Sağlık

Sigaranın Zararlarını Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

24 Eylül 2017 - 05:39:53
Sigaranın zararlarını azaltmak için ne yapmalı?

Sigaranın zararları üzerine yapılan bilimsel araştırmalarla hergün yeni madde daha ekleniyor. İç organlarımıza verdiği zararın yanı sıra cildimiz, saçımız, tırnaklarımız, gözlerimizde bu zararlı maddeden çok ciddi bir şekilde etkilenerek yıpranmaktadır.

Sigaranın Zararları Nasıl Azaltılır?

Bırakmak en iyisi ama bırakmadan da sigaranın yan etkilerini bir miktar azaltmak mümkün. Sigaranın zararlarını azaltmak için ne yapmak gerekiyor? Vücudun kendini yenileyen bir yapısı bulunmaktadır. Bu yapı sayesinde içmeyi bıraktıktan sonra vücut hemen kendini yenilemeye ve aldığı zararı telafi etmeye başlamaktadır. Vücudumuzun kendini yenileme çalışmalarına ise bazı öneriler ile katkıda bulunabiliriz. Sigaranın zararlarını azaltma yöntemleri bırakanların yanı sıra bırakamayan ancak bu zararları hafifletmek isteyenler de uygulamalıdır.

Sigarayı Bırakmak İçin Spor Yapmak

Eğer bu zararlı maddeyi kullanıyor ve bırakamıyorsanız vücudunuzun bu durumdan daha az etkilenmesi için spor yapabilirsiniz. Spor yapan kişilerin spor esnasında nabızları yükselir. Yükselen nabız ile kalp daha çok kan pompalar ve bu durum kalp kaslarının gelişmesine neden olur. Gelişmiş kalp, kasları spor yapan kişinin dinlendiği zamanlarda daha az çalışarak daha çok kan pompalar ve bu da kişinin sağlığını olumlu etkiler. Bırakan kişilerde spor yapmalıdır. Bıraktıktan sonra yapılan spor sonrasında bu zararlı maddenin vermiş olduğu zararları vücut daha hızlı bir şekilde atmaktadır. Özellikle tempolu yürüyüş ve koşu du maddenin zararlarının azalması için büyük etki göstermekte.

Akciğer Nasıl Temizlenir? Ne Yapmak Gerekir?

Bu zararlı madde içildiğinde en çok etkilenen organlardan biri akciğerdir. Kaliteli nefes almamız için hayati önem taşıyan akciğerlerimiz bu madde nedeni ile çokça etkilenmekte. Akciğerler kendini hızlı yenilemesi bu zararlı maddenin kişiye olan etkisini azaltmaktadır. Ancak bir süre sonra akciğerde bu zehirleri karşılayamaz hale gelir ve hasta olur. Akciğer temizleme kürleri ise akciğerin tekrar temizlenmesi için faydalıdır.

Sigaranın Zararlarını Azaltan Besinler Nelerdir?

Akciğer temizleme kürleri arasında elma hoşafı kullanılabilir. Bunun için en az bir ay yatmadan önce taze yapılmış elma hoşafı içilmelidir. Akciğerlerin temizlenmesi için bir diğer yararlı kür ise keçiboynuzu kürüdür. Yine her gün akşam yatmadan önce 7 ila 8 keçiboynuzunu suda kaynatıp daha sonra suyunu süzerek ılımaya bırakılmalıdır. Akşamları yatmadan önce bu su içilirse akciğerlerin temizlenme hızı artmaktadır. Bu kürlerin yanı sıra temiz oksijende akciğer temizliği için önemlidir. Oksijen ne kadar kaliteli olursa organlara o kadar kaliteli kan pompalanır. Şehrin kirli havasından sonra bol oksijenli bir ortama girildiğinde insanların başı ağrıyabilmektedir. Bu vücuda temiz oksijenin girdiğinin göstergesidir. Temiz hava ile vücut daha iyi çalışacak ve sigaranın zararları ile daha iyi mücadele edebilecektir.

Sigarayı Bırakmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Sigara kullanıyor birde üzerine dengesiz besleniyorsanız o zaman zararı vücuda daha çok yansımaktadır. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri yeterli bir şekilde almanız zararlarını azaltmak için etkili olacaktır. Çünkü güçlü olan bağışıklık sistemi bu zararlı madde içerisinde bulunan zararlı maddelere karşı daha güçlü direnç göstermekte. Özellikle meyve tüketimine önem verilmelidir. Meyveleri aç karnına tüketmek alınması hedeflenen vitaminlerin daha yüksek düzeylerde alınmasını sağlamakta ve böylelikle insanların vitamin ihtiyaçları daha iyi karşılanabilmekte.

Yorumlar
Arife Yağcı 16 Eylül 2017 - 14:10:01 Sigara vücuduma çok zarar veriyor. Nefes almakta güçlük çekiyorum. Ne yapmam gerekiyor?cevapla
Hatice Kavuk 20 Ekim 2017 - 17:42:05 Sigaranın zararları nasıl giderilir? Sigara bırakmayı denedim ama bir türlü olmuyor. En azından zararlarını azaltayım diyorum. Bunun için bir yöntem var mı? Zararları gidermek için doğal ve bitkisel nelerdir? Sigaranın zararlarını ne azaltır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: