Sağlık 08 Kasım 2021 - 18:40:56

Mavi Çay Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Mavi Çay Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Mavi çay; Tayland'ın yüksek kesimlerindeki dağlarda yetişen mavi kelebek sarmaşığı orkidenin yapraklarının güneşte kurutulması ile elde edilen, hem bitkisel çay olarak kullanılan hem de çiçekleri ile doğal yemek boyası şeklinde yararlanılan bir içecektir.

Mavi Çay Nedir? Ne İşe Yarar?

Hindistan2da alternatif tıpta sıklıkla kullanılan mavi çay, vücuttaki toksin maddelerin atılması ve stresi giderilmesi gibi etkiler sayesinde eski zamanlardan bu yana tercih edilmektedir. İçinde herhangi bir kimyasal madde barındırmayan ve doğal mavi renk meydana getiren bu çay, aynı zamanda doğal yollarla kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır. Tat olarak yeşil çayı ve kırmızı çayı andıran mavi çay, sağlıklı ve şifalı etkileri, lezzeti sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Mavi çayın içerisinde yer alan kafein, vücutta kalori yakma etkisi meydana getirmektedir. Fazla sıvının dışarı atılmasını sağlayarak ödem attırıcı bir etki meydana getirmektedir. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. İçerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlayan mavi çay, oksidasyonu ve vücut ısısını yükseltmektedir. Önemli derecede bir yağ yakımı etkisi meydana getirmektedir.

Oolong çayı ve mavi ejderha çayı olarak da isimlendirilen mavi çay hangi bitki diye sıklıkla merak edilmektedir. Bu bitki çayı aynı zamanda karabaş otu ile de yapılmaktadır. Osmanlı döneminde bu yana tüketimi oldukça yaygın olan bu doğal içerikli çayın insan vücudu için sağlamış olduğu pek çok fayda bulunmaktadır. Eski zamanlarda mikropları öldürmek ve vücudu bakterilerden arındırmak gibi etkileri sağlamak amacı ile kullanılmıştır. Kolera salgınında bu çaydan yararlanıldığı belirtilmektedir.

Mavi Çayın Faydaları Nelerdir?

İçerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde hücrelerin korunmasını ve buna bağlı olarak kanser gibi rahatsızlıkların engellenmesini sağlayan mavi çay, beyin tümörü gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olan mavi çay faydalarına baktığımızda, damar tıkanıklığı gibi problemlerin giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Yapılan birtakım araştırmalara göre obezite ve karaciğer yağlanması gibi hastalıkların önlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

İçeriğindeki antioksidan seviyesi yeşil çaya göre daha fazla olan mavi çay, vücutta yağ yakımı meydana getirirken aynı zamanda kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır. Kilo vermek isteyenlerin son zamanlarda tercih etmiş olduğu mavi çay, yüksek tansiyonun düşürülmesi, idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesi gibi etkiler meydana getirmektedir. Aynı zamanda sinirsel baş ağrılarının önlenmesi, romatizma, kan dolaşımı bozukluğunun düzenlenmesi, hafızanın kuvvetlendirilmesi gibi faydalar da meydana getirmektedir. Yorgunluğun giderilmesini, uykuya geçişin kolaylaştırılmasını sağlar. Antiseptik etkisi sayesinde yaraların daha kolay iyileşmesini sağlamaktadır.

Mavi Çayın Zararları Nelerdir?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte sıklıkla tüketilmeye başlayan mavi çayın yan etkileri aşırı tüketim sonucunda gerçekleşmektedir. Eğer ki kronik hastalığınız varsa ve devamlı ilaç kullanmak zorundaysanız bu çayı tüketmeyiniz. Çünkü aldığınız ilaçlarla bir etkileşim söz konusu olabilmektedir. Özellikle hamile kadınların bu çayı tüketmemesi gerekmektedir. Çayın içerisinde yer alan bileşenlere karşı bir alerji söz konusu ise aynı şekilde tüketmemelisiniz.

Mavi Çay Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Marketlerde ve aktarlarda satılan mavi çayın fiyatı çok pahalı değildir. Herkesin tüketebileceği şekildedir. Sizler de gerek kilo vermek gerekse sağlık alanındaki faydalarından yararlanmak için bu doğal içerikli çayı demleyerek tüketim sağlayabilirsiniz. 1 fincan su için 1 çay kaşığı mavi çay yeterlidir.

  • mavi çay
  • mavi çay nedir
  • mavi çayın faydaları
  • mavi çayın zararları
  • mavi çayın yan etkileri
  • mavi çay nerede satılır
  • mavi çayın fiyatı
  • mavi çay hangi bitki
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Ayı Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nerede Bulunur?