Şok diyet nedir? Şok diyetler zayıflatır mı? Faydaları ve zararları
Sağlık

Şok Diyet Nedir? Şok Diyetler Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

26 Ocak 2018 - 16:15:45

Yüksek seviyedeki kalori alımının kısıtlanması ve kısa sürede fazla kilolardan kurtulmak amacıyla yapılan yönteme şok diyet denir.

Şok Diyet Nedir? Nasıl Olur?

Şok diyet kişinin ciddi seviyede gün içinde aldığı kalori miktarını azaltmasıdır. Birey gün içinde beş yüz ila bin kalori ile beslenmektedir. Bu diyet türü bazen meyve suyuyla detoks yapma, bazen kalori hesaplayarak zayıflama gibi yöntemleri içerir. Diyetin yapılma süreci kişiye ve diyet türüne göre değişir. Fakat bu diyetlerin esas amacı kısa zamanda hızlı kilo vermektir. Diyetin mantığında kişiyi uzun süre aç bırakarak vücut üzerinde şok etkisi yaratmak vardır. Kalori oranı ciddi oranda kısıtlanır ve genel olarak birkaç günde kişi zayıflıyor gibi hissetse de vücut yağ yakmamaktadır. Bu diyete göre vücutta depolanmış olan karbonhidrat glikojen şeklinde kullanılmaktadır. Glikojen kullanıldığı zaman ise diyetin yapıldığı bir iki gün kilo kaybı zannedilen şey kişiye fazla kilo olarak dönmektedir.

Şok Diyetler Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Hızlı kilo verdiren diyetler uzman ve uygulayan kişiye göre değişir. Şok diyet uygulayan her insanda görülen tepkiler aynı olmamaktadır. Diyeti yapan kişi güzel sonuçlar alsa da sonrasında kilo alımı hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu diyetle yeme alışkanlığından vazgeçilebilir, dengeli beslenmek öğrenilebilir, hızlı bir şekilde zayıflanabilir fakat süreç doktor kontrolünde gerçekleşmelidir. Sadece diyet yapıp spor yapmamak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Diyetle beraber spor yapılması süreci dengelemektedir.

Şok Diyetin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

  • Kişi düzensiz bir şekilde kilo alıp verdiği zaman süreç sonunda meydana gelen kilolar insülin direncine neden olabilmektedir. Bu durumun da şeker hastalığına yol açma olasılığı bulunmaktadır.
  • İnsanların çok uzun süreler aç kalması mide bölgesinde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.
  • Bazı kişiler bu diyetleri mevsim geçişlerinde uygulamaktadırlar. Mevsim geçişinde yapılan diyet kansızlık ya da saç dökülmelerine yol açabilir.
  • Yapılan şok diyet programı içerisinde sadece su içmek ve sulu gıdalar var ise su zehirlenmeleri meydana gelebilmektedir.
  • Metabolizma yavaşlayabilir ve alınan kilolar diyet sonrasında hızlı bir şekilde geri alınabilir.
  • Sadece protein içeren diyetlerin uygulanması vücuttaki yağ dengesini bozabilmektedir.
Şok Diyetin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Kilo verme süreci ve yağ yakma sürecinde en sık rastlanan durumlardan biri vücudun yapılan uygulamalara karşı aldığı önlemlerdir. Kilo kaybetmek için bir sürü insanın diyet ve spor yapmasına rağmen bir zamandan sonra bedenin bu sürece direnç gösterdiği görülmektedir. Bunun yanı sıra kiloların verilmesi bir süre durabilir. Bahsedilen durumların sebebi bedenin kendini korumaya alması ve yağ yakma sürecini zora sokmasıdır. Hızlı kilo verdiren diyetler bu aşamada devreye girmektedir. Hızlı kilo vermek adına uygulanan şok diyetlerde vücudun savunma ve kendini korumaya alma sürecine gelmeden kilolar verilmeye başlanmaktadır. Vücut hazırlıksız bir şekilde yakalandığından dolayı kısa sürede kilo kaybedilmektedir.

Yorumlar
Mehtap Yılmaz 26 Ocak 2018 - 16:25:45 Şok diyet patates diyeti duyuyorum son zamanlarda devamlı. Bu diyetler zararlı diyorlar ama yan etkisini görür müyüm denesem? Tarifleri nelerdir? Faydaları nelerdir bu diyetin? 3 günlük uygulamalar sonuç verir mi?cevapla
Şeyda Yazıcı 26 Şubat 2018 - 10:50:59 Şok diyet listesi nasıl olmalı? Bu tarz diyetler zararlı oluyor mu? Benim 1 haftada 3 kilo vermem gerekiyor en az. Bunun için böyle bir diyet uygulamak istiyorum ama etkisini görür müyüm? Yorumları okudum uygulayan çok kişi var. Faydalı olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: