Sağlık 30 Eylül 2021 - 18:52:54

Udi Hindi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Udi Hindi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Udi hindi yağı; Peygamber Efendimiz tarafından belirtilen şifalı otlar arasında yer alan udi hindi bitkisi ile yapılan, kust-i bahri ismi ile de bilinen, Kuran'da adı geçen ve doğal şifalı etkileri ile tedavi edici özelliği bulunan bitkiden elde edilen bir yağ çeşididir.

Udi Hindi Yağı Nedir?

Hadisi şerifte adı geçen udi hindi yağı, koku yapımında ve tıpta sıklıkla tercih edilen, son zamanlarda tüm ülkeyi etkisi haline alan pandemi rahatsızlığı olan korona virüsün tedavi edilmesi konusunda dikkat çeken udi hindi bitkisinden elde edilen bir karışımdır. Antibiyotik özelliği bulunan bu bitki toz ya da yağ gibi farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Doğu Asya topraklarında yetişen udi hindi bitkisi daha çok Çin'de yetişen bir bitki türüdür. Her mevsim yaprakları bulunan bu bitki mevsim geçişlerinden etkilenmemektedir. Ülkemizde genel olarak süs bitkisi olarak kullanımı ve yetiştiriciliği yapılsa da şifalı ve faydalı etkileri ile son zamanlarda adından sıkça söz ettirmektedir. Bu bitkinin her şekilde iyileştirici ve tedavi edici etkisi bulunmaktadır.

Peygamber efendimiz (s.a.v) tedavilerin en iyisinin udi hindi bitkisi ve hacamat olduğunu belirten bir hadisi bulunmaktadır. Bu bitkiden elde edilen yağ, vücutta enfeksiyon gibi etkilerin giderilmesine yardımcı olurken beraberinde bağışıklık güçlendirici faydalar da oluşturmaktadır. Vücuda çeşitli şekillerde bulaşan mikropların giderilmesine yardımcı olur ve bu özellikleri sayesinde şifalı bitkiler arasında yerini alır.

Udi Hindi Bitkisi

Udi Hindi Yağının Faydaları Nelerdir?

Dinimiz açısından öneme sahip olan udi hindi bitkisinden elde edilen yağ, vücuttaki enfeksiyon hastalıklarının giderilmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Boğaz ağrısını hafifleten ve boğazın yumuşamasını sağlayan bu yağ aynı zamanda burun tıkanıklığının giderilmesi konusunda da etkilidir. Bu bitki ile burun damlası uygulaması yapılabilmektedir. Vücutta meydana gelen herhangi bir iltihap durumunun iyileştirilmesini sağlarken beraberinde bademcik iltihabının giderilmesi gibi etkiler de meydana getirmektedir.

Balgam problemi yaşayan kişiler bu bitki yağı ile daha rahat nefes alabilirler. Korona virüs için etkisi de bu açıdan kabul görmektedir. Vücut direncinin güçlendirilmesini sağlayan ve hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getiren udi hindi yağı, vücuda enerji vererek stres ve yorgunluk giderir. Vücut sağlığı için etkili olurken beraberinde cilt sağlığını da önemli şekilde etkilemektedir. Cildi yenileyen ve ölü hücrelerden arındıran bu bitkisel yağ aynı zamanda egzama gibi cilt problemlerini de gidermektedir. Hafif dereceli yanıkları da tedavi etmektedir.

Udi Hindi Yağı Nasıl Kullanılır?

Şifalı ve doğal içeriği bulunan udi hindi yağı pek çok şekilde ve amaçta kullanılabilmektedir. Vücut sağlığı için tavsiye ve tercih edilen bu yağ beraberinde parfüm yapımında da kullanılabilmektedir. Yağı direkt olarak cilt üzerine uygulanabilir. Ayrıca kremi de bulunmaktadır. Bu bitkinin tozunu mide krampları ve baş ağrılarını azaltma gibi etkiler için kullanabilirsiniz. Ülkemizde hoş kokusu sayesinde ağız kokularını gidermek, odun kısmı ve kabuklarının yanması hoş koku meydana getirdi için tütsü şeklinde kullanılabilmektedir.

Udi Hindi Yağı Nasıl Yapılır?

Evde kolayca yapabileceğiniz udi hindi yağının tarifi kolaydır. Bir kavanozun içerisinde 1 çay bardağı kadar gerçek zeytinyağı koyunuz. Daha sonra içerisinde iki çay kaşığı udi hindi tozu ekleyiniz. Kavanozun kapağını kapatıp 2 hafta kadar güneşte bekletilmesi ile yağ kullanıma hazır hale gelecektir. Dilerseniz aktarlardan da sipariş verebilirsiniz.

  • udi hindi yağı
  • udi hindi yağı nedir
  • kust-i bahri
  • udi hindi bitkisi
  • udi hindi yağının faydaları
  • udi hindi yağı nasıl kullanılır
  • udi hindi yağı nasıl yapılır
  • udi hindi yağının tarifi
  • udi hindi tozu
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
En Son Makyaj Trendleri