Yaşam 28 Haziran 2021 - 17:32:31

Kötü Kokulardan Kurtulma Yöntemleri Nelerdir? Evdeki Koku Nasıl Geçer?

Kötü Kokulardan Kurtulma Yöntemleri Nelerdir? Evdeki Koku Nasıl Geçer?

Hayatımızı olumsuz anlamda etkileyen çöp kokusu, eve sinmiş sigara kokusu, tuvaletteki pis kokular gibi pek çok kötü koku vardır. Bu makalemizin içeriğinde kötü kokulardan kurtulma yöntemleri hakkında bilgi verirken evimizdeki bu kötü kokular nasıl geçer sorusu için cevap bulacağız.

Kötü Kokulardan Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Günlük hayatta burnumuza gelen kokuların her birinin bir çağrışımı vardır. Bebek kokusu, parfüm kokusu, çiçek kokusu güzel kokular varken aynı zamanda kötü kokular da söz konusudur. Evde geçmeyen kokular nasıl giderilir diye baktığımızda şu şekilde yöntemlerden bahsetmek mümkün olacaktır:

Yemek Kokusu: Yapmış olduğunuz bir pasta ya da kek oldukça güzel kokarken, kavrulmuş soğan kokusu, kızartma ve lahana gibi kötü kokularda meydana gelebilir. Evdeki yemek kokusunu gidermek için uygulanacak en iyi yöntem aspiratörü ideal derecede çalıştırmaktır. Bunun yanında mutfak penceresini açıp havalandırmalısınız. Kızartma yaparken bir taraftan defne yaprağı ya da çubuk tarçın kaynatmak, kötü kokunun engellenmesi için etkili bir yöntemdir. Karnabahar haşlanırken oldukça kötü bir şekilde kokar. Karnabahar kokusuz nasıl haşlanır bilmek istiyorsanız suyuna bir miktar süt katabilirsiniz. Lahana yaparken doğal kumaştan elde edilmiş bir torbaya ekmek için koyarak bunu tencereye atmak da kötü kokuları gidermek için etkili olacaktır. Kavrulmuş soğan kokusu için ise teflon tavada Türk kahvesi kavurunuz. Kahvenin kokusu evde ağır koku sorununu çözmek için yeterli olacaktır.

Balık Kokusu: Hiç şüphesiz ki sadece mutfağı değil apartmanı da sarabilecek bir kokudur. Yemesi oldukça keyfili ve tadı lezzetli olsa da kokusu günlerce evden çıkmamaktadır. Evde balık kokusu olmaması için balıkları kızartacağınız yağın içerisine birkaç damla limon ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra başka bir kapta sirkeli su kaynatmak da etkili bir yöntemdir. Eğer balığı fırında pişiriyorsanız, piştikten sonra fırının içine bir başka kapta sirkeli su koyunuz ve fırını 10 dakika daha çalıştırınız. Bu şekilde kokuyu giderebilirsiniz. Bir başka yöntem olacak tarçın serpip fırında ısıtarak da kokuyu gidermek mümkündür. Tavada ya da tabakta balık kokusu kaldıysa, limonlu su ile silebilir ya da kahve telvesi ile ovabilirsiniz.

Sigara Kokusu: Evde sigara kokusuna çözüm bulmak için sigara içilen mekanın kapısını sürekli kapalı tutunuz. Evin içerisinde değil balkon ve mutfakta sigara içiniz. Mum yakmak oldukça klasik ve etkili bir başka yöntemdir. Bununla birlikte küçük tabakların içine bir kaşık karbonar ve bir çay bardağı su koyarak da kokuyu giderebilirsiniz. Eğer ki sigara kokusunu hızlı bir şekilde gidermek istiyorsanız küçük bir tencereye su ve bir kapak yumuşatıcısı ekleyip kaynatınız. Su kaynadığı zaman kabı evin içerisinde gezdiriniz.

Çöp Kokusu: Çöpleri uygun poşetler ve ayrıştırırsanız, evinizde çöpü uzun süre bekletmezseniz koku olmamaktadır. Çöp kokusu nasıl giderilir diye soruyorsanız eğer, çöp kutusuna karbonat ya da kabartma tozu serpiniz. Ayrıca tuvaletler için olan koku gidericileri de çöp kutusuna koyabilirsiniz.

Tuvalet Kokusu: Hiç şüphesiz ki en kötü kokulardan biridir. Sık temizleme ve hijyen tuvalet kokusunu önleyen en etkili yöntemdir. Tüm buna rağmen koku gitmiyorsa ya da tekrar oluşuyorsa koku giderici tabletlerden yararlanabilirsiniz. Tuvalet kokusu giderici tabletler yerine klozete ve lavabolara yarım bardak karbonat ya da limon suyu dökmek etkili olacaktır. Ayrıca beyaz sirke de dökülebilir. Lavaboya kahve telvesi ve sonrasında kaynar su dökebilirsiniz. Banyonuzun bir köşesinde bir bardak limon suyunu ya da karbonatı tutumak da etkilidir. Kokulu sabunlar ve mumlar da kokları gidermek için etkilidir. Tuvaletten gelen lağım kokusunu gidermek için bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Evimizin içerisinde yer alan bu kokulardan kurtulmak için bahsetmiş olduğumuz yöntemleri uygulayabilirsiniz. bu kokuların yanı sıra odadaki is kokusu nasıl giderilir diye de sıklıkla sorulmaktadır. Bir sprey şişesine beyaz sirke ve ılık su koyarak duvarlara sıkınız. Bu şekilde kötü kokuları giderebilirsiniz.

Evdeki Koku Nasıl Geçer?

Evlerde meydana gelen bazı kokuların tam olarak sebebini bilemeyebiliriz. Evde taze bir koku sağlamak sağlıklı yaşam için gerekli bir detaydır. Evde küf kokusu en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bunun nedeni genel olarak duvarların alt kısımlarındaki toksik bir madde olan küften kaynaklanabilir. Bunu mutlaka bulmak ve temizlemek gereklidir. Tesisat sızıntıları, yetersiz havalandırma, oluk sorunları genel olarak küf oluşumuna neden olabilir. Küfün üzerine sirke sıkıp temizleme sağlayabilirsiniz. Evdeki kötü kokuları gidermek için temizlik ve hijyene önem vermelisiniz. Ayrıca kokusunun sebebine de ulaşmak gereklidir. tuvalet kokusu, sigara kokusu, yemek kokusu gibi etkenlerin yanında aynı zamanda yetersiz havalandırma sonrasında gelişen ağır kokularda olabilir. Evinizi her gün havalandırmanız bu konuda önemlidir.

  • kötü kokulardan kurtulma
  • kötü kokulardan kurtulma yöntemleri
  • evde geçmeyen kokular nasıl giderilir
  • evdeki yemek kokusunu gidermek
  • karnabahar kokusuz nasıl haşlanır
  • evde ağır koku
  • evde balık kokusu olmaması için
  • evde sigara kokusuna çözüm
  • çöp kokusu nasıl giderilir
  • tuvalet kokusu giderici
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Toparlayıcı Korse Zayıflatırmı? Sıkılaştırırmı? İnceltirmi? Çeşitleri, Faydaları ve Zararları