Sağlık

Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir? Mide Üşütmesinde Ne Yenir? İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

21 Aralık 2017 - 14:34:56
Mide üşütmesi belirtileri nelerdir? Mide üşütmesinde ne yenir? İyi gelen şeyler nelerdir?

Her yaş grubunda karşılaşılan hastalıklardan biri olan mide üşütmesi çeşitli virüs, bakteri ve parazitlerden meydana gelebilmektedir. Kusma, mide ağrısı ve ishal gibi belirtilerinin yanı sıra farklı sebeplerden dolayı da ortaya çıkmaktadır.

Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Hastanın en çok şikayetçi olduğu durumlar mide üşütmesi yaşadığını gösterebilmektedir. İshal, kusma, hafif ateş, halsizlik, ağız kokusu, mide bulantısı, terleme, kilo kaybı, şişkinlik ve geğirme bu hastalığın temel belirtileri arasında yer alır. Hasta kendini oldukça kötü ve yemek yeme ihtiyacının olmadığını gözlemleyebilir. Bunun yanı sıra hastanın midenin üşütülmesinden kaynaklı tiksinme hissi yaşaması doğal bir süreçtir. Bu hastalığa sebep olan virüs ve bakteriler öncelikle soğuk algınlığı yaşanmasına sebep olabilir. Gıda alerjisine bağlı olarak da bu hastalığın belirtileri gözlenebilmektedir. Midenin alışık olmadığı şekilde sıcak ya da soğuk içeceklerin tüketilmesi midenin çok çabuk üşütmesine neden olabilir. Bu nedenle yaz kış midenin alışkın olduğu şekilde yeme içme gerçekleşmesi gerekir. Özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılması hastanın sıkıntı yaşamasına sebep olmaktadır.

Mide Üşümesi Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Mevsimsel kaynaklı mide üşütmeleri hasta mevsim geçişlerinde halsizlik ve yemek yeme ihtiyacının olmamasından dolayı sıkıntı yaşayabilmektedir. Bazı hastalarda stres ve sıkıntıdan kaynaklı görülebilmektedir. Hastanın bu aşamada mideyi çok fazla yormaması önerilir. Sindirim sisteminin eski düzene gelebilmesi için birkaç gün midenin dinlendirilmesi gerekebilmektedir. Bu aşamada rahat öğütülecek gıdaların tüketilmesine özen gösterilerek özellikle soğuk içeceklerden uzak durulması gerekebilir.

Mide Üşütmesinde Ne Yenir?

Midenin çok yorulmasından ve virüslerden kaynaklı üşütmesi bir süre yeme içmeye dikkat edilmesini gerektirebilmektedir. Hastanın ishal ve kusma sorunu yaşaması yeteri gıda alımına engel olabilir. Bağışıklık sisteminin güçsüz oluşu ve yeterli sıvı tüketilmemesi midenin kramplar yaşamasına da neden olabilmektedir. Mideyi rahatlatacak gıdaların tercih edilmesi mide üşütmesi hastalığına iyi gelecektir. Özellikle sıcak içecekler arasında en çok tercih edilen nane ve limon bol miktarda tüketilebilir. Hem kusmaya hem de mide bulantısına engel olur. Bunun yanı sıra yoğurt içerisinde yer alan yararlı probiyotikler hem mideyi hem de bağırsakları çok kısa sürede virüslerden temizler. Böylece sindirim sistemine yerleşen virüs ve bakteriler vücuttan kısa sürede atılır.

Mide Üşütmesine İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Kişinin beslenmesinde bir süre yağlı gıdalar tüketmemesi gerekir. Yağlı gıdalar mideyi çok fazla yorar. Zaten hasta olan mide daha da rahatsızlanarak kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Hastanın mide üşütmesi durumunda haşlanmış patates tüketmesi mide suyunun artmasına engel olur. Daha çok tuzlu gıdalar tercih edilir. İshalin giderilmesi için doktor kontrolünde ilaç alımı yapılabilir. Fakat daha doğal yöntem ile iyileşmek için türk kahvesi hem mide bulantısına hem de ishale iyi gelecektir. Hastanın daha çabuk iyileşmesi için mide koruyucu tabletleri kullanması mideyi rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Yorumlar
Nurbanu Tekin 21 Aralık 2017 - 14:44:56 Mide üşütmesi için en güzel içecek nane limon bence. Ben midemi her üşüttüğümde mutlaka bunu içiyorum ama çok işe yarıyor. İyi gelen şeyler arasında ılık ve yağı az çorbalar da var. Eğer ileri dereceyse antibiyotik şart tabi ki...cevapla
Hayriye Bayraktar 12 Ekim 2018 - 15:19:36 Mide üşütmesine iyi gelen şeyler hakkında bilgi almak istiyorum. Kahve içmek bu hastalık için faydalı olur mu? Bulantı için genelde nane limon içiyorum. Ama kahvenin iyi geldiğini söylemişti bir arkadaşım. Ne kadar doğru bilemedim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: