Sağlık

Mideyi ve Bağırsakları Rahatlatan Bitki Çayı Tarifleri

01 Eylül 2020 - 02:12:24
Mideyi ve bağırsakları rahatlatan bitki çayı tarifleri

İnsanlar belirli sebeplerden dolayı midelerinde ya da bağırsaklarında ağrılar duymaya başlayabilirler. Genel olarak bu durum yeme alışkanlıklarının ani değişiminden kaynaklanır ve birtakım bitki çayları mide ve bağırsaklar rahatlatılabilir.

Mide ve Bağırsağa İyi Gelen Çaylar Nelerdir?

Bu doğrultuda kilo fazlası olduğu düşünen kişiler diyete başladıklarında hem yedikleri besinler hem de yemek saatlerinde büyük değişimler meydana geldiğinden bu durum sindirim ve boşaltım sistemini olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple birçok kişide karın ağrıları ya da mide bulantıları başlayabilir. Böyle rahatsızlıklar baş gösterdiğinde kişiler bitkisel çözümlere yönelirlerse kısa süre içerisinde bu rahatsızlıklarından kurtulacaklardır. Özel olarak hazırlanmış bitki çayı tarifleri kişilerin mide ve bağırsağında yaşanan sorunları çok kısa bir süre içerisinde ortadan kaldıracaktır.

Mide ve Bağırsak İçin Bitki Çayları

Mide ve bağırsaktaki ağrıları gideren bitki çayı tarifleri arasında ilk sırayı zencefil çayı almaktadır. Birçok farklı faydası bulunan bu mucize bitkinin çayını hazırlayan kişiler en kısa sürede mide ve bağırsak rahatsızlıklarından kurtulacaklardır. Bu çayı hazırlamak için kişiler 15-20 gram kadar zencefil kullanırlarsa yeterli olacaktır. Zencefili temizledikten sonra kaynamaya bırakan kişiler 10-15 dakika arasında değişen sürelerde bekledikten sonra tamamen demlenme gerçekleşmiş olacaktır. Bu süre zencefilin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Demlenme tamamlandıktan sonra kişiler rahatlıkla bu çayı içerek sorunlarından uzaklaşmaktadır. Zencefilleri olabildiğince ince doğramak daha kısa sürede demlenmesi ve etkisinin daha kısa sürede ortaya çıkması için kullanılabilecek en önemli püf nokta olarak gösterilir.

Safran Çayı Mideye İyi Gelir mi?

Zencefile alternatif olarak safran çayı da midede yer alan rahatsızlıkları ortadan kaldırmaktadır. Diğer çay tariflerine göre safran çayı biraz daha maliyetli olmaktadır. Bu sebeple bazı kişiler diğer tariflere yöneliyor olsa da her zaman yüksek oranda verim alan kişiler bu tariften vazgeçmeden ağrıları başladığında hemen işe koyulmaktadır. Dünya üzerinde yer alan bitkiler arasında en pahalılarından birisi olarak görülen safranın çok küçük bir tutamı dahi bitki çayı için yeterli olacaktır. Bitki çayı tarifleri hazırlanırken ana malzeme genelde kilo bazında alınıyor olsa da bu çayda kişilerin çok daha düşük miktarlarda safran alarak çayları için gerekli malzemeleri toplamış olurlar. Klasik demleme yöntemi ile birlikte bu çay da hazırlanarak kullanılabilir.

Papatya Çayının Mideye Faydası Nedir?

Hazımsızlık ve stres kaynaklı mide ağrıları için en doğru tercih papatya çayı olmaktadır. Eğer kişiler midelerinde yaşanan ağrıların ya da diğer rahatsızlıkların sebebinin stres olduğunu düşünüyorsa kendilerine bir papatya çayı hazırlayarak gerekli tüm adımları atmış olabilirler. Dışarıdan hazır olarak alabildikleri gibi kişiler papatyaları toplayarak da gerekli malzemeyi rahatlıkla elde edeceklerdir. Bunun sonrasında bitki çayı tarifleri arasında en kısa demleme sürelerinden birisine sahip olan bu çay için kişiler kaynar suya attıkları papatyaların 2-3 dakika demlenmesini bekleyerek hazır hale getirirler. Kişilerin hem midelerinde yer alan ağrılarını geçiren bu çay hem de stresten uzaklaşmalarını ve zihnen rahatlamalarını da sağlayacaktır.

Rezene Çayı Mideye Dokunur mu?

Son olarak önerilebilecek bitki çayı tarifleri arasında rezene çayı sayılmaktadır. Birçok diyetiysen hastalarına hazımsızlık problemini ortadan kaldırdığı için rezene çayını önerirken kullanıcılar da çok ciddi sonuçlar alabilmektedir. Hem bağırsağı hem de mideyi rahatlatan bu bitki çayını kişiler 5-10 dakika demleyerek hazırlarken gün içerisinde belirli miktarlarda kullanmaları gerekmektedir. İhtiyaçları olan miktarın üzerine çıkan kişiler çeşitli olumsuz etkiler de görmeye başlayabilirler. Özellikle yaşı yüksek kişilerin kalp ya da tansiyon rahatsızlıkları varsa bu kişilerin doktorlarına danışarak bu çayı kullanması daha doğru olacaktır. Çayı hazırlarken 1-2 çay kaşığı rezene kullanımı yeterli olurken birçok kişi gün içerisinde tek sefer kullandığında sonuçlarını görecektir. Daha fazla bir miktar tehlikeli olabilir.

Yorumlar
İlknur Çalıkoğlu Yemeklerden sonra sindirimi rahatlatan çay hangisi? Bitkisel çaylar işe yarar mı?cevapla
Eda yalçınkaya Mide ve bağırsak gazı nedne olur? Nasıl giderilir? Bu hastalıklar için hangi doktora gitmek gerekiyor? Gazın vücuttan çıkması için şifalı bitkiler var mı? Mide aşırı şekilde gaz yapıyor ve bu nedenle ağrı oluyor. bu nasıl geçer?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: