Sağlık

Bişektomi Nedir? Bişektomi (Yanak İnceltme) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

11 Ağustos 2018 - 13:32:46
Bişektomi nedir? Bişektomi (yanak inceltme) ameliyatı nasıl yapılır?

Estetik operasyonlar ile birlikte vücudun farklı bölgeleri istenen görüntüye kavuşabilirken bişektomi ya da diğer ismiyle yanak estetiği de bunlardan bir tanesidir.

Bişektomi Nedir, Ne Demek?

İnsanların yüzler, karşılarında bulunan insanlara birçok farklı duyguyu hissettirebilir. Bazen yüzlerindeki organların görünüşü insanlarda güven aşılayabilirken bazen yalnızca çok çekici gelebilmektedir. Bu doğrultuda göz, burun, çene gibi birçok kısmın yanı sıra yanaklar da insanların görünüşlerinde etkin bir rol oynar. Güzellik kavramında altın oran kanunu bulunurken bu oran insanların organlarının matematiksel olarak birbirleri ile gösterdiği uyumu işaret etmektedir. Yanaklarında bu oranı bozan durumlar olan kişiler de bişektomi adı verilen yanak inceltme estetiğini gerçekleştirerek daha güzel bir görünüme kısa yoldan kavuşabilirler.

Bişektomi Neden Yapılır? Ne İşe Yarar?

Bişektomi ameliyatları günümüzde hem erkekler hem de bayanlar tarafından rağbet gören bir operasyondur. Bu operasyonun nedenlerinin temelinde estetik açıdan daha güzel gözükme çabası yatar. Bunun altında daha özele inildiğinde farklı durumlar da ortaya çıkmaktadır. Belirsiz ya da çok küçük gözüken elmacık kemiklerinin oluşu bu ameliyatının en genel sebeplerinden birisidir. Bunun yanında yanak bölgesinde fazla yağ dokusunun bulunması sebebiyle kişilerin yüzlerinin daha kilolu ve yuvarlak hatlara sahip bir şekilde görünmesi de önemli bir ayrıntıdır. Bu ameliyat için talepte bulunan kişilerin yanakları normal şartlarda ne kadar düzgün yapıdaysa ameliyatın sonucundaki görüntü de o seviyede başarılı olacaktır.

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu operasyon için bireyler estetik cerrahlarına başvuruda bulunurlar. Bunun sonrasında uzmanlar, yanak kısımlarında belirli testler uyguladıktan sonra hastanın bişektomi ameliyatı için uygun olup olmadığına karar verirler. Eğer herhangi bir sorun olmazsa bir tarih belirlenir ve ameliyat bu tarihte gerçekleşir. Bişektomi ameliyatlarında lokal anestezi kullanılmaktadır. Bu operasyon cerrahlar için son derece basittir ve genel olarak istenen şekil kolayca verilir. Eğer kişilerde yağ dokunun gereğinden kalın olma durumu söz konusu ise bu durumda yağ dokudan belirli bir kesit alınmaktadır. Ameliyat sonrasında yalnızca antibiyotik kullanımı verilir ve yanaklarda sarkma gibi durumlar gözlemlenmez.

Bişektomi Zararlı mı? Zararları Nelerdir?

Bu operasyonun da diğer estetik operasyonlardan büyük bir farkı bulunmaz. Genel olarak estetik operasyonlar sağlık açısında bir sorun yaratmazken kişilerin yüzündeki doğallığın bozulması anlamına gelmektedir. Bunun dışında herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bazı insanlarda operasyonların yanlış uygulanması sebebiyle tepkilerin rahat anlaşılamaması ya da mimiklerin kaybolması gibi durumlar ortaya çıksa da bunlar bişektomi sırasında oluşmaz. Yalnızca ameliyat sonrasında bölgenin enfeksiyon kapması ile birlikte sorunlar olabilir ancak bu yalnızca iyileşme sürecini uzatacak bir durumdur. Kadınlar ve erkekler eğer yüzlerinde yanak bölgelerinden memnun değillerse uzman cerrahlara giderek bişektomi operasyonu için başvuruda bulunabilirler. Operasyon sonrasında yüzlerinde çok daha çekici hatlar ortaya çıkacak ve sarkmalar ortadan kalkacaktır.

Yorumlar
Alev Durmuş 11 Ağustos 2018 - 13:42:46 Yanak inceltme botoksu yaptıranlar var mı? Bu ameliyatların fiyatları ne kadar? Bazı egzersizler yaparak yanaklarımı inceltmeye çalıştım ama maalesef etki göremedim. Şimdi estetik olmayı düşünüyorum. Yaptıranlar var mı?cevapla
AYSEL DİLSİZ 17 Nisan 2019 - 12:09:46 Bişektomi ameliyatı sonrasında iyileşmeyi hızlandırmak ve ödem atmak için beslenme şartlarına ve düzenine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Sarkma ve enfeksiyon gibi durumların oluşmaması için tükettiğiniz her şeye dikkat etmelisiniz. Doktorun önerilerine uymanız bu konuda faydalı olur.cevapla
Cagla 17 Eylül 2019 - 21:28:49 Merhaba yaklasik 1.5 hafta önce bişektomi ameliyatı oldum sağ yanagimda enfeksiyon olustu çok korkuyorum cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: