Sağlık 16 Ağustos 2021 - 21:31:26

Şeftali Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Tarifi Nedir?

Şeftali Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Tarifi Nedir?

Şeftali çayı; bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak, içeriğinde bulunan lif kaynağı sayesinde sindirim sisteminin dengeli ve düzenli olmasına yardımcı olmak gibi etkilere sahip olan bir meyve çayıdır.

Şeftali Çayı Faydaları Nelerdir?

Metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olan şeftali çayı, tüketilen yiyeceklerin kolay bir şekilde ayrışmasını ve enzimlenmesini sağlamaktadır. Diyet yapanlar için sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştıran şeftali meyvesi aynı şekilde çay olarak da tüketilebilmektedir. Lif bakımından oldukça zengin olan bir meyveden elde edilen bu doğal çay, bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlamaktadır. Yapılan birtakım incelemelere göre şeftalinin hem kendisi hem suyu hem de çayı oldukça faydalıdır ve kilo vermek isteyen kişiler için ideal besinler arasında yer almaktadırlar.

Şeftali çayı, tedavi edici özelliğe sahip etkileri sayesinde, şeftali bitkisinin kabuğundan demlenen bir çaydır. Günümüzde sıcak ya da soğuk şekilde tüketilebilen bu doğal içerikli meyve çayı, potasyum ve lif açısından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde böbrek ve karaciğer organlarının fonksiyonlarını düzenler ve birtakım sağlık sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olur. Bu meyve çayı sayesinde kabızlık, gastrit, kolit ve mide ülseri gibi rahatsızlıkların oluşmasını önlemektedir. Vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlayarak bağırsak sağlığını iyileştirmektedir.

Şeftali Çayı Neye İyi Gelir?

Doğal içerikli olan şeftali çayı askorbik asit, çinko ve C vitamini açısından zengindir. Bu vitamin ve mineral içeriği sayesinde yaraların iyileşmesini sağlarken aynı zamanda zatürre, soğuk algınlığına, ishal gibi hastalıklar için de tedavi edici özellikler sunmaktadır. Vücuttaki enfeksiyonlara karşı savaşan bu doğal çay bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. İçerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin giderilmesini sağlar. Bu zararlı maddelerin kontrolsüz bir şekilde bir araya gelmesini önler ve tümör oluşumunu engeller. Tüm bu etki sayesinde kanser hastalığının iyileşmesini sağlarken önlenmesine katkı sağlar.

Şeftali çayının içeriğinde yer alan lutein ve likopen, isimli bileşenler kalp sağlığının korunması için faydalı olmaktadır. Beta-karoten A vitamini öncüsü olan şeftali çayı göz sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Kemik ve diş sağlığının korunmasını sağlayan bu doğal çay, stres giderici etkisi sağlarken aynı zamanda kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır.

Şeftali Çayı Tarifi Nedir?

Hazır bir şekilde satılan bu doğal çay aynı zamanda evde de hazırlanabilmektedir. Şeftali çayı tarifi için öncelikle 1 bardak suyu kaynatınız. Kaynadıktan sonra içerisinde 1 çorba kaşığı miktarında şeftali çayını yaprakları ile birlikte suyun içerisinde atıp 5 dakika demleyiniz. Daha sonra süzgeçten geçiriniz. Dilerseniz içerisinde bal ya da şeker ilave ederek içebilirsiniz. Bunun yanı sıra şeftali çayının soğuk olarak içilebilen bir tarifi daha bulunmaktadır.

Şeftali Çayı Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Lif bakımından oldukça zengin olan şeftali çayı, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlarken aynı zamanda idrar söktürücü etki de meydana getirmektedir. Ödem söktürücü etkisi bulunan ve vücuttan yağ atılmasını sağlayan bu çay düzenli olarak tüketilirse kısa süre içerisinde etkili bir şekilde zayıflama meydana getirebilmektedir.

  • şeftali çayı
  • şeftali çayı faydaları
  • şeftali çayı neye iyi gelir
  • şeftali çayının içeriği
  • şeftali çayı tarifi
  • şeftali çayı zayıflatır mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Emzirme Kalkanı Nedir, Ne İşe Yarar? Göğüs Kalkanı Nasıl Kullanılır?