Sağlık 21 Aralık 2020 - 06:50:29

Sakinleştirici Çay Tarifi

Sakinleştirici Çay Tarifi

Sakinleştirici çaylar, stres etkisini ve olgusunu azaltarak, gerginliğin giderilmesini ve kişinin sakinleşmesini sağlayan bitkisel içerikli içecekleredir.

Doğal Sakinleştirici Çaylar Hangileridir?

Günlük hayatta strese yol açabilecek pek çok etken bulunmaktadır. Stres pek çok hastalığın temel kaynağını oluşturmaktadır. Çünkü sinir ve stres hali vücutta bazı hormonların fazla salgılanmasına bu durum da sağlık problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Zihninizi boşaltmak ve size zarar veren düşüncelerden arınmak için rahatlamanıza yardımcı olan bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

Bitkisel içerikli bazı doğal çay tarifleri vücudunuzun rahatlamasını sağlar ve zihninizdeki gerginliği giderir. Sakinleştirici etkisi ile bilinen en etkili bitki çaylarından biri papatya çayıdır. Çok eski yıllardan beri kullanılan bu çay kasların gevşemesini sağlar ve rahatlatıcı bir etki meydana getirir. Stresli ruh halinden uzaklaştırarak kişiye rahatlama hissi verir. Aynı zamanda uyku getirir ve kişinin rahat bir şekilde uyumasına yardımcı olur. Regl döneminde kadınlardaki psikolojik gerginliğin giderilmesinde etkili olur. Sıcak suyun içerisine bir avuç papatya çiçeğini koyup demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Tadının daha güzel olması için içerisine portakal ve kayısı reçeli de ilave edilebilmektedir. Gün içerisinde bu çayı rahatlıkla tüketerek sakinleşme sağlayabilirsiniz.

Melisa Çayı Sakinleştirir mi?

Depresyon hali denince akla ilk gelen içecek melisa çayıdır. Sakinleştirici etkisi ile bildiğimiz melisa çayı sizlere iyi moral ve huzur vermeye yardımcı olur. Zihnin boşalmasına yardımcı olur. Günde yaklaşık olarak 3 bardak içilebilen bu çay ile gevşeyebilir ve sinirli, stresli ruh halinden arınabilirsiniz. Uykusuzluk, gergin ruh hali gibi karmaşık duygular içerisindeyseniz bu bitki çayını tüketebilirsiniz.

Stres azaltıcı melisa çayını hazırlamak için gerekli olan malzemeler bir miktar su ve melisa otudur. Kaynamış suyun içerisine bu otları atarak demlenmesini bekleyiniz. Otlar içerisindeyken su kaynamamalıdır. Sadece demlenmelidir. Basit bir şekilde hazırlanan bu çay ile depresyon haline ve psikolojik baskılardan uzaklaşabilirsiniz.

Mutluluk Veren Bitki Çayları Nelerdir?

Stresli ve gergin tuh halinden kurtulmak, arınmak için bazı bitkisel çaylardan yardım alabiliriz. Stres yaptığınız zaman zihinsel bir gerginlik yaşarsınız. Bu durum baş ağrısı gibi problemleri de beraberinde getirerek huzursuzluğunuzun daha fazla artmasına neden olur. Bu durumdan kurtulmak için biberiye çayı içebilirsiniz. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan bu bitki çayı hem zihinsel hem de bedensel yorgunluğu azaltır. Her akşam içebilirsiniz.

Stresi azaltmaya yardımcı olan sakinleştirici etkili bir başka çay adaçayıdır. Hayatımızın her döneminde stresle karşı karşıya kalabiliriz. Böyle durumlarda zihin oldukça meşgul olur. Zihnin dinlenmesini sağlayan adaçayını kendinizi yorgun be bitkin hissettiğinizde demleyip içebilirsiniz. Hem rahatlamanızı hem de gerginliğin üzerinizden atılmasını sağlamaktadır. Sinir ve stresli ruh halinden uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Strese ve Yorgunluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Üzüldüğümüz ya da kafamıza taktığımız bazı durumlar bedenimizde stres ile birlikte yorgunluk meydana getirir. Fakat bu süreçte beynimiz sürekli olarak düşündüğü için uyku problemleri meydana gelir. Bunun sonucunda ise sağlıklı düşünememe, stres ve sinirlilik hali vücuda hakim olur. Rahat bir şekilde uyumak, stres ve yorgunluğu üzerinizde atmak için kedi otu çayı içebilirsiniz. Uyku getirici etkisi bulunan bu çay, sinir ve stres halinin götürür. Psikolojik olarak rahatlamanıza yardımcı olur.

Bahsedilen sakinletirici bitki çayları ilaç niteliğinde değildir ve bu nedenle tedavi amaçlı kullanılmaz. Psikolojik problemler yaşadığınızda öncelikle uzman bir psikoloğa gitmelisiniz. Bu bitki çayları vücudunuzu rahatlamaya etki eder fakat tedavi süreci psikolojik rahatsızlıklarda farklı işlemektedir. Bu çayları aşırı tüketmemeye özen gösteriniz.

  • sakinletirici çaylar
  • doğal sakinleştirici çaylar
  • doğal çay tarifleri
  • mutluluk verenbitki çayları
  • yorgunluğa iyi gelen bitki çayları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Deliryum Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi