Statik elektrik nedir? Faydaları ve zararları
Yaşam

Statik Elektrik Nedir? Faydaları ve Zararları

09 Mart 2018 - 02:16:42

Günlük hayatta karşılaştığımız durumlardan biri olan statik elektrik iki zıt kutbun yüklenmesi ve daha sonrasında temas haline geçildiğinde elektriğin boşalmasıdır. Bu durum daha çok elektrik çarptı şeklinde kısa devrelerin oluşmasına sebep olur.

Statik Elektrik Nedir, Ne Demek?

İki zıt kutbun bir araya gelerek oluşturduğu akım nedeniyle küçük elektrik çarpmaları statik elektriği meydana getirmektedir. Negatif kutbun pozitif kutup ile karşılaşması sonucu geçici elektrik akımı oluşur. Bu durumda düşük voltajlı elektrik çarpması ortaya çıkar. Durgun elektrik olarak da bilinen bu elektrik enerji yüklü olduğundan iki zır kutup birleştiğinden meydana gelmektedir. Örneğin tokalaşma sırasında bazı insanlarda elektrik çarpması meydana gelir. Bu durumda kişilerin biri negatif yüklü enerji varken diğer kişinin pozitif yüklü enerjiye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Halk arasında genellikle toprağa bas elektriğini alsın şeklinde çözüm bulunmaya çalışılır. Fakat statik elektrik sokakta yürürken bile üzerimize aldığımız elektrikten bile kaynaklanabilmektedir.

Statik Elektriğin Faydaları Nelerdir?

Statik yani durgun elektriğin meydana getirdiği çarpma hissi enerjinin boşalmasına sebep olur. İki farklı enerji yüklü bulutların karşılaşması sonucu meydana gelen şimşek sayesinde bulutlarda bulunan enerjiler boşaltılmış olur. Çok fazla zıt kutuplu enerji yüklenilmesi devamlı olarak elektrik çarpmasına sebep olur. Bu durumda kişi özellikle eşyalara dokunmak istemeyebilir. Günlük hayatta sıkça karşılaşılan bu durum durgun elektriğin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Statik Elektriğin Zararları Nelerdir?

  • Bakıldığında çok fazla zararın olmadığı düşünülse de aslında statik elektrik zararları oldukça fazladır. Kişinin üzerinde biriken enerjinin aniden boşalması istenmeyen sonuçların meydana gelmesine sebep olabilir.
  • Endüstriyel ve ticari alanlarda meydana gelen statik elektrik yangınların meydana gelmesine sebep olabilir. Elektriğin boşalması sırasında meydana gelen küçük çarpılmalar kıvılcıma sebep olarak ciddi zararların meydana gelmesine neden olabilmektedir.
  • Enerjinin çok fazla vücutta yüklü olması ve özellikle bilgisayar gibi teknolojik cihazlar ile temas haine geçildiğinde boşalma yapması teknolojik cihazların çalışmasında sorun yaratabilmektedir. Vücutta biriken voltlar yüzünden ani boşalma ortaya çıktığında elektronik cihazların çalışmamasına sebep olabilmektedir.
  • Vücutta birikmiş olan enerjinin boşalması ile meydana gelen durgun elektrik akımı elektronik cihazların parçalarında kısa devre yapılmasına sebep olabilir. Genel olarak elektrik akımının meydana geldiği alanlarda çok fazla zaman geçirmek vücutta pozitif ya da negatif enerjinin depolanmasına neden olur. Temas halinde olunduğundan da küçük çarpılmalar meydana gelerek vücutta enerji atılır.
Statik Elektrik Nelere Yol Açar?

İki zıt kutup birbiri ile temasa geçtiğinden sonra ortaya çıkan çarpılma hissi nedeniyle ani tepki vermek farklı sorunların meydana gelmesine de sebep olabilmektedir. Özellikle ani hareket kişinin kendini geri çekmesine sebep olacaktır. Statik elektrik farklı alanlarda kullanılır. Endüstriyel ve ticari alanlardaki kullanımı oldukça dikkatli olmalıdır. Olumsuz yangın ya da farklı olumsuz sonuçların ortaya çıkmaması için dikkatli davranmak en önemli koşullardan biri olacaktır.

Yorumlar
Cansu Yaşar 09 Mart 2018 - 02:26:42 Statik elektrik gün içinde oldukça karşılaştığımız bir durum diye biliyorum. Bir yere dokunduğumuzda ya da bir insana dokunduğumuzda oluşabiliyor. Bunu vücuttan atmak için ne yapmak gerekiyor?cevapla
Hatice Akbulut 11 Ocak 2019 - 13:52:00 Statik elektriklenme nasıl önlenir ve korunma yolları nelerdir onları öğrenmek istiyorum. Kazaklarımızda olan elektriklenme buna örnek olabilir mi? Bu elektrik için bileklikler var kullanan var mı işe yarıyor mu acaba?cevapla
Edip Acar 09 Nisan 2019 - 17:37:58 Gün içerisinde statik elektrik önleyici sprey ya da bileklik kullanarak bu durumu engelleyebilirsiniz. Genel olarak pek çok insan bu durumdan şikayetçi olabiliyor. Önleyici birtakım tedbirlerle üstesinden gelinebilir. Çarpması gibi durumların olmamasına dikkat edilmeli ayrıca.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: