Sağlık

Uykuluk Nedir? Faydaları Nelerdir? Hayvanın Neresinden Çıkar?

07 Ocak 2021 - 08:50:06
Uykuluk Nedir? Faydaları Nelerdir? Hayvanın Neresinden Çıkar?

Uykuluk; dana ya da kuzunun yürek, gerdan, ciğer veya bağırsak gibi yerlerinden çıkartılan, sakatat olarak isimlendirilen bir organ değil salgı olarak ifade edilen yiyecektir.

Uykuluk Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Sütten henüz kesilmemiş kuzulardan ve danalarda elde edilen uykuluk, genel olarak mart, nisan ve mayıs aylarında tüketilmesi önerilen bir besindir. Hayvanlar sütten kesildikleri zaman uykuluk da azalmaya başlamaktadır. Zaman içerisinde ise tamamen kaybolur. Büyükbaş ya da küçükbaş hayvanlar genel olarak kış aylarında doğum yaparlar. Bahar ayları henüz süt emme ayı olduğundan bu aylarda yenmesi tavsiye edilir.

Birden fazla çeşide sahip olan uykuluk, hayvanın neresinden çıktığına göre isimlendirilmektedir. Sakatat ve ciğer satan yerlerde fındık, gerdan ve ciğer gibi farklı uykuluk çeşitlerine rastlamak mümkündür. Gerdan uykuluk kuzunun gerdan kısmından çıkartılmaktadır. Ciğer uykuluk kuzunun yürek kısmına yakın bir bölgeden çıkartılmaktadır. Fındık uykuluk ise kuzunun bumbar olarak isimlendirilen yani bağırsak kısmından elde edilmektedir.

Uykuluk Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Lezzeti ile kendinden söz ettiren uykuluk faydalarına baktığımızda insan sağlığı açısından pek çok olumlu etkisinin bulunduğu belirtilmektedir. C vitamini bakımından zengin olan bu besin bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli oranda katkı sağlamaktadır. Bu etkinin yanı sıra kanser riskinin azaltılması konusunda da faydası bulunmaktadır. Damar tıkanıklığını ve damar sertliğini önleyen uykuluk aynı zamanda kalp hastalıklarının riskini de azaltmaktadır.

Virüs ve bakteri gibi pek çok zararlı bakteriye karşı koruyucu etki meydana getiren uykuluk, sindirim sisteminin düzenli ve dengeli bir şekilde çalışmasına destek olmaktadır. Mide ağrısı başta olmak üzere pek çok sindirim sistemi rahatsızlığının giderilmesine yardımcı olur. Kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyen uykuluk, vitamin ve mineral açısından vücut için oldukça faydalı bir besin olarak nitelendirilmektedir. Hem faydaları hem de lezzeti ile sağlıklı hayatın bir parçası olarak rol almaktadır.

Uykuluk Hayvanın Neresinden Çıkar?

Bir sakatat türü olarak tanımlayabileceğimiz uykuluk, hem kuzulardan hem de danalardan çıkartılmaktadır. Genellikle hayvanın göğüs kafesinin üzerinde yer alan timüs ve pankreas bezlerinden oluşmuş yapılar olarak nitelendirilmektedir. Salgı bezi olarak da tanımlanan bu salgılar özel yöntemler ile çıkartılmaktadır. Farklı teknikler hazırlanarak yapılmaktadır.

Uykuluk Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Çeşitlerine göre uykuluk tarifleri değişkenlik göstermektedir. Gerdan uykuluk harlı mangal ateşinde sık sık çevirilerek yapılmalıdır. Yağlı bir yapıya sahiptir ve sık çevirilmediği zaman hemen renk alarak yanabilir. Bundan dolayı başından ayrılmadan ve kurutmadan pişirilmesi gerekmektedir. Fındık uykuluk ise çok yağlıdır. Bundan dolayı pişirilmeden önce suda haşlanmalı ve fazla yağdan arındırılmalıdır. Yuvarlak bir şekle sahiptir ve bundan dolayı pişmesi biraz zordur. Bundan dolayı haşlanması yani ön pişirme uygulanması gerekmektedir. Soğuduktan sonra ise harlı mangal ateşinde pişirilmelidir. Yaklaşık olarak 5-6 dakika içerisinde hazır olmaktadır. Ciğer Uykuluğu ise pişirme konusunda en fazla dikkat edilmesi gereken uykuluk çeşididir. Oldukça narin bir yapısı vardır. Hafif bir mangal ateşinde pişirilmelidir. Eğer yüksek ateşte pişerse hemen kurur ve lezzeti gider.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: