Sağlık

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri ve Bitkisel Tedavisi

26 Nisan 2019 - 21:40:22
Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri ve Bitkisel Tedavisi

Sarı nokta hastalığı; gözün iç kısmında yer alan makula isimli bölgenin hasar görmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Makula dejenerasyonu olarak da bilinmektedir.

Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) Nedir?

Her insanın gözünde makula diye bir bölge vardır. Bu kısımda yer alan görme hücreleri, görüşteki keskinliği ve renkliliği dengeler. Burada bir hasar meydana gelme durumunda, görüş kalitesinde azalma ve çizgilerde kırılma gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Kadın ve erkek herkeste görülebilen bu hastalık genellikle 50 yaş ve üstü kişilerde görülmektedir. Bu hastalığı fark edebilmek için kişilerin etraflarındaki nesneleri incelerken görüşte bir renk solukluğu, bulanıklık ve çizgilerde kırılma gibi sorunların oluşup oluşmadığını gözlemlemeleri gerekmektedir. Tek gözü kapatarak, her iki gözünde bu belirtilere sahip olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sarı nokta hastalığının genetik olabileceği konusunda uzmanlar uyarıda bulunmaktadır. Soy ağacında aile fertlerinden birinde makula dejenerasyonu oluşmuşsa, nesilden nesile taşınabileceği riski de göz önünde bulundurulmalıdır. Sarı nokta hastalığının belirtileri arasında kişilerin A ve C vitamini eksikliğinin bulunması yer almaktadır. Direkt güneş ışınlarına maruz kalmak da bu hastalığa sebep olabilmektedir. Damar hastalıkları, yüksek kolesterol, şeker ve tansiyon rahatsızlıklarının vücuda verdiği hasarlar da bu göz hastalığını tetiklemektedir. Sarı nokta hastalığı bulunan kişilerin hareketsiz ve kilolu kişiler olduğu bilinmektedir. Görmede bulanıklık, renklerde solukluk ve çizgilerde kırılma gibi belirtiler gösteren hastalık, kadın ve erkeklerde ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi Var mı? Bitkisel Tedavisi Nedir?

Eski dönemlerde herhangi bir tedavi uygulaması yapılamaması nedeniyle makula dejenerasyonu hastalığından kör olan insanların sayısının oldukça fazla olduğu söylenmektedir. Bu hastalığa dair yapılan ilk tedavi, damardan ilaç vererek laser uygulaması şeklinde gerçekleşmiştir. Yapılan çalışmaların ilerlemesiyle birlikte daha sonra göz içine bazı maddeleri enjekte ederek de bu hastalığın kör edici bir etki oluşturmasının önüne geçilmiştir. Uzmanlar, bu alanda yapılan çalışmaların hala devam ettiğini ve ilaç tedavisinin dışında farklı yöntemler deneyerek de hastaların iyileşebilme ümitlerinin olduğunu söylemektedir. Doğru bir beslenme listesi sayesinde hastalığın belirtilerinin hafiflediği bilinmektedir.

Makula Dejenerasyonu Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Yaşlılığın bir getirisi olarak bilinen sarı nokta hastalığına iyi gelen yiyecekler arasında yeşil sebzeler yer alıyor. Uzmanlar, bu hastalığa sahip olan kişilerin sarı nokta hastalığı diyetini uygulamalarını önermektedir. Bu diyet, hastaların görüş netliğini artıracak besinlerin tüketilmesini amaçlamaktadır. Beslenme tarzı değiştirilerek hastalığın yavaşlatılabildiği bilinmektedir. Ispanak ve brokoli gibi yeşil sebzelerin göz hastalıklarını iyileştirici etkisi bulunduğunu söyleyen doktorlar; mısır, yumurta ve bol meyve tüketmenin de sarı nokta hastalığını durdurma etkisine sahip olduğunu belirtmektedir. Omega 3 takviyesinin de hastalığın yavaşlamasında oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Sarı nokta hastalığı belirtilerini yaşayan kişilerin muhakkak uzman bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

Yorumlar
Meryem Taşkesen 26 Nisan 2019 - 21:50:22 Doktor gözümün arkasında sarı nokta hastalığının olduğunu söyledi ama müdahale etmeye gerek olmadığını belirtti. 6 ay sonra kontrole gel dediğinde test yaptı ve hastalığın hiç ilerlemediğini söyledi. Bu yüzden bir ilaç ya da herhangi bir bişey yapmadı. Şeker hastası olduğum için meydana geldi bu rahatsızlık.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: