Emziren Anneler Yeşil Çay ve Yeşil Kahve İçebilir Mi?
Sağlık

Emziren Anneler Yeşil Çay ve Yeşil Kahve İçebilir Mi?

29 Mart 2019 - 09:50:02

Bebeklerini dünyaya getiren ve emziren anneler yeşil çay ve yeşil kahve içebilir mi sorunu sürekli olarak uzmanlara sorulurken genelde cevaplar olumsuz seviyede olmaktadır.

Emziren Anneler Yeşil Kahve İçebilir Mi?

Kadınların hem emzirme dönemlerinde hem de hamilelik dönemlerinde aldıkları tüm besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. Aldıkları besinlerin içerisinde yer alan maddeler direkt olarak bebeklere geçiş yapabilmektedir. Bu doğrultuda yeşil çay ve yeşil kahve tüketimi de oldukça riskli olabilmektedir. Kadınların yeşil çay tüketmeye başlaması vücutlarına düzenli olarak kafein alması anlamına gelmektedir. Yeşil çay ve yeşil kahve içerisinde yer alan kafein insanları çok fazla rahatsız etmese de bebekler için zararı olabilmektedir. Bu sebeple de tüketilmemesi önerilmektedir.

Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilir Mi?

Emziren annelerin yeşil çay tüketmeye başlaması vücutlarındaki demir emilimini azaltacaktır. Emzirme dönemlerinde demir eksikliği yaşamaları da birçok farklı sorunu beraberinde getirmektedir. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan kafein bebekler için çok zararlı olabilmektedir. Bebeklerin uyumasını engelleyebildiği için aileler için büyük sorun olmaktadır. Düzgün bir biçimde uyuyamayan bebeklerin gerektiği şekilde büyümesi oldukça zordur. Gün içerisinde yeteri kadar uymayan bebekler, büyüyemediği gibi hastalıklara da daha kolay bir şekilde yakalanırlar. Bunların yaşanmaması için yeşil çay ve yeşil kahve tüketimlerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Emziren Anneler Hangi Bitki Çaylarını Kullanabilir?

Bitki çaylarını tüketmeyi seven kadınlar emzirme dönemlerinde bu ürünleri tüketmekten büyük çekince duyarlar. Bu aşamada yeşil çayın kullanımı zarar verirken kadınlar, hiçbir bitki çayını tüketemeyeceklerini düşünürler. Ancak emzirme dönemlerinde olan kadınlar için son derece uygun olan bitki çayları bulunmaktadır. Emzirme dönemlerinde olan anneler nane, ıhlamur, papatya ve kuşburnu gibi çayları tüketebilmektedir. Bu çayların içerisinde yer alan maddeler doğru miktarda alınması durumunda bebeklere zarar vermemektedir. Bunun yanı sıra anne vücudu üzerinde de fayda gösterdiği için kadınların tercihleri arasında yer almaktadır.

Bitki Çayları Ne Kadar Kullanılır?

Düzenli olarak bitki çayı tüketmeyi düşünen kişiler, ilk olarak bu çayları hazır almamaya çalışmalıdır. Aktarlara giderek nane, ıhlamur, kuşburnu ya da papatya gibi çayların en iyi halleri alınabilmektedir. Doğal yollarla üretilen ve sonrasında kurutulan bitkilerden elde edilen bitki çayları çok büyük bir fayda gösterecektir. Bu aşamada kişiler bitki çaylarını hazırladıklarında günde 2 fincanın üzerine çıkmamalıdır. Anneler, vücutları için faydalı olan bu çayları kullanırken fazla kullanıma başlarlarsa yan etkiler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Özellikle bebeklerde bu yan etkiler çok daha hızlı bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak günde 1 fincan tüketim yeterli olurken çok seven eve isteyen kişiler günde 2 fincana çıkabilmektedir. Uzmanlara göre emziren anneler yeşil çay ve yeşil kahve içebilir mi sorusunun yanıtı her zaman olumsuzdur ve farklı ürünlere yönelim göstermek gerekmektedir.

Yorumlar
Kamile Duran 29 Mart 2019 - 10:00:02 Hamilelik dönemi bitki çayları açısından her ne kadar hassassa bence emzirme dönemi de aynı hassasiyeti taşıyor. Çünkü iki türlü bebeğe geçiyor. Yeşil çay ve yeşil kahve tüketimi için doktor tavsiyesi alınmalı diye düşünüyorum. Bebeğin ek gıdaya geçmesi de bence burada kilit nokta.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: