Yaşam30 Ağustos 2021 - 23:24:57

Sarı Kız Örümceği Nedir? Zehirli mi? İnsana Zarar Verir mi?

Sarı Kız Örümceği Nedir? Zehirli mi? İnsana Zarar Verir mi?

Sarı kız örümceği; eklembacaklı türü olarak tanımlanan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaygın olarak görülen, Kuzey Irak çöllerinden akın eden, zehiri ile bir insanı öldürebilecek canlı türüdür.

Sarı Kız Örümceği Nedir?

Bir diğer ismi böğ olarak bilinen, bilimsel ismi solifugae olan sarı kız örümceği, sıcak ve kuru arazilerde yetişirler ve genel olarak geceleri ortaya çıkarlar. Oldukça saldırgan bir yapıları bulunan sarı kız böceği, güçlü çene yapıları sayesinde et parçasını dahi koparabilme özelliğine sahiptir. Sarı ömer örümceği olarak da bilinmektedir.

Sarı kız örümceği; yetişkin bir hale geldiğinde yaklaşık olarak bir insan elinin boyu kadar olmaktadır.

Oldukça saldırgan olan bu çöl canlıları, kemirgenleri, kertenkeleleri, yılanları ve hatta küçük kuşları bile avlayabilir, yiyebilirler. Genel olarak doğada çoğu canlı türü akrep gördüğü zaman kaçarken, sarı kız böceği bu akrepleri bile avlayabilmektedir. Eğer iki tane sarı kız böceği aynı ortamda ise biri ölene kadar savaşırlar. Kabuklu bir böcek gördüklerini kabuğunu kırıp yiyebilirler. Hızlı zıplama özellikleri vardır ve bu özellikleri sayesinde avlarını kolay bir şekilde yakalayabilirler. 1 metreye kadar zıplayabilme özleliğine sahip türleri vardır.

Sarı Kız Örümceği Zehirler mi?

Örümceğimsigiller familyasının en hızlısı olan sarı kız örümceği, hızlı koşma konusunda eklem bacakılılar arasında Amerika hamam böceğinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. 2 ağzı ve 10 ayağı bulunan sarıkız örümceği ısırığı fark edilmeyebilmektedir. Çünkü deriyi uyuşturur. Alt ağzından deriye, eti sıvı kıvama getiren bir zehir akıtmaktadır. Zehir deriye yayıldıktan sonra yemeye başlamaktadır. Eğer ki tedavi edilmezse et parçalarını eritmeye devam etmektedir.

Sarı kız örümceği ağzından salgıladığı zehir ile insanları zehirlemese bile ısırdığı yerin çürümesine neden olabilir. Isıya duyarlı olan bu örümcek eğer arka ayaklarının üzerine kalktıysa hemen kaçmanız gerekmektedir. Çünkü bu örümcekler bahsettiğimiz üzere saldırgan ve tehlikelidirler.

Sarı Kız Örümceği İnsana Zarar Verir mi?

Oldukça tehlikeli bir tür olan sarıkız yavrusu ya da olgun hali fark etmeksizin dünyanın en tehlikeli canlıları arasında yer almaktadır. Et yiyen bu örümcekler insana zarar vermemektedir. Fakat zehir salgılayıp et yiyebilir. Ayrıca insanlardan kaçmazlar tam aksine saldırırlar. Oldukça kuvvetli çeneleri bulunan bu böcekler can yakabilmektedir.

Akrep dahil pek çok hayvanı avlayarak beslenen sarıkız örümceği ısırığı yarası yumuşak doku enflamasyonuna neden olabilir. Ayrıca oldukça rahatsız edici bir görüntü oluşturmaktadır. Ülkemizde yani Anadolu'da genel olarak bu örümceklerin zehirsiz türü bulunmaktadır. Bundan dolayı öldürülmemesi ve soyunun tehlikeye atılmaması gerekir.

Sarıkız Örümceği Nerede Yaşar?

Dünya üzerinde yoğun olarak Afrika ve Namibya'da görülen bu örümcek ülkemizde ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunmaktadır. Beslenme türlerinden ötürü diğer örümceklerden daha iri ve daha farklıdır. Sarıkız örümceği nasıl uzaklaştırılır diye baktığımızda ilaçlama gibi yöntemler uygulanabilir.

Eğer ki bu örümcek tarafından ısırılırsanız, yara bölgesini sabun ile yıkayıp, suyla temizleyiniz. Isırılan yerin çok şişmemesi için buz ile kompres yapınız. Bu şekilde ağrı ve kaşıntı belirtilerini giderebilirsiniz. Eğer ısırma kolda ya da bacakta meydana geldiyse kalp hizasının üzerinde tutunuz. Isırılan yeri günde 2 defa yıkayınız.

Sarıkız Örümceği Isırığı Nasıl Anlaşılır?

İlk başta ısırmayı anlayamayabilirsiniz. Genel olarak hafif bir ısırma ve sokma şeklinde hissedilir. Bunun sonrasında;

  • Karın bölgesinin etrafında sertleşme oluşur.
  • Karın bölgesi civarında çok şiddetli ağrılar meydana gelir.
  • Bulantı ve kusma görülür.
  • Üşüme ve titreme meydana gelir.
  • Titremeden kaynaklı meydana gelen yüksek ateş ve titreme görülür.
  • Vücudun çeşitli bölgelerinde kramplar oluşur.

Eğer ki sarıkız ısırığı belirtleri yaşıyorsanız, en yakın sağlık kuruluşundan destek alınız. Doktorun tedavisini ve tavsiyelerini eksiksiz sağlayınız.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sirkeli Su Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?