Sağlık

Kuyruk Yağı Nedir? Kuyruk Yağının Faydaları ve Zararları

05 Mart 2019 - 13:32:01
Kuyruk yağı nedir? Kuyruk yağının faydaları ve zararları

Kuyruk yağı; koyunların kuyruk bölümünde bulunan iç yağın eritilmesiyle elde edilen ve genel olarak yemeklerde tercih edilen bir yağ çeşididir.

Kuyruk Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuyruk yağı genel olarak erkek koyunlardan alınmaktadır. Koyunların omurga bitiminde bulunan bu yağ, yüksek oranda kolesterol içermektedir. yüksek oranda kolesterol içeriyor olsa da bu yağın tüketimi oldukça faydalıdır. Özellikle genç yaşlarda tüketilmesi gerektiği bildirilmektedir. ilerleyen yaşlarda çok az miktarlarda kullanılması gerekmektedir. Genç yaşlarda tüketilen bu yağ, ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek eklem ağrıları için bir önlem niteliği taşımaktadır. Kuyruk yağı omega-3 açısından zengindir. Bu özelliği sayesinde ilerleyen yaşlarda kalp-damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Fakat belirtildiği gibi genç yaşlarda tüketmek ilerleyen yaşlardaki bu hastalıklara karşı öneyici olmaktadır. İlerleyen yaşlarda fazla tüketilmesi tam aksine kal sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Kuyruk Yağının Faydaları Nelerdir? Cilde, Eklemlere ve Dize Etkileri Nedir?

Kuyruk yağı genel olarak etlerin daha yumuşak olması için kullanılmaktadır. Lahmacun, kebap, döner gibi yiyecek türlerinde oldukça tercih edilmektedir. Kuyruk yağı genel olarak erkek koyunlardan alınmaktadır. Aslında dişi koyunlarda da bulunur fakat dişi koyunlarda üreme ve çoğalma eylemlerinde bulunduğundan daha az vardır. Kuyruk yağının içerisinde bulunan omega-3 vücudun zinde ve dinç olmasını sağlamaktadır. Felç, romatizma ve eklem ağrılarının giderilmesi konusunda faydalı olmaktadır. Aç karnına tüketildiğinde kemik erimesi için faydalı olabilmektedir. Ağrı olan bölgelere zeytinyağı ile karıştırılıp sürüldüğünde oldukça faydalı etkiler meydana getirmektedir. Bağışıklık sisteminin gelişmesine katkıda bulunur. Kap ve damar sağlığını koruyucu etki yapar. Doğal içeriği ve vitamin, mineral zenginliği sayesinde oldukça faydalı olan bu yağ pek çok şekilde tüketilebilmektedir. Cilt üzerinde de faydalı etkileri bulunmaktadır.

Kuyruk Yağının Zararları Nelerdir?

Her ne kadar son dönemler faydaları ile öne çıkmış olsa da kuyruk yağının zararları da söz konusudur. Fakat bunlar aşırı tüketim sonucunda oluşmaktadır. Çok aşırı bir şekilde tüketildiği zaman kolesterolün yükselmesine ve buna bağlı olarak kalp-damar sağlığını tetiklemeye neden olur. Yaş ilerlediği zaman çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Kuyruk yağı bir doymuş yağ çeşididir. Bu nedenle fazla tüketilmesi bağırsaklardaki probiyotiklerin üremesini engeller ve bazı sindirim rahatsızlıklarına yol açar.

Kuyruk Yağı Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Ülkemizde yoğun bir şekilde tüketilen kuyruk yağı özellikle mangal yaparken etin yumuşaması için kullanılmaktadır. Lahmacun ve döner yapımında kullanılır. Kendine has bir lezzeti olan kuyruk yağı eritilerek de kullanılmaktadır. Genel olarak etlerde kullanılan bu yağ aynı zamanda birçok yemekte de kullanılmaktadır. Türk mutfağının vazgeçilmezi olarak nitelendirilen bu doğal içerikli yağ etin daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Bazı uzmanlarda bu yağın zararlı olduğunu öne sürerken bazıları ise oldukça faydalı olduğunu dile getirmektedir. Yapılan araştırmalara göre hazır yağlardan daha sağlıklıdır. Fakat belirttiğimiz gibi tüketim miktarı oldukça önemlidir. Yaşa göre tüketim miktarı değişkenlik gösterebilmektedir.

Yorumlar
Ferde Seçkin 05 Mart 2019 - 13:44:01 Kuyruk yağının fiyatını öğrenmek istiyorum. Bunca yıl aslında zararlı diye yemedik ama şimdi çocuklarıma yedirmeyi düşünüyorum. Ben 45 yaşındayım ve tansiyon hastasıyım. Çok fazla tüketmem iyi olmaz ama çocukla en azından gençken yesin diye düşünüyorum.cevapla
BAHAR KAYA 08 Mart 2019 - 12:22:58 DAHA ÖNCE KUYRUK YAĞININ KAVURMASINI YAPMIŞTIM VE ÇOK LEZZETLİ OLMUŞTU. AŞIRI TÜKETMEK İYİ DEĞİL TABİ Kİ. AYRICA YAĞ ORANI YÜKSEK OLDUĞUNDAN KOLESTEROLÜ OLANLAR DİKKAT ETMELİ. AMA FAYDALARI GERÇEKTEN ÇOK FAZLA SAĞLIKLIYKEN BELLİ ORANLARDA YENMELİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: