Sağlık

Libido Nedir, Ne Demek? Libido Artışı ve Eksikliği

27 Aralık 2017 - 07:11:16
Libido nedir, ne demek? Libidı artışı ve eksikliği

Libido kelimesi, literatürümüze Latinceden girerken cinsel açıdan arzuyu nitelendirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Libido Nedir, Ne Demek?

Latinceden dilimize geçen bu kelime, cinselliğe karşı olan arzuyu ya da isteği belirtmektedir. Bazı kişiler düzenli olarak cinsel ilişkiye girmek için belirli seviyede bir arzuya sahip olurlar. Bu durum kişilerin libido yüksekliğinin olduğunu belirtir. Buna ek olarak bazı kişiler böyle bir istek içerisinde olmazken bu durum da libido düşüklüğü olarak nitelendirilmektedir. Genel olarak bayanlarda bu isteğin düşüklüğü sık görülürken bu durum çiftler arasındaki ilişkiyi olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeple de bayanlar isteklerini yükseltmek için belirli doğal hamleler yapabilirken benzer bir biçimde düşürmek için de atılabilecek adımlar vardır.

Libido Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

  • İnsanlarda libido eksikliği sıklıkla görülebilen bir sorun olurken bunun ilk sebebi cinsel hormonların eksikliğinden kaynaklanabilir. Erkeklerde testosteron hormonunun eksikliği bu sorunu ortaya çıkarabilmektedir. Bu hormon, erkeklerde hem cinselliğe olan arzuyu arttırır hem de kemik ve kas oluşumunda etkili olmaktadır. Testosteron eksikliği bu özellikleri sebebiyle bu etkenin düşüklüğüne sebep olur.
  • Depresyon, stres ve mutsuzluk da insanlarda bu isteğin düşüklüğüne sebep olan etmenlerden birisidir. Eğer kişiler kendilerini iyi hissetmezlerse zamanlarını cinselliğe ayırmak gibi bir düşünceleri de bulunmaz. Bu sebeple de bu istekte düşüklük meydana gelebilir. Son olarak kullanılan bazı ilaçların yan etkileri arasında isteğin düşüklüğü bulunmaktadır.

Libido Eksikliği Nasıl Geçer?

Yükselmesi için belirli besinler tüketilebilirken direkt olarak hormonal destek de alınabilmektedir. Çilek, bal, zencefil, incir, lahana ya da fındık gibi besinler, insanlarda cinsel arzuyu arttıran besinlerdir. Bu besinlerin çok yüksek oranda kullanımına gerek olmazken düzenli biçimde kullanmak bu isteği gerekli düzeye çekmek anlamına gelecektir.

Libido Artışının Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak insanlarda bu isteğin düşük olması sorun olarak algılanırken uzmanlara göre çok yüksek olması da büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu sebeple de buna neden olan etmenlerin belirlenip tedavinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Libido artışının sebepleri incelendiğinde ilk olarak genetik etmenler gelir. Eğer annenin ya da babanın bu isteğin yüksekliği bulunuyorsa bu durum çocuklara da geçmiş olacaktır. Belirli bir yaşa gelen çocuklarda bu durum rahatlıkla fark edilebilir. Buna ek insana vücudunda cinsel hormonların fazla salgılanması da bu isteği yükseltecektir. Erkeklerde testosteron, bayanlarda ise östrojen hormonunun fazla salgılanması bu isteğin yüksek olmasına sebep olur. Ayrıca hamilelik gibi hormon dengesini bozan durumlarda da oldukça yüksek seviyelere çıkabilir.

Libido Tedavisi Nasıl Yapılır?

Libido artışı yaşayan kişiler, şap ya da bol sirke kullanarak düşürebilirler. Buna ek olarak zamanlarının boş geçmesini engellemek ve sürekli olarak belirli bir uğraş içerisinde olmak insanlarda bu isteğin yüksekliğini belirli düzeyde düşürecektir. İnsanların aldıkları dini eğitimler ya da bu konuda yaptıkları araştırmalar da isteklerinin daha düzenli bir seviyeye çekilmesini sağlayabilir. Genel olarak yüksek istek problemleri psikolojik olarak atılan hamleler ile çözüme kavuşmaktadır.

Yorumlar
Ceylan Seçer 27 Aralık 2017 - 07:21:16 Libidosu yüksek kadın ve erkek nasıl anlaşılır? Libidonun azalması nasıl engellenir? Normal bir düzene girmesi için ne yapmak gerekiyor? Bu kelimenin ne anlama geldiğini bu yazı sonrasında öğrendim teşekkür ederim:)cevapla
Gülşen elmas 15 Ekim 2018 - 13:56:57 Libidosu yüksek olan insanların özellikleri neler oluyor hiç bilmiyorum. Bu önemli bir hormon anladığım kadarıyla. Aslında sürekli olarak duyduğum bir terim. Ama ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Azalması ya da yükselmesi nasıl olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: