Yaşam

Tüy Sarartmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Ne Yapılmalı?

06 Temmuz 2020 - 08:50:46
Tüy Sarartmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Ne Yapılmalı?

Tüy sarartmak; özellikle yaz aylarında ağda yapmak yerine tüylerin görünmeyecek şekilde olmasını sağlamak anlamına gelen ve birtakım doğal yöntemler ile yapılabilen bir uygulamadır.

Tüy Sarartmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Tüyler vücudumuzdaki ter bezlerinin düzgün bir şekilde çalışması ve toksin atımının sağlanması için gerekli olan şeylerdir. Bazı insanlarda tüyler oldukça seyrek bir şekilde çıkarken bazılarında ise hem yoğun hem de kalın köklü olarak çıkmaktadır. Genel olarak hormonal bozukluklar ve bazı ilaçların kullanımı tüylerin çok daha belirginleşmesine sebebiyet vermektedir. Genel olarak kadınları oldukça rahatsız eden bu durumdan kurtulmak için tüy sarartma yöntemleri önerilmektedir. Ağda yapmak ya da tüyleri kopartmak gibi işlemler yerine geçici olarak sarartmak bir rahatlama etkisi sağlamaktadır. Tüy sarartmak için doğal yöntemler şu şekildedir:

Oksijenli su ile tüy sarartma: Bu işlemi uygulamak için gerekli olan malzemeler oksijenli su ve pamuktur. Uygulaması da oldukça basittir. Oksijenli sudan az miktarda pamuğa döküp, sararmasını isteğiniz tüylere sürüp bekleyiniz. Eğer ki hızlı bir sararma işlemi istiyorsanız güneşte yaklaşık olarak 25 dakika bekleyiniz. Bu şekilde tüyleriniz kısa bir süre içerisine sararmaya başlayacaktır.

Limon ile tüy sarartma: 1 tane limonun suyu ve yarım bardak su ile tüylerinizi sarartabilirsiniz. Limonu ve suyu güzelce karıştırınız. Ardından bir pamuk yardımı ile bu sıvıyı sarartmak istediğiniz tüylerin üzerine sürünüz. Eğer kol ve bacaklarınızı sarartmak istiyorsanız bu uygulamadan sonra yaklaşık olarak 2 saat güneşte beklemeniz gerekmektedir. Eğer yüzünüze uygulayacaksanız öncesinde kulağınızın arkasına sürüp kaşınıp kaşınmadığına ve tahriş olup olmadığına bakınız. Eğer herhangi bir etki yoksa uygulayabilirsiniz. Haftada 1-2 defa yapmak etkili sonuç verecektir.

Tüyler Nasıl Sarartılır? Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Nohut unu tüy sarartmak için uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. 1 yemek kaşığı miktarında nohut unu, yarım yemek kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı zerdeçalı homojen bir hale gelene kadar karıştırınız. Macun kıvamına geldiği zaman sarartmak istediğiniz tüylerin üzerine sürünüz. Yaklaşık 15 dakika kadar bekleyiniz. Daha sonra temizlemek için temiz bir bezi ılık suya batırıp masaj yapar gibi karışımı çıkartınız. Bu basit yöntemi yüzünüz için de uygulayabilirsiniz. Fakat yüz hassas olduğu için dikkat ediniz.

Papatya suyu tüy sarartma konusunda etkili olan bir başka yöntemdir. Uygulamak için gerekli olan malzemeler papatya, su ve pamuktur. Öncelikle bir bardak kadar suyu kaynatınız. Sonrasında içerisine 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatya atıp su ılıyana kadar bekletiniz. Sonrasında tüylerin üzerine bu suyu sürüp belli bir süre güneşte bekleyiniz. Bekleme süresi olarak yaklaşık 2 saat önerilmektedir. Bu işlem sonrasında tüylerinizin açıldığını fark edebilirsiniz.

Tüyleri Sarartmak İçin Ne Yapmalı?

Genel olarak tüylerin sararması için doğal yöntemler uygulansa da aynı zamanda bazı kremler de bu konuda etkilidir. İçerisinde kimyasal bileşen olan kremler ile de kısa süre içerisinde tüylerin sararmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu tarz yöntemler tahriş edici etki meydana getirebilir. Bu nedenle kullanım öncesinde ufak bir bölgenizde deneyiniz. Ayrıca yüzünüz konusunda çok hassas ve dikkatli olunuz. Emin olmadığınız herhangi bir şeyi yüzünüze sürmeyiniz.

Tüyler Güneşte Sararır mı?

Çok koyu renkte olmayan tüyler, güneşin yakıcı etkisi sonucu birkaç ton kadar açılabilmektedir. Tüylerin güneşte sararması işlemini tam anlamı ile gerçekleştirebilmek için birtakım doğal yöntemlerden destek almak etkisinin daha belirgin ve daha kısa sürede gerçekleşmesi konusunda yardımcı olur.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: