Makyaj abdesti bozar mı? Makyaj abdesti geçirir mi?
Yaşam

Makyaj Abdesti Bozar mı? Makyaj Abdesti Geçirir mi?

27 Mart 2018 - 03:10:49

Kadınların vazgeçilmez konularından birisi olan makyaj yapmaktır. Makyaj abesti bozar mı sorusu son zamanlarda birçok kişinin merak ettiği durumlardan birisi olmaktadır.

Makyaj Abdesti Bozar mı? Zarar Verir mi?

Abdeste almak dinimizin emretmiş olduğu ibadetleri yerine getirmeden önce yapılması şart koşulan bir eylemdir. Namaz kılmadan önce mutlaka alınması gereken abdest İslam'ın temizlik şartının yerine getirilmesi konusunda oldukça önemlidir. Makyaj yapmak ise günümüzde kadınların vazgeçilmez arzusu haline gelmiştir. Abdestliyken makyaj yapmak abdesti bozar mı sorusunun cevabı oldukça önemlidir. Birçok kadın abdest aldıktan sonra makyaj yapıp namazını kılmaktadır. Bu konu da verilen cevaplara göre kullanılan makyaj malzemesinin içerisinde abdesti bozmaya ve temizliği engelleyemeye yönelik bir madde bulunmuyorsa abdest bozulmaz. Ayrıca makyaj malzemesi su geçirebilir nitelikte ise bu şekilde ise herhangi bir sorun olmamaktadır. Bu koşullar altında makyajlıyken namaz kılmakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Makyaj Abdesti Geçirir mi? Makyajlıyken Abdest Alınır mı?

Abdest alırken farz olan her yerin su görmesi gerekmektedir. Günümüzde makyaj malzemelerinin birçoğu su geçirmez özelliklere sahiptir. Bu durum abdest almaya engel olmaktadır. Çünkü yüzünüze yapmış olduğunuz makyaj eğer su geçirmiyorsa bu abdestin kabul olmadığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle eğer makyajlıyken abdest almak istiyorsanız kullanmış olduğunu malzemelerin içerisinde abdeste engel olabilecek bir madde olmamalıdır. Kullanmış olduğunuz malzemelerin hem su geçirir olması hem de temizliğe engel olabilecek bir madde içermemesi gerekmektedir.

Makyaj Abdeste Engel mi? Makyaj Yapınca Abdest Alınır mı?

İbadetleri yerine getirmek için şart koşulan abdesti mutlaka uygun şart ve koşullarda alınması gerekmektedir. Abdest namaz hazırlık aşaması olarak kabul edilmektedir. Abdest birtakım durumlarda kabul olmamaktadır. Abdest alırken suyun mutlaka cilde değmesi ve temas etmesi gerekmektedir. Bu durum gerçekleşmediği zaman abdestin şartları yerine gelmemiş olur ve bu durum sonucunda abdestin kabul olması beklenemez. Birçok kişi göze yapılan makyajın çok ufak bir bölgeyi kapsadığını ve buna değinerek abdestin geçerli olabileceğini düşünse de farz olan herhangi bir bölgeye su değmemesi halinde abdest geçerli olmaz. Bu nedenle suyun cilde mutlaka temas etmesi gerekmektedir.

Makyajla Namaz Kılınır mı?

Abdest aldıktan yüze makyaj ya da krem uygulamak abdesti bozmamaktadır. Çünkü su cidle temas etmiş olmaktadır. Eğer kullanılan makyaj malzemesinin içerisinde abdesti ve temizliği engelleyen bir madde yoksa abdest bozulmamış olur ve bu şekilde namaz kılınabilir. Ama bahsedilen durumdan farklı bir etki söz konusuysa bu durum abdest bozulur ve namaz kılınamaz. Abdest namazın ön şartıdır ve asıl olarak gerekli olan bölgelerin temiz olması anlamına gelmektedir. İslam dini temizliğin olması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu nedenle namaz kılarken giyilen kıyafetlerin ve vücudun temiz olması gerekmektedir. Eğer bu durumu engelleyen bir şey söz konusu olursa makyaj namaz kılmaya engel mi sorunun cevabı evet olabilir. Ama usulüne uygun yapılırsa herhangi bir sorun teşkil etmez.

Yorumlar
Behice solan 27 Mart 2018 - 03:20:49 Makyajlıkyken abdest alınır mı tam bilmiyorum ama abdest aldıktan sonra makyaj yapmak abdesti bozmaz diye düşünüyordum ben hep. Abdesti engelleyen şeyler nelerdir peki? Makyaj yapmak günah mı? Namaz engel olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: