Sağlık 29 Eylül 2021 - 13:21:29

Vişne Suyu Konsantresi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Vişne Suyu Konsantresi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Vişne suyu konsantresi; normal meyve suları gibi yaklaşık olarak %85-90'ı su değil gerçek meyve olan bir içecektir.

Vişne Suyu Konsantresi Nedir?

Normal meyve sularında yer alan %85-90 oranındaki suyun buharlaştırılması ile elde edilen vişne suyu konsantresi, meyvedeki asit, mineral ve şeker gibi bileşenlerin sabit kalması anlamına gelen bir içecek çeşididir. Genel olarak evaporatör isimli alet ile suyun uçurulması sağlanmaktadır. Düşük sıcaklıkta uygulanan bu işlem sayesinde meyve suyunun rengi, besin değeri ve lezzeti olabildiğince korunmaktadır. Düşük sıcaklıkta işlem görmesi sayesinde meyve suyunun kalitesi azalmamaktadır. Ayrıca muhafaza edilmesi de aynı şekilde +4 ile -18 derece arasında olmaktadır.

Meyve suyunun konsantre edilmesinin nedeni asıl olarak kolay depolama ve muhafaza kolaylığıdır. Üretim aşaması bulunan bu içecek türü aynı zamanda evde de yapılabilmektedir. Sadece vişne suyu için değil aynı zamanda farklı meyveler için de yapılabilmektedir. Normal bir meyve ile arasında çok fark yoktur. İkisinin de meyve oranı aynıdır. Ama konsantre meyve suyunun ısı olayları değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle aralarında lezzet, aroma ve tat farkı olabilmektedir. Hem ülkemizde hem de dünya üzerinde konsantre vişne suyu daha fazla yaygındır. Genel olarak bu tür içecekler meyveli şurup ya da aromalı şurup ile karıştırılmaktadır. Fakat her biri tamamen farklıdır. Meyveli şurup renklendirici, asit, şeker ve az miktarda meyveden oluşur. Aromalı şurup asit, şeker, renklendirici ve esanstan oluşur. Bunlara koruyucu da katılabilmektedir.

Vişne Suyu Konsantresi Nasıl Yapılır?

Vişne Suyu Konsantresi Nasıl Yapılır?

Evde basit bir şekilde vişne suyu konsantresi hazırlamak için gerekli olan malzemeler; 2 kilo vişne, 4 litre su, yarım limonun suyu ve yaklaşık olarak 6-7 su bardağı şekerdir. Hazırlamak için öncelikle vişneleri ayıklayıp, temizleyiniz. Sonra bir tencereye koyunuz. Üzerini biraz geçecek kadar su koyunuz. Sonrasında kaynamaya bırakınız. Vişneler çatlamaya başladığı zaman altını kapatınız. Bu şekilde 1-2 saat bekletiniz. Bunun amacı vişnenin suya rengini tamamen vermesidir. Bunun sonrasında vişnelerin suyunu ayrı bir tencereye koyunuz. Vişne suyunu daha sonra tekrardan ocağa alınız. İçerisine şeker ilave ediniz ve 1 saat kaynamaya bırakınız. Bu süreçte üzerinde köpüklenme meydana gelir. Onları alınız. Kıvamı koyulaştığında içerisine limon suyu ekleyiniz. Sonra ocaktan alınız. Sıcak şekilde cam kavanozlara koyunuz ve ağzını kapatıp ters çeviriniz. Soğuduktan sonra gölge Bir yerde muhafaza ediniz. Servis yapacağınız zaman biraz sulandırınız. Böylece içecek hazır hale gelmektedir.

Vişne Suyu Konsantresinin Faydaları Nelerdir?

Genel olarak vişne suyu oldukça faydalı olarak nitelendirilmektedir. Vişne suyu konsantresi anti inflamatuar özelliği bulunmaktadır. Yani vücutta iltihap giderici bir etki meydana getirmektedir. Ayrıca tıpkı vişne suyu gibi kas ağrılarının azalması, ürik asit seviyesinin hafiflemesi, kalbin korunması, felç riskinin azalması gibi pek çok etki meydana getirir.

Vişne Suyu Konsantresinin Fiyatı Ne Kadar?

Yapımı ve hazırlanışı normal bir vişne suyundan farklı olan vişne suyu konsantresinin fiyatı oldukça uygundur. Fakat normal meyve suyuna göre biraz daha pahalıdır. Evinizde kendiniz doğal bir şekilde hazırlayarak da tüketebilirsiniz. Bu şekilde hem içeriği organik olur hem de fiyatı daha uyguna gelir.

  • vişne suyu konsantresi
  • vişne suyu konsantresi nedir
  • vişne suyu konsantresi nasıl yapılır
  • vişne suyu konsantresi hazırlamak
  • vişne suyu konsantresinin faydaları
  • vişne suyu konsantresinin fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Poşe Yumurta Nedir? Nasıl Pişirilir? Kalorisi Ne Kadar?