Sağlık

Taflan Meyvesi Nedir? Neye İyi Gelir? Nerede Satılır?

10 Mart 2020 - 11:07:34
Taflan Meyvesi Nedir? Neye İyi Gelir? Nerede Satılır?

Taflan meyvesi; diğer bir adı karayemiş olan, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Ordu ilinde yetişen ve şeker hastaları için tam bir şifa kaynağı olarak gösterilen meyvedir.

Taflan Meyvesi Nedir? Karayemiş Özellikleri Nelerdir?

Yaz-kış yeşil kalan ve dökülmeyen yaprakları ile dikkat çeken taflan meyvesi, nemli ve gölgeli yerleri seven bir bitkidir. Bu nedenle daha çok Karadeniz Bölgesi'nde yetişmektedir. Bu bitkinin sadece meyvesi değil aynı zamanda çekirdeği ve yaprakları da kullanılmaktadır. Yapraklarında yer alan, tanen, şeker, kalsiyum, prunasin, emülsin gibi maddeler ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. İçeriğinde yer alan bu maddeler nedeniyle bilinçsiz bir şekilde tüketilmemesi önerilmektedir. Taflan meyvesinin yapraklarından elde edilen suyu, öksürük dindirmek, karın ağrısı ve bulantı gibi pek çok amaç için kullanılabilmektedir. Aynı zamanda kokusu itibariyle de parfüm sektöründe sıkça tercih edilmektedir.

Taflan meyvesi ilk oluşmaya başladığında yeşil renktedir. Daha sonra meyvenin rengi beyaz, pembe ve yavaştan siyaha doğru dönmektedir. Her birinin meyvesi siyah değildir. Bazı türleri uçuk pembe ya da sarı-kırmızı şeklinde alacalı olmaktadır. Kirazı andıran bir meyve olan taflan buruk tada sahiptir. Tatlı buruk ya da acı buruk bir tadı olabilir. Tüketildikten sonra ağızda koyu bir leke bırakmaktadır. Rengi ve yapraklarından anlaşılacağı üzere içerisinde yüksek oranda antioksidan barındırmaktadır.

Taflan Meyvesi Neye İyi Gelir?

İçeriğinde bol miktarda antioksidan barındıran taflan meyvesi, yaşlanmayı geciktirici etki meydana getirmektedir. Anti-aging etkisi sayesinde kozmetik sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Hücre yenileyici etkisi ile kendinden söz ettiren karayemiş, kanser hastalığını önlemeye yardımcı olan bir etkiye sahiptir. Sadece bu hastalık için değil pek çok sağlık problemi için fayda sağlayıcı etki meydana getirmektedir. Diyabet, kalp hastalıkları, alzeheimer, cilt rahatsızlıkları ve romatizmal hastalıklar için faydalı olabilmektedir.

Karayemiş çekirdeklerinin toz haline getirilmesi ile elde edilen tozunu meyvenin kendisi ve bal ile karıştırarak tükettiğiniz zaman öksürük tedavisi için kullanabilirsiniz. Bronşit gibi hastalıklar için oldukça faydalı olan bu meyve, aynı zamanda içerisinde bulunan bol miktardaki mineral sayesinde demir eksikliği gibi problemler için de faydalı olmaktadır. Ayrıca bu meyvenin suyu egzama gibi hastalıklar için faydalıdır. Kan şekerini dengeleyici ve düşürücü etkisi bulunduğu için şeker hastalarının kullanması tavsiye edilmektedir. Kas ve kemik gelişiminde vücudun desteklenmesini sağlar. Regl düzensizliklerinin ve prostat hastalığının giderilmesi gibi etkileri de bulunmaktadır.

Taflan Meyvesi Nasıl Yenir?

Karayemiş meyvesinin yapraklarından taflan suyu elde edilebilmektedir. Taflan suyu oldukça faydalıdır ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Meyveleri şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Hem meyvesi hem de yaprağı antioksidan açıdan zengin olduğundan gençliğin sırrı olarak nitelendirilmektedir. Taflan meyvesinin yapraklarını taze değil kurumuş şekilde tüketiniz. Sindirim oldukça kolay olan bu bitki farklı şekillerde tüketilebilmektedir. C vitamini açısından zengin olduğu için doğru kullanımı bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olmaktadır.

Taflan Meyvesi Nerede Satılır?

Ülkemizde bol miktarda yetişen taflan meyvesi pek çok yerde uygun fiyatlar ile satılmaktadır. Tok tutucu özelliği bulunan, hücre yenilenmesine ve pek çok hastalığın iyileşmesine katkı sağlayan bu bitkiyi sizler de hemen satın alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: