Sağlık 06 Temmuz 2021 - 17:41:20

Yabani Havuç Faydaları Nelerdir? Yenir mi? Nerede Bulunur?

Yabani Havuç Faydaları Nelerdir? Yenir mi? Nerede Bulunur?

Yabani havuç; normal bildiğimiz havuca nazaran farklı bir renge ve görünüme sahip, lezzeti daha değişik ve faydaları daha fazla olan bir sebzedir.

Yabani Havuç Faydaları Nelerdir?

İçerisinde yüksek oranda lif barındıran yabani havuç, aynı zamanda vitamin ve mineral açısından zengin bir besindir. C ve K vitamini açısından zengin olan yabani havuç aynı zamanda bol miktarda folat barındırmaktadır. Magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum bakımından da zengindir. Antioksidan içeren doğal bileşenleri sayesinde vücudu serbest radikallerden arındırmaktadır. Bu etki sayesinde pek çok hastalığın önlenmesi konusunda da etkili olmaktadır. Serbest radikaller vücuttan atılmadığı zaman hücrelerde anormal çoğalma ve hasar meydana getirir. Bu durum kanser başta olmak üzere birçok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Yabani havuç içeriğindeki bileşenler sayesinde vücutta bağışıklık sisteminin güçlenmesini desteklemektedir.

İçerisinde bol miktarda lif barındıran yabani havuç sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Sindirim sağlığını olumlu yönde etkileyen bu sebze, bağırsak ve mide hareketlerinin düzenlenmesini sağlamaktadır. Besin lifleri bağırsaklarda probiyotik etki meydana getirir. Bu da metabolizma hızının düzenlenmesini ve dengelenmesini sağlamaktadır. Bu açıdan değerlendiği zaman yağ yakımını da desteklediğini görebilmekteyiz.

Yabani Havuç Ne İşe Yarar?

Düşük kalorili bir besin olan yabani havuç, içerisindeki yağ oranının az olması sayesinde ve yüksek oranda lif barındırması sebebiyle kilo vermek isteyen kişiler için etkili ve sağlıklı bir besin olarak nitelendirilir. Yüksek oranda C vitamini barındıran yabani havuç, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yardımcı olan bir besindir. Çok eski zamanlardan bu yana yetiştirilen bir sebze olan yabani havuç, yumrulu köklere sahip bir sebzedir.

İçerisinde yer alan bol miktarda antioksidan sayesinde kanser, diyabet ve kalp hastalıklarının önlenmesini sağlamaktadır. Oksidatif stresin önlenmesine yardımcı olan yabani havuç, hücrelerin zarar görmesini de engellemektedir.

Eğer sürekli olarak kabızlık gibi problemler yaşıyorsanız, hazımsızlık, gaz gibi sindirim sistemi problemleri söz konusu ise bu havuç ile sindiriminizi dengeleyebilirsiniz. Kan şekerini dengeleyen ve kolesterolü düzenleyen bu besin aynı zaman kan basıncını düzenler ve iltihap gibi etkileri ortadan kaldırır.

Yabani Havuç Yenir mi?

Lezzeti itibariyle ve yağ yakımına destek olması sayesinde diyetlere kolayca eklenebilen yabani havuç rahatlıkla tüketilebilen bir besindir. Tatlı ve hafif cevizli bir tada sahip olan yabani havuç besleyiciliği çok yüksek olan bir sebze olduğu için çok eski zamanlardan bu yana tüketilmektedir. Yaklaşık olarak 133 gram yabani havucun kalorisi 100'dür. 24 gram karbonhidrat barındırır ve aynı zamanda içerisinde yeterli oranda lif, protein, yağ, çeşitli vitaminler vardır. Besleyiciliği yüksektir ve rahatlıkla tüketilebilir.

Yabani Havuç Nerede Bulunur?

Genel olarak dağlarda ve kırsal yerlerde yetişen yabani havuç pek çok yerde vardır ve kolay bir şekilde sipariş verilerek tüketimi sağlanabilir. Kalsiyum, demir ve riboflavin içeren bu sebzeyi sizler de aşırı olmayacak şekilde dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Dilerseniz normal bir havuç gibi çiğ dilerseniz salatalarda ya da püre haline getirip yoğurt, limon ve zeytinyağı ile birlikte tüketim sağlayabilirsiniz. Hatta püre halini saça maske olarak bile kullanabilirsiniz.

  • yabani havuç
  • yabani havuç faydaları
  • yabani havuç içeriği
  • yabani havuç ne işe yarar
  • yabani havuç yenir mi
  • yabani havucun kalorisi
  • yabani havuç nerede bulunur
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Limon Çayı Faydaları Nedir? Hamileler İçebilirmi? Zayıflatırmı?