Sağlık 22 Nisan 2021 - 14:59:26

Saç Kıran Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Saç Kıran Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Günümüzde birçok kişide görülen ve mantarların yol açtığı cilt hastalığına saç kıran denir.

Saçkıran Nedir, Ne Demek?

Cilt rahatsızlığı olan bu hastalığa birçok etken neden olmaktadır. Ayak parmakları, saç, tırnak ve deride mantar enfeksiyonu saçkıran durumundan dolayı meydana gelebilmektedir. Hasta bireyin kullandığı tırnak makası, törpü, tarak gibi şahsi eşyaların bir başkası tarafından kullanılmaması gerekir. Bu hastalık kadın ve erkeğe göre çeşitli şekillerde incelenmektedir.

Saçkıran Kimlerde Görülür? Nasıl Olur?

Kadınlarda görülen saç kıran erkeklerde görülen rahatsızlığa göre hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Saçların her tarafına kolay bir şekilde yerleşmekte ve kalıcı olmaktadır. Erkeklerin rahatsızlığında ise yayılma süreci yavaş ilerlemekte ve görülen sorun kadınlarınkine oranla daha az olmaktadır. Her kişide görülme ihtimali olan bu rahatsızlığın en sık görüldüğü yaş grubu çocuklar ve ergenlik çağındaki kişilerdir. Çocukların bünyesi bireylere göre güçsüz olduğundan dolayı görülme sıklığı yetişkinlerde daha az olarak belirtilmektedir.

Saç Kıran Belirtileri Nelerdir?

 • Saçkıran ilk başlarında sivilce ve kabarcığa benzeyen bir görüntü ortaya çıkmaktadır.
 • Kabarcıkların olduğu alan belirli bir zamandan sonra halka şeklinde genişlemektedir. Yayılmaların olması ile saç dökülmeleri meydana gelmektedir.
 • Bahsedilen durum tedavi edilmediği zaman saç dökülmeleri kalıcı bir hale gelmektedir. İlerleyen zamanlarda hastalıktan dolayı kellik dahi görülebilmektedir.
 • Sorunun olduğu alandaki saçların yapısı kırılgan bir haldedir. Bazı kişilerde problemin olduğu alanda sarımsı renkte lekeler oluşabilmektedir. Bu durum çok nadir görülmektedir.
Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
 • Toplumda saçkıran sorunu yaşayan kişiler doğal şifa deposu olan sarımsağı kullanmaktadır. Sarımsak hali hazırdaki problemli bölgeye sürülmektedir. Bölgedeki kanlanmayı arttıran sarımsak köklerin beslenmesini de arttırmaktadır. Bu sayede tüyler çıkmaktadır.
 • Bir diğer tedavi yöntemi ise kortizon tedavisi olarak ifade edilmektedir. Saçkıran tedavisi için tercih edilen kortizon krem şeklinde kullanılmaktadır. Problemi yoğun olan kişilerde kortizon enjeksiyonu yapılmaktadır. Bu enjeksiyon dermatoloji uzmanı tarafından yapılmaktadır.
 • Stres ile mücadele etmek tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Tedaviye başlanıldığı zaman bu problemin ortadan kalkacağına dair hastanın inanması gerekir. Stres yapmaması ve stresi en iyi şekilde yönetmesi önem teşkil etmektedir.
 • Çoğu kişinin kullandığı bitkisel ilaçlar tercih edilebilmektedir. Birçok ürün satışa sunulmakta ve kişiler doktora danışmadan bu ilaçları kullanmaktadır. Sonucun başarılı olması için mutlaka uzman hekime danışmak ve doktor onayında ilaç kullanılması gerekir.
Saç Kıran Nedenleri Nelerdir?

Genetik faktörlerin etkili olduğu belirtilmektedir. Toplumsal faktörler, stres ve virüs bu hastalığı tetiklemektedir. Kişinin ailesinde bu sorun var ise yakalanma olasılığı diğer insanlara göre fazladır. Vücudu hastalıklara karşı korumak ile görevli olan bağışıklık sistemi bu hastalık üzerinde rol oynamaktadır. Saçkıran rahatsızlığının meydana gelmesiyle bağışıklık sistemi vücuda karşı saldırı içine girmektedir. Hal böyle olunca beyaz kan hücreleri saç köklerindeki hücrelere saldırmaktadır. Saldırının etkisi ile saç kökleri küçülmektedir. Ayrıca saç üretimi yavaşlamakta ve zayıflamaktadır.

 • saç kıran
 • saç kıran nedir
 • saç kıran belirtileri
 • saçkıran tedavisi
Yorumlar
Özlem Çelebi Saç kıran hastalığı bulaşıcı mı? Tedavisi nasıl yapılır? Bu hastalığa ne iyi gelir acaba? Belirtileri var kafamda ve engellemek istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? İğnesini yaptırmak kesin işe yarar mı? cevapla
yorum yaz
Arı Sütü Zayıflatırmı? Arı Sütü Kilo Aldırır mı?