Pirinç maskesi ne işe yarar? Nasıl yapılır? Nasıl uygulanır?
Yaşam

Pirinç Maskesi Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

12 Haziran 2018 - 04:59:05

Çinlilerin güzellik sırlarından biri olan pirinç maskesi cildin cilt tonunu eşitlemek ve beyazlık sağlamak için kullanılmaktadır.

Pirinç Maskesi Ne İşe Yarar?

Özellikle pürüzsüz ve eşit cilt tonuna sahip olmak için kullanıldığından haftada bir kez de olsa mutlaka yapılması gerekmektedir. Pirinç maskesi pirincin içerdiği nişasta sayesinde ciltte beyazlık sağlamaktadır. Güneş lekeleri ve özellikle çok terleyen bölgelerde oluşan kahverengi lekelerin rengini açmak için kullanılabilmektedir. Uzak Doğu kadınlarının sıkça tercih ettiği bu maske güzellik sırlarında ilk sırayı almaktadır. Pürüzsüz ciltleri ve lekesiz cilt tonlarının elde edilmesinde fayda sağlamaktadır. Ciltte birkaç ton açılma sağlayan pirinç maskesi ayrıca saç bakımında da pirinç suyu kullanılarak saçların daha canlı ve güçlü olması sağlanır.

Pirinç Maskesinin Faydaları Nelerdir?

  • Pirinç içerisinde fosfor, kalsiyum, demir, protein ve B2 vitamini bulunmaktadır. Bu sayede cilt tonunu beyazlatma etkisi bulunur. Kusursuz bir cilde sahip olmak için pirinç maskesinin düzenli olarak uygulanması gerekir.
  • Pirinç maskesi ciltte ton eşitsizliklerinin ortadan kaldırılmasında etkili olması tüm vücuda uygulanması açısından pratik bir seçim olmaktadır. Cilt kızarıklıklarının da giderilmesini sağlayan bu maske beyaz tenli ciltlerde de etki göstermektedir.
  • Sağlıklı, pürüzsüz ve kusursuz cilde sahip olmak için pirinç maskesi cildin ihtiyacı olan bakımı sağlamaktadır. Cildini birkaç ton açmak için kadınların bu maskeyi düzenli uygulayarak ve cilde uygun bir nemlendirici kullanarak cilt bakımını yapması kısa sürede cilt tonunun açılmasını sağlayacaktır.
Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?

Pirinç maskesi; pirinç unu ile de uygulanan bir maskedir. Fakat pirinç unu yerine haşlanmış pirincin lapa şekline getirilerek de uygulanabilmektedir. İki yemek kaşığı pirinç iyice yumuşayana kadar kaynatılır. Soğumaya bırakılan haşlanmış pirinç daha sonra ezilir. Maske içerisine 1 yemek kaşığı bal ilave edilir ve iyice karıştırılır. Temiz cilt yüzeyine hazırlanan pirinç maskesi uygulanır. Cildin lekeli kısımlarına da maske uygulaması yapılabilir. Cilde uygulanan pirinç maskesi 25 dakika bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir. Ardından cilt kurulanır ve nemlendirici uygulaması yapılır. Haftada 2 kez uygulanan bu maske birkaç uygulama sonrasında cilt tonunda açılma sağlayacaktır. Cildin pirinç maskesi ile beyazlatılması ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşması için mutlaka temiz olması gerekir.

Pirinç Maskesi Sivilceye İyi Gelir mi?

Pirinç maskesi siyah noktaların oluşumunu da engelleyen bir maskedir. Ergenlik döneminde artan sivilce ve siyah noktalar için de tercih edilebilir. Kaynatılan pirincin suyu saç bakımında da kullanılabilmektedir. Ayrıca cilde tonik uygulaması yapmak için de kaynatılan pirinç suyu spreyli bir şişeye alınarak sabah akşam şeklinde cilde uygulanabilir. Ciltte ton farklılıklarını ortadan kaldıran bu maske içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildin daha pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. Pürüzsüz bir ciltte makyaj yapmak cildin daha sağlıklı görünmesine de yardımcı olacaktır.

Yorumlar
Özlem Yüksel 12 Haziran 2018 - 05:09:05 Pirinç maskesi haftada kaç kez uygulanır? E vitamini açısından zengin olduğu için kullanmak istiyorum. Cildim beyaz ama bazı lekeler var bu lekeleri cilt tonumla eşitler mi? Cilde herhangi bir zararı olur mu? Hazır halde satın alabilir miyiz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: