Sağlık 15 Nisan 2021 - 08:50:28

Mide Ekşimesi Nedir? Ne İyi Gelir? Doğal Tedavisi Var mı?

Mide Ekşimesi Nedir? Ne İyi Gelir? Doğal Tedavisi Var mı?

Mide ekşimesi; mide asidinin fazla salgılanması sonucunda meydana gelen, göğüste ve göğüs kafesinin arkasında oluşan yanma hissi olarak nitelendirilmektedir.

Mide Ekşimesi Nedir? Neden Olur?

Yemek borusu ve midede meydana gelen birtakım problemler sonucunda oluşan mide ekşimesi, karnın üst kısmını ve göğüs bölgesini etkileyen bir rahatsızlıktır. Yanma ve ekşime etkisi ağrı meydana getirmektedir. Ağrılar çoğu zaman mide asidini artıran dış etkenlere bağlı olarak gelişmektedir. Yağlı ve ağır yiyecekler yemek, aşırı yemek tüketimi sağlamak midede ekşime meydana getirmektedir. Aynı zamanda hareketsiz olarak uzanmak, sigara ve alkol tüketimini arttırmak, asitli içecekleri fazla içmek, bu rahatsızlığın tetiklenmesine neden olmaktadır. Bunların yanında sinirsel ve ruhsal bazı problemler de midenin etkilenmesini ve ekşime oluşmasını ortaya çıkarır.

Pek çok kişide zaman zaman görülebilen mide ekşimesi; bağırsak ülseri, ülser, safra kesesinde oluşan iltihap, gastrit ve reflü gibi rahatsızlıklardan dolayı da meydana gelebilmektedir. Mide ekşimesinin nedeni bazı zamanlarda farklı hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Yemek borusu darlığı, mide çıkışı darlığı, kalp ya da farklı hastalıklar da mide ekşimesi ile kendini belli edebilmektedir. Birçok kişi bu rahatsızlığın daha çok gece geç saatlerde ortaya çıktığını belirtmektedir. Bunun nedeni vücudun kendini yenileme sırasında güçlük yaşamasıdır. Eğer midenizle ilgili şikayetler varsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Aksi bir durum farklı sonuçlara neden olabilir.

Mide Ekşimesinin Belirtileri Nelerdir?

Çok yaygın görülen bir mide hastalığı olan mide ekşimesi, farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. Herkeste aynı şekilde belirti ortaya çıkmayabilir. Fakat genel belirtilere baktığımızda göğüste ağrı ve yanma hissinin oluştuğu görülmektedir. Ağza asitli ya da acı bir mide sıvısı gelmektedir. Ortaya çıkan ağrılar eğilme ya da uzanma gibi durumlarda artış göstermektedir. Bunun yanı sıra yemek yedikten sonra yemek borusunda ve mide bölgesinde yanma meydana gelmektedir. Ayrıca geceleri ağrılar artmaktadır.

Mide ekşimesinin belirtilerinin pek çoğu diğer mide rahatsızlıklarında da görülmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta göğüs ağrılarıdır. Eğer ki ağrılar çok fazla şiddetlenirse mutlaka ertelemeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca mide ekşimesi problemini haftada 2 kereden fazla yaşıyorsanız, yutma güçlüğü, kusma, bulantı gibi durumlar yaşıyorsanız, mide koruyucularına rağmen süre devam ediyorsa mutlaka doktora gitmeli, ihmal etmemelisiniz.

Mide Ekşimesinin Doğal Tedavisi Var mı?

Bazı doğal yöntemler mide ekşimesi tedavisi için faydalı olabilmektedir. Bir bardak ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı bal ve yarım çay bardağı limon suyu ekleyiniz. Yemeklerden 1 saat önce bu karışımı tüketiniz. Mide asidinin dengelenmesine yardımcı olan bu karışım ekşime şiddetinin azalmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra bir bardak ılık suyun içerisine karbonat koyup karıştırarak yemek öncesinde ve yemek sonrasında tüketebilirsiniz. Bu yöntemler mide ekşimesi ve yanması için faydalı olmaktadır.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Elma suyu, ayran ya da yoğurt gibi doğal yöntemlerin yanı sıra mide ekşimesi için ilaçlar da bulunmaktadır. Eğer ki belirtiler çok şiddetli ise doktora başvurmanız ve gerekli tedavinin uygulanması gerekmektedir. Bitkisel çözümler de mide asidinin dengelenmesi konusunda faydalı olabilir.

  • mide ekşimesi
  • mide ekşimesi nedir
  • mide ekşimesinin belirtileri
  • mide ekşimesinin doğal tedavisi
  • mide ekşimesi tedavisi
  • mide ekşimesine ne iyi gelir
  • mide ekşimesi için ilaçlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Fip Hastalığı Nedir? Neden Olur? Tedavisi Var mı? Nasıl Anlaşılır?