Sağlık

İçkinin Yan Etkileri Nelerdir? Alkolün Beyne ve İnsan Sağlığına Zararları

15 Mart 2021 - 18:42:49
İçkinin Yan Etkileri Nelerdir? Alkolün Beyne ve İnsan Sağlığına Zararları

Bağımlılık meydana getiren ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen içki, vücuda hem anlık hem de kalıcı zararlar meydana getirmektedir. Yazımızın içeriğinde içkinin yan etkileri, alkolün beyne zararlarına yer vereceğiz.

İçkinin Yan Etkileri Nelerdir?

Beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen alkol aynı zamanda kişinin sosyla çevresinden uzaklaşmasına da sebebiyet verir. İradeyi zayıflatan bu içeceklerin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Özellikle bağımlılık haline geldiği zaman sağlık açısından ciddi sorunlar meydana getirebilmektedir. Alkolün zararları şu şekilde sıralanabilir:

  • Vücutta en fazla beyin fonksiyonlarını etkileyen alkolün beyne zararları bulunmaktadır. Mantıklı düşünme, Karar verme ve hareket etme yeteneklerinin bozulmasına neden olur. Beyin hücrelerinin küçülmesine ve zaman içerisinde ölmesine neden olur. Hafızanın zayıflamasına neden olarak, erken yaşlanma ve bunama meydana getirir.
  • İçki vücutta uyku bozukluğu meydana getirir. Vücutta toksin meydana getirdiği için karaciğeri yorar ve bu da yorgun uyanma gibi durumları beraberinde getirir.
  • Kanser riskini artıran alkol, gırtlak, yemek borusu, mide ve pankreas kanserlerine neden olabilir.
  • İçki tüketimi kalp rahatsızlıklarına neden olur. Kalpte ritim bozukluğu meydana getirirken aynı zamanda kalp yetmezliği gibi problemlere de sebebiyet verebilir. Damarlarda kireçlenme meydana getirebilir. Alkoli az bile tüketseniz kalp ve damar hastalıkları riskiniz artış gösterir.
  • Baş ağrısı ve ağız kuruluğu meydana getiren alkol, vücutta aşırı su kaybına sebebiyet verir.
  • Göz sinirlerine zarar vererek zaman içerisinde görme problemlerine ve hatta körlüğe neden olabilir.
  • Midede ülser ve gastrit gibi sorunlar meydana getirir. Bu durum vitamin ve diğer besin maddelerinin vücut tarafından yeteri kadar emilememesine neden olur.
  • Her gün içki içmenin zararlarına baktığımızda kadınlar adet düzensizliği, erkeklerde ise iktidarsızlık problemlerinin görülebilmesi söz konusu olur.
  • Kanın normal şekilde pıhtılaşmasını önler. Bu da yaralanma gibi durumlarda ciddi anlamda kan kaybı meydana getirir.
  • Karaciğerin zaman içerisinde zarar görmesine neden olur. Karaciğer yağlanmasına sebebiyet verir.

Alkol tüketiminin kısa dönemli yan etkilerinin yanı sıra uzun dönemli zararları da bulunmaktadır. Az ya da çok içmek fark etmeksizin bu içeceklerin insan sağlığı açısından birçok olumsuz etkisi vardır.

Alkolün Beyne Zararları Nelerdir?

Beyinde hücre ölümünün oluşmasına neden olan alkol, sürekli olarak tüketildiği zaman bağımlılık meydana getirir. Beyni doğrudan etkileyen bu alışkanlığın bağımlılığa dönüşmesi asetaldehit isimli maddeden kaynaklanmaktadır. Dikkati dağıtan, konsantrasyon bozukluğu meydana getiren içki, beyincik yani vücudun denge merkezi üzerinde etkili olur. Bu yapının işlevlerini bozmaktadır. Alkol bağımlılarında B1 vitamini eksikliği bulunmaktadır. Bu da pek çok nörolojik bozukluğun oluşmasına sebebiyet verir. Bu durum ilerleme gösterdiğinde hafıza kaybı, öğrenme yeteneğinin azalması, zihinsel ve algısal fonksiyonlarda bozulma gibi durumlar söz konusu olur. Beyinde meydana getirdiği bulanıklık aynı zamanda ölüme neden olabilen kazalar da meydana getirebilir.

Alkolün İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Vücutta vitamin eksikliği meydana getiren içki tüketimi beraberinde refleks ve hareket bozukluğuna da sebebiyet verebilir. Hem sindirim sistemini hem de sinir sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. İç organlara zarar vermektedir. Özellikle alkolün karaciğere zararı vardır ve siroz meydana getirebilir. Yağlanma ve büyüme söz konusu olabilir. Sinir sistemini olumsuz yönde etkilediği için ruhsal hastalıkların meydana gelmesine neden olur. İntihar ve depresyon bunlardan bazılarıdır.

Alkolün Çevreye Verdiği Zararlar

Toplum sağlığını ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen alkolün çevreye zararları bulunmaktadır. Düşünme yetisini kaybetmeye neden olduğundan kişinin geri dönülmez davranışlar sergilemesine neden olabilir. Kişiler üstlerine düşen görevleri yerine getiremeyebilirler. Aile içerisinde fiziksel şiddet söz konusu olabilir. Sosyal çevresi ve aile ilişkilerinde iletişim kopukluğu meydana gelir. Hem toplum hem de kişinin yakın çevresi alkolden olumsuz yönde etkilenir. Gerek iş hayatındaki sorumluluklar gerekse günlük hayatta sorumlulukların ihmal edilmesi söz konusu olur.

İçkiden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Eğer ki alkol bağımlılığından kurtulmak istiyorsanız burada en önemli detayın irade ve kararlılık olduğunu bilmeniz gerekir. Sağlık kurumlarından bu konuda destek alabilirsiniz. Ayrıca kendinizi ve zihninizi oyalayacak şeylere yöneliniz. Yeni hobiler edinmek, alkollü ortamlardan uzak durmak bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: