Zayıflama

Portakal Zayıflatıyor mu? Diyette Yenir mi?

02 Aralık 2020 - 08:52:22
Portakal Zayıflatıyor mu? Diyette Yenir mi?

C vitamini bakımından oldukça zengin olan ve kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan portakal zayıflatıyor mu diye merak ediyorsanız, bu meyvenin yağı, çayı ve kabuğunun şifalarını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Portakal Zayıflatıyor mu? Kilo Verdirir mi?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan portakal, aynı zamanda kış aylarında pek ok hastalıktan korunmak için tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. Posasının, kabuğunun, çayının ve yağının ayrı ayrı faydaları bulunan portakal zayıflama konusunda da yardımcı olmaktadır. Fit görünmek ve kilo vermek isteyenler için portakal diyeti hem lezzetli hem de etkili bir zayıflama yöntemi olarak gösterilmektedir.

Kalorisi oldukça düşük olan portakal aynı zamanda vücuda enerji veren, yağsız, lif oranı yüksek ve kilo vermeye destek olan portakal sindirim sisteminin düzenlenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına destek olmaktadır. Bu etkisi sayesinde zayıflama sürecinin daha etkin olmasına destek verir. 1 tane portakal tükettiğiniz zaman günlük alınması gereken lif oranının yaklaşık olarak %10'nu karşılamış olursunuz. İçerisinde yer alan diyet lifi sayesinde sindirim sistemini düzenleyen bu meyve aynı zamanda kan şekerindeki dalgalanmaları da önlemektedir. Böylece açlık hissinin bastırılmasına yardımcı olur. Sağlamış olduğu tokluk sayesinde gün içerisinde daha az yemek tüketimi sağlar böylece kısa süre içerisinde kilo verimine destek olur.

Portakal Diyette Yenir mi?

Zengin vitamin ve mineral değeri sayesinde portakal diyet tüketebilen bir meyvedir. Kolesterol seviyesini dengeleyici etkisi sayesinde, diyet yaparken ara öğünlerde tüketilebilmektedir. Portakalın meyve olarak normal tüketimi vücuda enerji verip yağ yakımına destek olurken portakal suyu zayıflama konusunda biraz daha az tercih edilmelidir. Çünkü suyunda şeker oranı daha çoktur. Bunun nedeni 200 ml. yani 1 bardak su çıkarmak içi birkaç adet portakal sıkılmalıdır. Bunun sonucunda da alınan kaloride artış meydana gelmektedir.

Her ne kadar kilo vermeye yardımcı olsa da akşam değil gün içerisinde ara öğünlerde tüketilmesi gerekmektedir. Daha çok kahvaltı ile öğlen arasında tüketilmesi uygun görülmektedir. Diyet yapıyorsanız portakalı sıkarak değil meyve olarak tüketiniz. Bu şekilde vücuda lif desteği sağlanır ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesi sağlanır. Bunun yanı sıra portakallı tatlılar vs. aynı şekilde kalorisi yüksek olduğundan tüketilmemelidir.

Portakal Yağı Zayıflatır mı?

Bağırsakların çalışmasını sağlayan portakal yağı, sindirim sisteminin rahatlamasını ve dengeli çalışmasını sağlamaktadır. Kabızlık ya da ishal problemi yaşayanlar için bu yağ oldukça faydalıdır. Karın ya da bacak bölgesine bu yağ ile masaj yaptığınız zaman bölgesel yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Doğrudan zayıflama etkisi olmasa da yağ yakımına etki sağlamaktadır.

Portakal Kabuğu ile Zayıflayanlar

Genel olarak meyvesi tüketilse de portakal kabuğu ile zayıflama da mümkündür. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan bu kabuklar aynı zamanda sindirim düzenlemektedir. Başta bağırsaklar olmak üzer sindirim sistemi sağlığını korumaktadır. Çay şeklinde tüketerek kısa süre içerisinde incelme sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: