Sağlık 07 Aralık 2020 - 22:15:46

Sivilcelere İyi Gelen Besinler Nelerdir? Sivilceli Ciltler İçin Beslenme Programı

Sivilcelere İyi Gelen Besinler Nelerdir? Sivilceli Ciltler İçin Beslenme Programı

Vücutta yağ bezlerinin gereğinden fazla sebum üretmesi sonucunda gözeneklerin tıkanması ile meydana gelen sivilceler, her yaşta meydana gelebilen daha çok ergenlik döneminde hormonal düzensizlikten oluşmaktadır. Sivilcelere iyi gelen besinler sayesinde ciltte yenilenme etkisi sağlanabilir.

Sivilcelere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Bol su tüketimi sivilceleri geçirmek için faydalı olan bir yöntemdir. Cildin nemli kalmasına yardımcı olan su aynı zamanda vücuttaki hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır. Meyvesuyu ya da çorba içerisinde değil suyu normal olarak tüketmek gerekmektedir. Ciltteki kimyasalların temizlenmesini sağlayan su tüketimi aynı zamanda vücuttaki toksin maddelerin atılmasına da yardımcı olmaktadır. Böylece sivilcelerin iyileşmesi sağlanabilir.

Antioksidan kaynağı olan olan yeşil çay anti-enflamatuar etkisi sayesinde sivilcelerin giderilmesini sağlamaktadır. Yeşil çay tüketimi ile sivilcelerin kızarıklığı giderilebilirken şişkinliği de önlenmektedir. Ayrıca iltihabına bağlı olarak meydana gelen ağrının giderilmesini sağlar. Buna ek olarak ciltteki bozulmaların da önlenmesini sağlar.

Beta-karoten açısından zengin olan içerisinde antioksidan ve cilt yenileyici kimyasallar barındıran yaban mersini, böğürtlen ya da ahududu tüketimi sağlayabilirsiniz. Ciltteki sivilcelerin yok edilmesini sağlayan bu meyveler aynı zamanda cilt yüzeyinin pürüzsüzleşmesine de katkı sağlar. Bununla birlikte E vitamini bakımından zengin olan avokado meyvesini tüketerek cildinizi yeniler ve nemlendirir. Cildi iltihaplardan korur ve böylece yeni sivilce oluşumunun önlenmesine destek olur.

Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Bir cildin sağlıklı olması için yeterli oranda A ve D vitamini alınması gerekmektedir. Süt bu iki vitamini barındıran oldukça sağlıklı ve faydalı bir besindir. Kalsiyum kaynağı olarak da nitelendirilen süt sivilcelerin giderilmesi için faydalı olmaktadır. Bununla birlikte östrojen içeren soya fasulyesi cildin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Cilt bariyerinin esnek ve güçlü olmasını sağlamaktadır. Bu besinin içerisinde yer alan fosfor, çinko, demir, magnezyum, kalsiyum sayesinde cildin yenilenmesini ve sivilcelerin giderilmesini sağlar.

Selenyum kaynağı olan ekmek ve makarna gibi tahıl barındıran besinler sivilcelerin giderilmesi için de etkili olmaktadır. akne oluşumunu önleyen bu besinler aynı zamanda bu oluşumların temizlenmesine de yardımcı olur. Cildin beslenmesine yardımcı olan zeytinyağı, sivilce oluşumunu önlerken, geçmesine destek olur. Bir başka besin olarak karpuzu sayabiliriz. Hem tüketimi hem de maske olarak kullanımı faydalıdır. Cildin yumuşak ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Sivilceli Ciltler İçin Beslenme Programı

sivilcelerin oluşumları tek bir neden bağlı olarak gelişmemektedir. Bazı kişilerde strese dayalı olarak meydana gelmektedir. Bazılarında ise beslenmeye bağlı olarak oluşur. Sağlıksız ve aşırı yağlı beslenmek karaciğerde yağlanma oluşturur. Bundan dolayı sağlıklı yağlar tüketilmelidir. Örneğin zeytinyağı ve susam yağı gibi. Kafein alımının azaltılması gerekmektedir. Kafeinin idrar söktürücü etkisi vardır Bunun sonucunda vücudunun ihtiyacı olan suyu dışarı atar. Bu da nem dengesinin bozulmasına ve sivilce oluşumuna sebebiyet verir. Aşırı kafin alımından sakınmak, dengeli beslenmek ve alerjiniz olan yiyecekleri tüketmemeniz gerekmektedir.

Sivilceleri Yok Etmek ve Kurutmak İçin Yöntemler

Yarın sizin için çok önemli bir gün olabilir ve hemen gecesinde yüzünüzde bir sivilce meydana gelebilir. 1 gecede sivilce kurutmak için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Diş macunu sürmek, limon kullanmak, beyaz sirke, sarımsak, üzüm ve yumurta beyazı gibi doğal uygulamalar sivilcenin iyileşmesine katkı sağlamaktadır.

  • sivilcelere yi gelen besinler
  • sivilceleri geçirmek için
  • ciltteki sivilcelerin yok edilmesi
  • sivilcelere ne iyi gelir
  • sivilce oluşumu
  • sivilcelerin giderilmesi
  • sivilceleri yok etmek
  • 1 gecede sivilce kurutmak
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Damar Temizleme Kürü Nedir? Damar Açıcı Bitkiler Nelerdir?