerek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

  • koronavirüse iyi gelen besinler
  • koronavirüse iyi gelen yiyecekler
  • koronavirüse iyi gelen şeyler
  • koronavirüse iyi gelen meyveler
  • koronavirüs hastaları nasıl beslenmeli
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kabak Tatlısının Tarifi, Yapılışı, Faydası ve Yan Etkileri