Sağlık 03 Eylül 2021 - 05:50:05

Mu Varyantı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Türkiye'de Var mı? Hangi Ülkelerde Var?

Mu Varyantı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Türkiye'de Var mı? Hangi Ülkelerde Var?

Mu varyantı; dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün yeni bir mutasyonudur ve B.1.621 olarak tanımlanmasının yanı sıra yakından izlenmesi gereken virüs olarak bilinmektedir.

Mu Varyantı Nedir, Ne Demek?

2019 yılının son aylarında meydana gelen koronavirüs bildiğimiz üzere tek zincirli bir RNA virüsüdür. Bundan dolayı sık sık mutasyona uğramaktadır. Son olarak mu varyantı şeklinde karşımıza çıkan koronavirüs her geçen gün daha da tehlikeli olmaya başlamıştır. Direkt olarak akciğeri etkileyen bu hastalık aynı zamanda insan vücudunda pek çok semptom meydana getirerek sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini düşük olan kişilerde ölüm gibi sonuçlara neden olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklamalar neticesinde Mu varyantı henüz incelenmekte olan bir virüstür. Covid-19 virüsü nedeniyle dünya üzerinde ve ülkemizde can kayıpları artış göstermektedir. Sürekli mutasyona uğraması geliştirilen aşıların işe yararlığı konusunda da endişe yaratmaktadır. RNA virüsleri arasında en büyük genoma sahip olan koronavirüs, zaman içerisinde değişebilmektedir. Virüs mutasyona uğradığı zaman enfekte olma durumunda birtakım değişimler meydana gelir.

Mu Mutasyonu Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs, genetik yapısını meydana getiren RNA'larını canlı hücre içerisine aktararlar ve burada kopyalanarak, çoğalırlar. RNA kendini kopyalarken meydana gelen herhangi bir problem, RNA üzerindeki genetik dizilimi değiştirir. Bu da mutasyon meydana getirir. Mu mutasyonu da diğer varyantlar gibi aynı şekilde meydana gelmiştir.

Koronavirüs mutasyon geçirdikten sonra genetik yapısı doğrudan doğruya değişmemektedir. Genel olarak mutasyonlar belirli bir bölgeyi etkiler ve bu bölgeye bağlı olarak virüsün etki biçiminde değişimler meydana gelir. Fakat baskın varyantlar da meydana gelebilir. Mu varyantı belirtileri koronavirüs ile benzerlik gösterse de asıl olarak henüz tam olarak saptanmamıştır.

Mu Mutasyonu Türkiye'de Var mı?

Ülkemiz koronavirüs vakalarının yoğun olarak yaşandığı yerlerden biridir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küreselleşme nedeniyle virüs dağılımı söz konusu olmaktadır. Mu varyantı henüz yeni fark edilmiştir. Ülkemizde rastlanılan bir vaka yoktur. Fakat bu olmayacağı anlamına gelmemektedir. Bundan dolayı maske ve mesafe kurallarına uyulması aynı zamanda hijyene önem verilmelidir.

Mu Varyantı Hangi Ülkelerde Var?

Kolombiya'da ortaya çıkan mu mutasyonu, tüm dünya içint tehlike oluşturmaktadır. Çünkü bu varyantın, koronavirüs için geliştirilmiş olan aşılara karşı dirençli olabileceği belirtilmektedir. Bundan dolayı mu variant tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Latin Amerika ve Avrupa'da rastlanılan mu mutasyonu, covid-19 virüsünün geçirdiği varyantlar arasında aşıya dirençli olabilecek özellikler göstermesi nedeniyle dikkat çekmektedir.

  • mu varyantı
  • mu varyantı nedir
  • mu mutasyonu
  • mu varyantı belirtileri
  • mu mutasyonu türkiyede var mı
  • mu varyantı hangi ülkelerde var
  • mu variant
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yürüyüş Zayıflatırmı? Zayıflamak İçin Nasıl ve Ne Kadar Yürümeli?