Yaşam

Strobing Makyaj Nedir? Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

01 Eylül 2018 - 01:50:21
Strobing makyaj nedir? Malzemeleri nelerdir? Nasıl yapılır?

Yaz aylarının gözde makyaj çeşitlerinden biri olan strobing makyaj, doğal görüntüyü ortaya çıkaran uygulamadır.

Strobing Makyaj Nedir, Ne Demek?

Strobing makyaj türünde koyu renkler yerine çoğunlukla açık tonlar tercih edilmektedir. Açık tonların içerisinde aydınlatıcılar da vardır. Makyajın amacı yüzdeki güzelliğin aydınlatıcıyla vurgulanmasıdır. Bu makyaj uygulamasında koyu renkler tercih edilmez. Makyajın yapılması için kullanılan malzemelerin içinde en popüler olanı likit aydınlatıcıdır. Bunun yanı sıra serumlar, BB kremler ve nemlendiriciler de ön plandadır.

Strobing Makyaj Nasıl Yapılır?

Son yıllarda Hollywood yıldızları tarafından popüler hale getirilen strobing makyaj diğer kadınlar tarafından da uygulanır hale geldi. Aydınlatıcı özellikteki malzemeler aracılığı ile ışığın yüz bölgesine doğal bir şekilde vurması sağlanır. Bunun için çene, kaş ve elmacık kemikleri nemli ve ışıltılı bir görüntüye kavuşturulur. Aydınlatıcı tercih ederken beyaz tenli olan kişilerin şampanya, ten rengi buğday olan kişiler ise altın renklerini tercih edebilir. Esmerler de bronz aydınlatıcılardan yardım alabilir.

Strobing Makyaj Nasıl Uygulanır?

Makyajın yapılması için ilk olarak yüz bölgesi hazır hale getirilir. Yüz iyice yıkanır, kurulanır ve nemlendiriciyle yüz yumuşatılır. Tercihe göre nemlendirici sürme işleminden sonra cildin üzerine primer uygulanabilir. Primerin amacı gözenekleri küçültmek, cildin hoş görünmesini sağlamak ve fondötenin uzun süre ciltte kalmasına yardım etmektir. Makyaj yapacak kişinin cilt yapısı karma ya da yağlı ise matlaştırma özelliği olan primer ürünün kullanılması tavsiye edilir. Bu makyajın iyi durması için cildin yağlı olmaması gerekir.

Strobing Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Strobing makyaj yaarken yüze isteğe göre BB krem, renkli nemlendirici ya da fondöten sürülebilir. Cildinde akne problemi olan kişilerin yoğun kapatma özelliği olan fondöten kullanmaları daha doğru olabilir. İsteğe bağlı olarak concealer kullanılabilir. Ciltteki kusur, leke ve akneler fondötenle kapatılamıyor ise cildin üst kısmına concealer sürmek faydalı olur. Makyajın en can alıcı kısmı ise ten rengine en uygun aydınlatıcının sürülmesidir. Aydınlatıcı parmaklar yardımı veya makyaj fırçası yardımı ile kaşların üst tarafına kaş kemiklerine, gözün iç köşe kısımlarına, üst dudak kıvrımı, elmacık kemiği ve burun kemiğine sürülür. Yüzün geriye kalan kısımları içinse her daim yapılan ruj, maskara, göz farı ve takma kirpik gibi makyaj uygulamaları yapılabilir.

Strobing Makyaj Yaparken Dikkat Edilesi Gerekenler Nelerdir?

Makyajın iyi yapılabilmesi için yüzün hangi alanlarının yüksek olduğunu bilmek gerekir. Bu durum güneşin yüze ilk vurduğu yerler olarak tarif etmek mümkün olabilir. Yüzdeki yüksek yerler çene, alnın ortası, dudağın üst yerinin ortası, yanakların buruna doğru olan üst tarafı ve burundur. Bahsi geçen alanlar likit aydınlatıcı ile belirginleştirilebilir. Önemsenmesi gereken bir diğer detay da ciltte bulunan kusurlu alanların ortaya çıkmasını engellemektir. Strobing makyaj için gözeneklerin büyük olduğu alanlarda aydınlatıcı kullanılmaması gerekir. Tüm bunların haricinde cilt bakımına özen gösterilmeli ve cildin doğal, kusursuz olmasına dikkat edilmelidir.

Yorumlar
Cansu Karataş 01 Eylül 2018 - 02:00:21 Makyaj yapmayı çok seven biriyim ve strobing makyaj yapımı hakkında bilgi almak için araştırma yapıyorum. Bu makyajı evde uygulayabilmek için hangi malzemelere sahip olmam gerektiğini bilmiyordum. Nasıl yapıldığını öğrendikten sonra hemen deneyeceğim:)cevapla
Deniz Kurt 01 Eylül 2018 - 10:07:07 Strobing highlighter ve cream almak istiyorum. Bu makyaj trendini çok beğendim denemek istiyorum. Saçlarında nemli gözükmesi gerekiyor bence böylece tam bir bütünlük yaratılmış olur. Tekniğini çözüp nasıl yapıldığını öğrendikten sonra uygulayacağım:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: