Sağlık

Kudret Narı Bitkisinin ve Tohumunun Faydaları

14 Şubat 2019 - 13:41:36
Kudret narı bitkisinin ve tohumunun faydaları

Marmara bölgesinde yetişmekte olan kudret narı C vitamini yüksek olan besin türlerinden biridir.

Kudret Narı Bitkisi Nerede Bulunur?

Kudret narı bitkisi ve tohumunun çok fazla faydası bulunmaktadır. Tropik iklimde yetişen bu meyve, ülkemizde Marmara bölgesinde yetişmektedir. İçeriğinde bulunan yüksek C vitamini oranı ile birlikte mineral deposu olan kudret narı çok faydalıdır. Bağırsak ve mide sorunları için genellikle kullanılan kudret narı bazı hastalıklara da iyi gelmektedir. Kudret narı bitkisi kabakgiller ailesine mensuptur tropik bölgelerde yetişmesiyle bilinen bu bitki Uzak Doğu ve Güney Amerika bölgelerinde yetiştiği bilinmektedir. Ayrıca ülkemizde Bursa ve Yalova çevresinde yetiştirilmektedir. Yaz aylarında çiçek açarak sarmaşık benzeri görünümle oldukça farklı bir görüntü sunar. Kudret narı ülkemizde aktarlarda ve baharatçılarda satılmaktadır. Bunla birlikte macun şeklinde balla karıştırılmış halini de bulabilirsiniz.

Kudret Narı Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Kudret narı yüz yıllardır mide ve bağırsak sorunları için çözüm olmuştur. Bu bitkinin verdiği sarı-turuncu renkli meyve kudret narının kendisidir. İlk çıkış yerinin Hindistan olduğu düşünülmekle birlikte son yıllarda çeşitli rahatsızlıklar için tedavi amaçlı araştırılmaktadır. İçeriğinde bulunan lutein ve likopen sayesinde birçok hastalık ile savaşarak büyümelerini ve ilerlemelerini önlemektedir. Amerikalı bilim adamlarının araştırmaları sonucu günlük olarak yemeklere eklenerek tüketilmesinde fayda görülmüştür.

Kudret Narı Tohumu Neye İyi Gelir?

Yanık ve yara tedavilerinde zeytinyağı ile karıştırılmış meyve özü sorunlu bölgelere sürülerek iyileştirici özellik gösterdiği kanıtlanmıştır. İçeriğinde bulunan E- vitamini sayesinde bağışıklık sistemini destekleyerek oluşabilecek deri rahatsızlıklarının da önüne geçmektedir. İltihaplı bölgelerde kurutucu özelliği ile anti bakteriyel olarak görev yapmaktadır. Bunların yanı sıra kudret narı tohumu ve zeytin yağı karışımının varisli bölgelere ağrı kesici ve düzeltici etkisi bulunmaktadır. Bütün bunların yanında kudret narı cinsel gücü arttırıcı özellikleri ile bilinmektedir. İçeriğinde bulunan afrodizyak sayesinde cinsel gücünüzün arttığını hissedeceksinizdir. Anti-bakteriyel özellikleri sayesinde kanı temizleyerek kan akışının artmasına ve dolaşım sistemi sorunlarının düzelmesinde rol almaktadır.

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

İçeriğinde bilinen anti-bakteriyel ve vitaminler yüzünden birlikte kullanılan ilaçlar varsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Kudret narı bitkisi kullanımında tavsiye edilen bir kaşık miktarının dışına çıkılırsa cırcır benzeri hastalıklarla karşılaşma durumunuz vardır. İçeriği yüzünden diyabet hastalarının kullanımı açısından tavsiye edilmemektedir. Aşırı kullanımında karaciğer tembelliğine yol açarak yağlanmaya sebep olabilmektedir. Çekirdekleri kullanım için uygun değildir. Bu yüzden satın aldığınız kurumlara güvenmiyorsanız tüketim malları halinde satın almamanız tavsiye edilmektedir.

Kudret Narı Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizde genel olarak aktarlarda satılan kudret narı bitkisi farklı şekillerde tüketilmektedir. Tüketim şekline göre fiyatları da değişkenlik gösterebilmektedir. Sağlığınız için oldukça faydalı olan bu bitkiyi aşırı tüketmek yerine yeterli tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle kabızlık gibi sorunlar yaşayanlar için oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca pek çok hastalık için de faydalı olabilmektedir.

Yorumlar
Gizem Bozoğlu 14 Şubat 2019 - 13:51:36 Kudret narını kabızlık problemi yaşadığım için bir arkadaşımın tavsiyesi ile kullanmaya başladım. Gerçekten de işe yaradı. Meyvesini değil aktarlarda satılan yağ içerisinde olanı kullandım. Çok faydalı bir bitki olduğunu biliyordum. Sindirim hastalıkları için oldukça etkili.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: