UV koruma ne demek? UV koruma nasıl anlaşılır?
Sağlık

UV koruma ne demek? UV koruma nasıl anlaşılır?

11 Ağustos 2018 - 09:42:26

UV kısaltması, ultraviyole kelimesinden gelirken farklı dalga boylarındaki güneş ışınlarını ifade etmektedir.

UV koruma nedir, ne demek?

Güneş ışınlarının içerisinde D vitamini yer aldığından insanların düzenli olarak güneş ışığına maruz kalması gerekir. Ancak istenenden daha fazla bu ışınlara maruz kalınırsa ciltte ciddi hastalıklar meydana gelebilmektedir. Özellikle gözler, güneş ışınlarından çok fazla olumsuz etkilenebileceğinden insanların çok dikkatli olması ve gözleri en iyi şekilde koruyan gözlükleri tercih etmesi gerekir. Ultraviyole ışınlar, güneş tarafından gönderilen farklı dalga boylarına sahip ışınlardır ve gözle görülemezler. Göz merceğini olumsuz bir şekilde etkilediği için de insanların bu ışınlardan ciddi şekilde korunması gerekir. Bu ışınları göze ulaşana kadar kırılması da UV koruma olarak isimlendirilir. Güneş gözlüklerinin belirli bir kısmında bu özellik yer almaktadır.

UV koruma nasıl anlaşılır?

Bir güneş gözlüğü alırken bu gözlüğün UV koruma özelliğinin olup olmadığını anlamak son derece kolaydır. İki farklı güneş gözlüğü modelini eline alan kişiler, sırayla bu iki gözlüğü deneyerek aradaki farkı test etmek zorundadır. Bunun için ayna karşısına geçen kişiler, aynaya herhangi bir ışık kaynağından ışık yansıtırlar. Gözlükle aynaya baktıklarında eğer ışık gözlerini çok yüksek seviyede zorluyor ve aynaya bakmak mümkün olmuyorsa bu gözlüklerde UV koruma özelliği bulunmamaktadır. Ancak UV koruma özelliği olan gözlükler, ışığı bir yerde toplayarak yansıtırlar ve böylece gözler çok zorluk yaşamadan bu ışık kaynağına daha rahat bir biçimde bakmaya başlayabilir.

UV ışınlarının zararları nelerdir?

Gözümüzün içerisinde yer alan kornea tabakası, güneşten gelen zararlı ışınların bir kısmını emme özelliği göstermektedir. Normal şartlarda dahi UV ışınlarının belirli bir kısmı korneadan geçer ve bu da göz dokusuna ciddi zararlar verir. Eğer UV koruma olan bir güneş gözlüğü kullanılırsa çok düşük miktarda ışın korneaya ulaşır. Kornea da gelen bu ışınları rahatlıkla emer ve göze zarar verecek bir durum söz konusu olmaz. Belirli bir süre korneaya bu ışınların ulaşıyor olması kornanın da bu konuda zorlanmasına sebep olacaktır. Bir süre sonra kornea da eskisi gibi görevini yerine getiremez bir hale gelir.

Güneş gözlüğü UV koruması kaç olmalı?

Göz sağlığının korunması için güneş gözlüğü seçerken farklı etmenler devreye girer. UV korumasının olması göz sağlığı için en önemli detaydır. Bunun yanı sıra gözlük camının renginin de göz sağlığını en iyi şekilde koruduğu belirlenmiştir. Özellikle füme ve yeşil tonlardaki camlar gözlükleri en iyi biçimde korurlar. Çok fazla karartan güneş gözlüklerinden de uzak durmak gerekmektedir. Bu durum kişilerin gözlerini çok ciddi biçime yorarken uzun saatler kullanımda tehlikeye sebep olabilmektedir. Güneş gözlüğü alırken UV koruması olup olmadığına dikkat eden kişiler bu korumaya sahip modeller için biraz daha yüksek ücretler öderlerse sağlıklarını en iyi biçimde korumuş olurlar.

Yorumlar
Özlem Durmuş 11 Ağustos 2018 - 09:52:26 Uv koruma nasıl anlaşılır? Seviyeleri nelerdir? Uv ışınlarının yan etkilerini azaltmak için ne yapmak gerekiyor? Özellikle gözlükler nasıl tercihler yapmak gerekiyor. Bu ışınlardan koruyan gözlükler ve kremler nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: