Topuk çatlaklarına kesin çözüm
Sağlık

Topuk Çatlaklarına Kesin Çözüm

20 Ağustos 2018 - 12:54:25

Yaygın bir problem olarak görülen topuk çatlaklarının giderilmesi için kullanılan birbirinden farklı tekniklere denir.

Topuk Çatlağı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çatlamalar olduğunda cilt kurumakta ve kalınlaşmaktadır. Bunu yanı sıra cilt soyulur, kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir. Cildin soyulması ve iltihaplanması da belirtilerden birkaçıdır. Önlem alınmasıyla ağrı, kanama gibi durumlara neden olan sorun ortadan kaldırılır. Topuk çatlağı oluşma nedenleri arasında kuru hava, sağlıksız beslenmek, ayak bakımının yanlış yapılması, nemin eksik olması, ayakta durmak, uzun süre ayakkabı giymek, yanlış ayakkabı seçimi, sert zeminde kalmak gösterilebilir.

Topuk Çatlakları Nasıl Engellenir?

Topuk çatlaklarının engellenmesi için bitkisel yağlar kullanılabilir. Hindistancevizi yağı, zeytin yağı ve susam yağı bu çatlakların giderilmesine yardım eder. Çatlağın geçmesi için ayaklar sabunlu suyun içinde ıslatılır ve ponza taşıyla ovulur. Yıkanan ayaklar kurutulur ve hem topuğa hem de tabanı üstüne yağ sürülür. Bütün aşamalar bittikten sonra ayaklara çorap giyip uyunur. Sabah uyanıldığı zaman ayakların yumuşadığını hissetmek mümkündür. Çatlaklar gidene kadar bu yöntem uygulanabilir.

Limon Topuk Çatlağına İyi Gelirmi?

Limondaki asidik özellikler çatlamaya yol açmakta ve pürüzlü cildin yumuşamasında etkili olmaktadır. Ayaklar için bir kabın için suyla doldurulur ve içerisine 1 tane limonun suyu sıkılır. Ayaklar hazırlanan suyun içinde on ila on beş dakika bekletilmektedir. Yöntemin uygulanması esnasında suyun sıcak olmaması gerekir. Sıcak suyun ayakları kurutma etkisi bulunmaktadır. Ponza taşı yardımıyla topuktaki çatlak alanlar fırçalanır ve sonrasında yıkama ile kurutma işlemi yapılır.

Topuk Çatlaklarına Evde Ne İyi Gelir?

Topuk ve ayaklarda peeling etkisi yaratan pirinç unu kuruluğu ve çatlamayı önlemektedir. Ölü derileri döken ve yenileyen pirinç unu bu problem için kullanılabilir. Bir miktar pirinç ununun içine birkaç çay kaşığı baş eklenir. Bunun dışında elma sirkesi de eklenerek maske kıvamına gelinceye kadar malzemeler karıştırılmaktadır. Çatlağı derin olan kişilerin karışımın içine 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ve badem yağı eklemeleri önerilir. Ayaklar on dakika suda ıslatılır ve sonrasında hazırlanan karışımla fırçalanır.

Muz Toopuk Çatlaklarına İyi Gelir mi?

Diğer uygulama için muz gerekir. Muzun nemlendirme özelliği olduğu için topuk çatlakları ve kuru yerler için kullanılmaktadır. 1 tane olgun muz iyice ezilir. Ayaklar temizlendikten sonra ezilen muz topuk kısımlarına sürülür. Cildin muzu iyi bir şekilde emebilmesi için on ila on beş dakika kadar beklenir. Süre dolduğu zaman ılık suyla ayaklar yıkanır ve beş ila on dakika soğuk suda bekletilir. Ayaklardaki sorun giderilene kadar yöntemin birkaç hafta uygulanması tavsiye edilir.

Topuk Çatlağına En Etkili Çözüm Nedir?

Nemlendirme ve anti-bakteriyel özelliği olan bal çatlayan topuklara çok iyi gelir. Bir kabı içine ılık su doldurulur ve 1 bardak bal ilave edilir. Ayaklar on beş ila yirmi dakika kadar suyun içinde bekletilir. Sonrasında ayaklar fırçalanır. Topuk çatlaklarına kesin çözüm olarak ifade edilen bu yöntem haftada bir iki kez yapılmaktadır.

Yorumlar
Fatma Bağırıcı 20 Ağustos 2018 - 13:04:25 Topukların çatlamasına ne iyi gelir? Nedenleri nelerdir? Topuklarımdaki çatlaklar yürüdüğüm zaman çok acı yapıyor. Krem filan sürüyorum fakat çok etkisi olmuyor. Bu çatlar geçmesi için ne yapılır? Tedavisi nedir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: