Sağlık 27 Eylül 2021 - 18:41:04

Sandal Ağacı Tozu Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar?

Sandal Ağacı Tozu Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar?

Sandal ağacı tozu; Santalum olarak isimlendirilen bir ahşap ağacı çeşidi olan sandal ağacının ezilmiş ve kurutulmuş halidir. Pek çok din için kutsal sayılan bu ağaç bazı kültürlerde dini törenlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Sandal Ağacı Tozu Nedir?

Doğal şifa verici etkisi ile bilinen sandal ağacı tozu, cildin nemlendirilmesini sağlarken aynı zamanda yenilenmesini ve iyileşmesini ve renk eşitliğinin sağlanmasını sağlar. Vücudunda bir tür deri rahatsızlığı bulunan kişiler için önerilen sandal ağacı tozu bir tür uçucu yağ barındırmaktadır. İçerisinde yer alan seskiterpen sayesinde antiseptik etkisi bulunan bu toz beraberinde anti-inflamatuar etki de meydana getirmektedir. Cilde uygulandığı zaman gerginleştirici ve anti bakteriyel etki meydana getirmektedir. Bu etki sayesinde pek çok cilt problemi için doğal bir şifa kaynağı olmaktadır.

Yağ, macun ya da pudra şeklinde kullanılan sandal ağacı tozu düzenli bir cilt bakımının sağlanması konusunda oldukça faydalı etkiler meydana getirmektedir. Cilt problemlerinin çoğu cildin yapısından ya da hormonal bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Cilt anormal bir şekilde yağlandığı zaman yağ bezeleri genişler ve beraberinde gözenekler ortaya çıkarken aynı zamanda sivilce oluşumu meydana gelir. Sadece yağlı cilt değil beraberinde çok fazla kuru ciltte birtakım problemler meydana getirmektedir. Yağlı ciltlerde daha çok sivilce, akne problemi görülürken, nemsiz kalan kuru ciltlerde ise kırışıklık gibi yaşlılık belirtileri meydana gelmektedir. Cilt üzerinde nem dengesi sağlayan bu doğal içerikli toz her türlü cilt probleminin giderilmesi için yardımcı olmaktadır.

Sandal Ağacı Tozu Ne İşe Yarar?

Antiseptik özelliğe sahip olan sandal ağacı tozu sivilcelerin kurumasını ve giderilmesini sağlar. Sivilce problemi için düzenli şekilde mücadele edilmesini sağlayan bu doğal içerikli toz anti bakteriyel etki meydana getirmektedir. Gözeneklerin temizlenmesini sağlayan sandal ağacı tozunun faydaları arasında aynı zamanda iltihaplanmayı önleme, iyileştirme gibi etkiler de yer almaktadır. Sebum olarak nitelendirilen yağlı yağının temizlenmesini sağlar.

Antioksidan özelliği bulunan sandal ağacı tozu cilt üzerindeki oksidatif stresin azalmasını sağlar. Bu etki birlikte aynı zamanda kırışıklıkların giderilmesini, leke görünümünün azalmasını sağlar. Cilt elastikiyetinin artmasını sağlarken aynı zamanda cildin daha uzun süre genç kalmasını sağlar. Cildin beyazlamasını sağlayan bu toz aynı zamanda cildin dengeli bir şekilde nemlendirilmesini sağlar. Ayrıca cildin sağlıklı nefes almasını sağlar ve cilt yüzeyindeki kirin temizlenmesini sağlar. Ölü hücreleri arındırır ve ciltte yenilenme etkisi meydana getirir.

Güneş gibi cilde zarar veren etmenlerin etkilerini azaltıcı etki meydana getirir. Yanma sonucu etkilerin azaltılmasını sağlarken beraberinde cildi nemlendirir ve iyileşme sürecinin hızlanasına yardımcı olur. Bu tarz durumlar sonrasında ciltte aşırı soyulmaya bağlı olarak lekelenme oluşur. Bu doğal şifalı toz bu durumun engellenmesine yardımcı olur.

Sandal Ağacı Tozunun Fiyatı Ne Kadar?

Farklı şekillerde kullanılan sandal ağacı tozunun fiyatında birtakım değişiklikler olabilmektedir. Genel olarak yağ, pudra, toz gibi çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Doğal içerikli ürünler katkı maddesiz olduğu için daha pahalı olurken diğerleri daha farklı fiyatlar ile karşımıza çıkabilmektedir.

Sandal Ağacı Tozu Kullananlar ve Yorumlar

Cilt problemi yaşayan çoğu kişi bu doğal şifalı tozdan yararlanmaktadır. Sandal ağacı tozu yorumlarına baktığımızda genel olarak kullananların memnun kaldığını görmekteyiz. Eğer cildinizde problem söz konusu ise öncelikle doktora gitmeli ve ardından danışarak bu tozu kullanabilirsiniz. Nedenini bilmediğiniz bir cilt hastalığınız varsa kullanmayınız ve mutlaka öncesinde uzman bir dermatolog desteği alınız.

  • sandal ağacı tozu
  • sandal ağacı tozu nedir
  • sandal ağacı tozu ne işe yarar
  • sandal ağacı tozunun faydaları
  • sandal ağacı tozunun fiyatı
  • sandal ağacı tozu kullananlar
  • sandal ağacı tozu yorumları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Köpek Balığı Kıkırdağı Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları, Zararları, Yan Etkileri