Öksürüğü ne keser? Kuru öksürüğü ne durdurur? Öksürük nasıl geçer?
Sağlık

Öksürüğü Ne Keser? Kuru Öksürüğü Ne Durdurur? Öksürük Nasıl Geçer?

27 Ağustos 2018 - 18:04:09

Birçok farklı hastalığın belirtisi olan öksürük, günlük hayatı da en ciddi biçimde etkilediğinden birçok kişi en kısa sürede ortadan kalkmasını istemektedir.

Öksürük Nedir? Neden Olur?

Birçok kişi için sıklıkla öksürmek bir hastalık olsa da aslında vücudumuzun boğaz ve solunum yollarını temizlemek amacıyla kullandığı bir mekanizmadır. Öksürük, kendi içerisinde farklı gruplara ayrılmaktadır. Balgamlı ya da balgamsız olarak incelenebilen öksürük, aynı zamanda kronik ya da akut gibi farklı çeşitlerde de ortaya çıkabilmektedir. Balgamsız olan öksürük son derece kurudur ve boğazda bir gıcık oluşumu hissini ortaya çıkarmaktadır. Balgamlı öksürüklerde boğaz daha ciddi biçimde temizlenmektedir. Bunun yanı sıra 3 haftadan daha uzun süre alan öksürükler kronik öksürük olarak isimlendirilirken anlık olarak ortaya çıkan ve daha kısa sürede vücudu terk eden öksürükler akut tarzı öksürüktür.

Öksürüğün Sebepleri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

Öksürüğün insan vücudunda kendisini göstermesinin birçok farklı sebebi olabilmektedir. Genel olarak belirli hastalıkların bu bölgeyi etkilemesinden dolayı öksürük oluşumu gözlemlenmektedir. İnsanların özellikle kış aylarında sıklıkla yakalandığı nezle ve grip gibi hastalıklar insanlarda öksürüğe sebep olabilir. Bunun yanında kalp yetmezliği gibi çok ciddi sorunlar ya da akciğerde sıvı toplanması durumu da insanların öksürmesine sebep olmaktadır. Bu öksürüklerin ortadan kalkması için kişiler bitkisel yöntemler kullanabilirken ilaç tedavisi de uygulanabilir. Burada tedavinin gerçekleşmesi için öksürüğe sebep olan etmenlerin tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Öksürüğü Ne Durdurur? Nasıl Geçer?

Öksürüğün ortadan kalkması için evde belirli ürünler bir arada kullanılabilir. Ancak bu doğal çözümler, sürekli olarak öksürüğü tetikleyen farklı hastalıklar yoksa olumlu sonuçlar ortaya çıkarabilir. Aksi halde en kısa sürede doktorlara görünmek ve tedavi olmak gerekir. Elmanın kabuğunu soyan kişiler ilk bitkisel yöntemi hazırlamaya başlayabilirler. Elmanın kabuğuna eşlik etmesi için ıhlamur, karanfil, tarçın ve bir dilim limon cezveye konur ve beraber kaynatılmaya başlanır. İçerisindeki su ile birlikte iyice demlenen karışım öksürüğün ortadan kaldırılması için kullanılabilmektedir.

Kuru Öksürüğü Ne Durdurur? İlaç Tedavisi Uygulanabilir mi?

Doktorlara öksürük sebebiyle başvurular yapıldığında ilk olarak teşhisin başarılı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Nezle ya da grip gibi çağımızın basit hastalıklarında kişilere öksürük şurupları verilerek bu sorunu atlatmaları sağlanabilir. Ancak daha ciddi rahatsızlıklar varsa bunların tedavi edilmesi gerekmektedir. Akciğerinde sıvı birikmesi olan kişilere ya da kalp yetmezliği olan kişilere basit ilaç tedavileri yeterli olmayabilir. Bu durumda ilaç tedavisinden sonuç alınamazsa cerrahi müdahale ihtimaller dahilinde olacaktır. Genel olarak akut tarzında oluşan öksürükler olduğundan şuruplar ya da tablet haplar ile birlikte bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Bazı durumlarda sıcak su ile karıştırılarak kullanılan ilaçlar da kullanılabilir. Öksürüğü kesmek adına özel karışımlar denemek isteyen kişiler için basit tarifler bulunurken bunların sonuç vermemesi durumunda en kısa sürede hastanelere gidilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Sıla aksoy 27 Ağustos 2018 - 18:14:09 Kuru öksürüğün geçmesi için ne yapmak gerekiyor? Bitkisel yöntemler ve teknikler var mı? Her grip olduğumda sonrasında öksürük problemi oluyor. Uzun bir süre de geçmiyor. Geçmesi için ne yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: