Yaşam

Reiki Nedir, Ne Demek? Sembolleri Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

11 Şubat 2021 - 14:43:10
Reiki Nedir, Ne Demek? Sembolleri Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Reiki; rei ve ki Japonca sözcüklerinin bir araya gelmesi ile oluşan, evresel yaşam enerjisi gibi bir anlam taşıyan, dünyanın her yerinde ve coğrafyada elle şifa verme tekniklerinden biri olan bir yöntemdir. Reiki sembolleri, faydaları hakkında bilgi almak ve nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Reiki Nedir, Ne Demek?

Elle şifa vermek olarak nitelendirilen reiki, hem öğretilebilen hem de uygulanabilen bir sistemi ifade etmektedir. Zihinsel, bedensel ve ruhsal anlamda şifa veren bir özelliği olan reiki, modern tıbbın çaresiz kaldığı ve tedavi edemediği durumlarda kendini göstermektedir. Amerika, İngiltere ve Japonya gibi ülkelerde bu teknik terapi hastanelerinde ve kliniklerde uygulanmaktadır. Herhangi bir dine ya da inanca bağlı olmayan reiki her inanca, etnik görüşe, cinsiyete, yaşa ve fikre hitap edebilmektedir. Reiki İslam'da merak edilse de bahsettiğimiz gibi bu yöntem bir dine ait değildir.

Kişinin gücünü fark etmesi ve ele alması olarak tanımlanan reiki eğitimi olan bir tekniktir. Kişinin kendi yolunu açmasını sağlar. Bedensel sorunlar için tedavi edici etkisi bulunan bu yöntem, zihinsel kalıpların ise dengeli bir şekilde çözümlenmesine yardımcı olur. Kalıcı şifa bulmaya yardımcı olan reiki, bedenin kendi kendini iyileştirmesini sağlayan ve kolaylaştıran bir yöntemdir. İyileşmeyi önleyen her türlü etkiyi dışlar ve giderilmesini sağlar. Bedende enerji akışı ve dengesi meydana getirir.

Kişinin yaşm enerjisinin düşmesi daha çabuk hasta olmasına neden olmaktadır. Reiki kişinin enerjisini artımaya yönelik olarak uygulanan bir işlemdir. Hem kendi enerjisinin hem de başkasının enerjisinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. Bu uygulama sayesinde enerji azalmaz tam aksine artar. Olumsuz enerji akışını önleyen bu teknik, vücutta denge ve uyum sağlar.

Reiki Sembolleri Nelerdir?

Reiki Sembolleri ve Anlamları Nelerdir?

Evrensel enerjinin akışının sağlanmasına yardımcı olan reiki sembollerini şu şekilde belirtebiliriz:

1.Cho-Ku-Rei: Gücü simgeleyen bu sembol gücün artmasını sağlar. Reiki enerjisinin gücünü artırmaktadır. Anlamına baktığımızda "evrenin bütün gücünü şimdi buraya koy" şeklindedir. Bir başlangıç sembolü olarak görev üstlenir ve diğer sembollerin çalışmasını da başlatan bir düğme olarak tanımlanır. Tekniğin enerjisini artırmak ve şifa enerjisinin belli bir bölgeye odaklanmasını sağlamak için bu sembole ihtiyaç duyulur. Negatif enerjilerin giderilmesini, pozitif enerji akışının sağlanmasına destek olur. Bu sembolün uygulanması için doğru yönde ve şekilde çizim yapılır ve ardından 3 kere "Cho-Ku-Rei" denir.

2.Sei-He-Ki: Mental şifayı ifade eden bu sembol ruhsal ve duygusal anlamda şifa sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Kişilerin bilinçaltına mesaj vermek hedeflenmektedir. Egonun azaltılmasını sağlayarak kişilerde uyum meydana getirir. Beynin içerisinde yer alan enerjiyi dengeleyerek uyum meydana getirir. Unutanlık, utangaç olma gibi durumları gidermek için tercih edilir. Kişinin geçmişinde olan tüm olumsuzluklar bu sembolle giderilebilir. Sinir, depresyon, korku, öfke, kıskançlık, alkolizm, kendini kötü hissetme, aşırı yeme, sigara bağımlılığı gibi problemlerin giderilmesi için etkilidir. Karşınızdaki kişiden olumsuz bir enerji alıyorsanız, o kişi ile aranıza bu sembolü çizdiğinizde onun enerjisinden etkilenmezsiniz. Bir nevi kötü enerjiden kendinizi korumuş olursunuz. Bu sembolü eğer ki yiyecek ve içeceklerinizin üzerine çizerseniz, daha yüksek şifa alırsınız.

3. Hon-Sha-Ze-Sho-Nen: Zamandan ve mekandan bağımsız olarak çalışan bu sembol, Reiki'yi uzaktan yapmak ve göndermek için kullanılmaktadır. Uzakta bulunan bir kişide geçmiş ya da gelecek için enerji göndermeyi sağlamaktadır. Sembolün anlamına baktığımızda "ne bugün ne yarın ne de gelecek" ifadesini taşıdığını görmekteyiz. Diğer bir anlamı ise "benim ve senin içindeki yüksek benlik, uyum ve barışı yükseltmek için bir olsun" şeklindedir. dokunarak şifa veremediğimiz kişilere uygulayabileceğimiz bu sembol, kişinin gözümüz önünde belirmesi ya da fotoğrafına bakılarak hissedilmesi şeklinde yapılır. Gelecekte yapılacak önemli bir şey için bu sembol ile enerji gönderilebilmektedir. Zamanı gelince sembolün enerjiyi kişiyi sarmaktadır. Aynı zamanda geçmişte bilinçaltını kötü etkileyen durumlardan kurtulmak için de kullanılır. Yaşananların unutulması değil izlerin yok edilmesi gibi etkileri vardır.

4.Dai Ki Myo: Bu başkalarına el vermenin öğrenilmesi aşamasıdır ve sır, gizem gibi anlamlar taşımaktadır. Ayırca diğer ü sembolün tamamlayıcısı niteliğindedir. Bu sembol hem şifanın hem de reiki uyumlarının aktarılmasında kullanılmaktadır. Etkisi oldukça güçlüdür.

Reiki 3 aşamadan meydana gelmektedir. İlk aşamada herhangi bir sembol yoktur. İlk 3 sembol ikinci aşamayı ifade ederken 4. sembol 3. aşamayı nitelendirmektedir. Her sembolün ayrı anlamı büyüklüğü ve küçüklüğü vardır. Son sembol tamamlayıcıdır. Diğer sembollerle birlikte ihtiyaç duyulması halinde kullanılabilir. Reiki nasıl öğrenilir sorusunun cevabı işin aşamaların ve sembollerin bilinmesi gerekmektedir.

Reiki Ne İşe Yarar?

Reiki Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Ruhsal ve bedensel anlamda tedavi sağlayan reikinin faydalarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Anksiyete, yorgunluk ve ağrıların giderilmesini sağlar.
  • Depresyonu tedavi eder. Kişinin ruh sağlığını ve fiziksel semptomlarını tedavi eder.
  • Yaşam kalitesini artırır. Saladığı pozitif enerji sayesinde daha iyi hissetmeyi sağlar.
  • Ruh halini iyileştirir. Negatif enerjilerin giderilmesini destekler.
  • Olumsuz durumların iyileştirilmesini sağlayan bu teknik aynı zamanda semptomların giderilmesine de destek olur.

Gerginlik, baş ağrısı, uykusuzluk ve mide bulantısı gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlayan reiki hastalıkları doğrudan tedavie tmez. Semptomlarına yönelik birtakım şifalı etkiler sağlar. Böylece kişinin rahatlasına destek olur. Ayrıca psikolojik olarak iyi hissetmeyi sağlar.

Reiki Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Yaklaşık olarak bir reiki seansı 20 ile 90 dakika arasında sürmektedir. İlk seanste reiki uygulayıcısı ile birtakım bilgilendirme alışverişi sağlanır. Sonrasında bir matın ya da tedavi masasının üzerine uzanmanız istenir. Arkada sakinleştirici bir müzik olur ve oturum sırasında konuşulmaz. Gerekli durumlarda reiki yapan kişiye yaşadığınız şeyler hakkında bilgi verebilirsiniz. Uygulayan kişi ellerini vücudunuzun etrafında gezdirir. Size hafifçe dokunabilir ya da vücudunuzun hemen üzerine tutabilir. Bu sırada ısı ya da karıncalanma hissedebilirsiniz. Bazı kişiler bu sırada bazı anıları ve renkleri gördüğünü söylemektedir. Seanslar devam ettikçe deneyimler derinleşmektedir. Seans sonrası bol su içiniz. Kendini yorgun ya da enerjik hissedebilirsiniz. Tamamlayıcı bir tedavi olduğu için rahatsızlıklarınızla ilgili öncelikle doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: