Yaşam

Ter Kokusu Bitkisel Olarak Nasıl Önlenir?

01 Eylül 2017 - 07:18:27
Ter kokusu bitkisel olarak nasıl önlenir?

Birçok insan gün içerisinde yoğun bir tempo içerisinde çalışırken hava sıcaklıklarının da etkisiyle birlikte ter kokusu problemleri ortaya çıkıyor.

Ter Kokusu Nasıl Giderilir?

Bu aşamada kişiler ter kokularının hem kendilerini hem de etrafındaki insanları rahatsız etmemesi için çözüm yolu ararken deodorantlara alternatif olabilecek bir seçenek arıyorlar. Birçok rahatsızlık ve hastalıkta olduğu gibi çeşitli bitkiler kişilerin terlemelerini ya da ter kokusu oluşumu engelleyebiliyor. Bu bitkisel çözümlerden bazıları terleyen bölgelere sürerek uygulanırken bazıları ağız yoluyla tüketilerek uygulanıyor. Her ne şekilde olursa olsun kişiler terleme sonucu oluşan koku problemlerinden uzaklaşırken hem iş yerlerinde hem de sosyal hayatlarında daha rahat ediyorlar.

Ter Kokusu İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Ter kokusuna karşı bitkisel çözümlerin ilk sırasında güvercin ağacı geliyor. İnsanlarda ter oluşumu bakteriler tarafından gerçekleştirilirken bu bakterilerin insan vücudunda var olabilmesi için belirli bir pH değerinin üzerinde bir ortamın oluşması gereklidir. İnsanların koltuk altı bölgelerinde pH değerli üst seviyeye çıktığında bakteri oluşumu başlar ve bu da terlemeye sebep olur. Sonrasında ortaya ter kokusu çıkarken herkes için bu istenmeyen bir durum olmaktadır. Güvercin ağacı bitkisi cilde sürüldüğünde o bölgenin pH değerinin artmasını engellerken bu sayede ter oluşumunun da önüne geçilmiş olur. Ter oluşmadığı için kişilerin koku problemleri de olmaz. Terlenen bölgeye bu bitkinin özü ya da yağı sürülerek sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

Sirke Ter Kokusunu Önler mi?

Doğal yollardan üretilmiş organik sirkeler de güvercin ağacı ile aynı etkiyi göstermektedir. Sirkenin uygulandığı ortamı kurutma etkisi olduğundan ter bölgelerine uygulanan organik sirke, ter oluşumunun önüne geçecektir. Genel olarak kişilere elma ya da üzüm sirkesi önerilirken uygulama yolu olarak iki farklı seçenek sunuluyor. Kişiler bir miktar pamuk yardımıyla sirkeyi ter bölgelerine rahatlıkla uygulayabiliyorlar. Buna ek olarak sprey şeklinde uygulamak için özel şişelere döküldükten sonra da sirke ter bölgesine sıkılarak uygulanıyor. Bu işlemde kişiler dışarıya çıkmadan 15-20 dakika öncesinde uygulama yaparlarsa daha sağlıklı bir sonuç alınıyor. Aksi halde kişilerde hafif de olsa sirkenin kendi kokusu olabiliyor. Ancak bu koku 10 dakika içerisinde kesinlikle dağılırken 15 dakikada herhangi bir iz kalmıyor.

Limon Ter Kokusu Önler mi?

Yukarıda bahsedilen çözümlere ek olarak kişiler limon suyunu da terleme sonucu oluşan kokuları önlemek için kullanabiliyor. Sirkeye benzer bir biçimde uygulanan limon suyu asidik özellik gösterdiği için fazla kullanımda cilde zarar verebiliyor. Böyle bir durumla karşılana kişiler düşük miktarda su katarak biraz limon suyunu inceltebilirler. Bunun sonrasında tahriş etme durumu ile karşılaşılmayacaktır. Bunlara ek olarak kişiler eğer yine de istedikleri verimi alamamışlarsa limon suyuna karbonat katarak ter bölgesine uygulayabilirler. Bu hem ortamın kuru kalmasını sağlarken kendine has hoş bir koku da yayacaktır. Ancak bu uygulamadan 15 dakika sonra kişilerin duş alması gereklidir. Aksi halde karbonat ter bölgelerinde kalacaktır.

Adaçayı Terlemede Nasıl Kullanılır?

Ada çayı da ter kokusu üzerinde iki önemli etkisi bulunan bitkiler arasında yer almaktadır. İlk olarak ada çayı ter bezlerinin çalışmasını yavaşlatma etkisine sahiptir. Bu etki ile birlikte kişiler direkt olarak bir çözüm elde etmiş olacaklardır. Bunun yanı sıra anti bakteriyel bir özelliği de olduğundan ter oluşumuna sebep olan bakterilerin üremesini ve yayılmasını engeller. Bu iki özelliği kişilerin sorunlarının çözümünde oldukça yeterli olacaktır. Ada çayı demlenerek kullanıldığında bu etkiyi göstermez ancak ada çayı yağı ile istenen etki ortaya çıkmaktadır. 2 damla ada çayı yağını 2 yemek kaşığı su ile birleştiren kişiler gerekli karışımı elde ederken bu karışımı ter bölgelerinde pamuk yardımıyla kullanabilirler.

Yorumlar
Gülçin Ürkmez 28 Ağustos 2017 - 12:12:00 Gün içinde çok terliyorum bunu nasıl önleyebilirim? Terlemeyi azaltmak için ne yapmalıyım?cevapla
Musa ERGÜN 07 Eylül 2017 - 10:04:47 Adaçayı bitkisinin terleme konusundaki etkisi pek tercih edilir değil bence. Çünkü terlemek aslında sağlık açısından iyidir. Toksin atmada önemlidir diye biliyorum o yüzden ter bezlerinin çalışmasını yavaşlatmak bence çok tercih edilmememli. Ama özellikle koltuklatı gibi bölgelerde asidik ortam ( pH değeri düşük ortam oluşturarak koku yapan bakterilerin oluşmasını engellemek bunun için de limon, güvercin ağacı bitkisi gibi bitkiler kullanmak bana daha sağlıklı gibi geldi. Limonu daha önce de duymuştum ama güvecin ağacı bitkisinin etkilerini bu konuda araştırmalıyım...cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: