WBC nedir? Yüksekliği ve düşüklüğü neyi gösterir?
Sağlık

Wbc Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Neyi Gösterir?

04 Eylül 2017 - 17:11:38

Çoğunlukla kan testi temelinde görülen WBC kısaltmasının açılımı beyaz kan hücreleridir. Bu değer, beyaz kan hücresi sayısı, Lökosit sayısı veya beyaz hücre sayısı ile kan analiz raporunda da iletilebilir. Çoğu durumda, beyaz kan hücresi sayısı sayımı tam kan sayımının bir parçası olarak yapılır.

Wbc Nedir, Ne Demek?

Bu test, özellikle lösemi alerjisinde, ayrıca birçok hastalığın teşhisinde önemli bir ölçüdür. Baş ağrısı, ateş, kas ağrısı, titreme ve diğer semptomlar nedeniyle, doktorunuz muhtemel bir enfeksiyona karşı beyaz kan hücresi sayısı sayımı talebinde bulunabilir.

Wbc Normal Değeri Nasıl Olmalıdır?

Yetişkin kişiler için ideal WBC aralığı, mikrolitrelik başına 4500 ila 11000 beyaz kan hücresidir. Mikrolitrenin sembolü mcL olarak yazılmıştır. Beyaz kan hücresi nüfus sayımı sonucunda, sonuçlar kübik milimetre olarak 4,50 - 11,00 K / mm3 şeklinde olabilir. 15 yaşın altındaki yaşları ve çocuklarda kabul gören beyaz kan hücresi sayısı değerleri aşağıdaki gibidir;

  • Prematüre bebekler: 9,00-30,00 K / mm3
  • 0-1 aylık bebekler: 9,40-34,00 K / mm3
  • 2-12 aylık bebeklerde: 5,00-19,50 K / mm3
  • 1 ve 3 yaş arasındaki küçük çocuklar için: 6,00-17,50 K / mm3
  • 4-5 yaş arası çocuklar için: 5,50-15,50 K / mm3
  • 6-15 yaş arası çocuklar için: 4,50-13,50 K / mm3

Wbc Düşüklüğü Nedir? Nasıl Olur?

Bu değerin düşüklüğünün ne olduğunu merak edenler için, bunu kısaca şu şekilde açıklamak mümkündür. Yetişkinlerde mikrolitre başına beyaz küre sayısı 4000'den düşük olmasıdır. Sahip olması gereken değerin altında olan beyaz kan hücresinin varlığı, bu değerin neden düşük olduğu sorusunun cevabıdır.

Wbc Kürtajının Belirtileri Nelerdir?

WBC kürtajı ileri bir beyaz kan hücresi seviyesinde belirtildiğinde, bağışıklık sistemi zayıflar ve böylece kolayca bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkar. Diğer semptomlar baş dönmesi, yorgunluk, derinin altında kan birikimi, huzursuzluk, duygusal dengesizlikler, kızarıklık, uzun süre periyodu, bayılma, çocuklarda baş ağrısı, ateş, anemi ve benzerini içerir.

Wbc Düşüklüğünün Nedenleri Nelerdir?

Beyaz kan hücresi sayısı amortismanı, kalibre edilmesi gereken değerlerin altındaki bir beyaz kan hücresine atıfta bulunur ve buna lökopeni denir. Düşük değerlerin nedenlerinden bazıları, kemik iliği yetmezliği, lupus gibi bazı bağışıklık sistemi hastalıkları, kanserli ilaç kullanımı veya beyaz kan hücresi değeri üzerine yan etkileri olan ilaçların kullanımı, bazı viral sağlık sorunları, kanser tedavisinde kullanılan radyasyon terapisi, dalak ve karaciğer hastalıkları, beyaz kan hücrelerinin sayısını düşüren etkilere neden olabilir.

Wbc İndirgeme Tedavisi Nedir?

Düşük beyaz kan hücresi tedavisi oldukça önemli bir konudur. Ancak wbc yükseklik sorusuna girmeden önce size bu değerin düşük tedavi seviyesinden bahsedeceğiz. Lökosit olarak adlandırılan düşük beyaz kan hücresi sayısı önce iç tıbbın tedavisine uygulanmalıdır. İç tıbbın dalında olan dahili tıp doktoru düşük beyaz kan hücresi değer nedeni ile size bir tedavi uygular. Bu değeri düşük tayin edebilmek için, önce tam bir kan sayımı istemektedir. Bu hastalığın tedavisi hastanın mevcut durumuna göre değişir. Teşhis edilen hastalığın tedavisi için terapötik özelliklere sahip ilaçlar reçete edebilir. Eğer bu değer çeşitli hastalıklardan kaynaklanıyorsa, bu hastalıkların tedavisinde reçete edilebilir. Gerekirse, doktorunuz sitokinler ve kemoterapi gibi tedavilere başvurabilir. Transfüzyonlar gerekirse hastaya yapılabilir. Beyaz hücreleri artırmanın en iyi yolu, taze sebze, taze meyve, süt ve süt ürünleri, balık, yağsız kırmızı et tüketmektir.

Wbc Yüksekliği Nedir? Nasıl Olur?

Mikrolitre başına 11.000'den fazla beyaz kan hücresi, beyaz kan hücresi sayısının yüksekliğine işaret etmektedir. Kısacası, WBC yüksekliği aşırı beyaz kan hücrelerinin varlığına işaret eder. Sakinleştirici değerlerde bir beyaz kan hücresinin varlığı, lökosit olarak adlandırılır.

Yorumlar
Ayla Şahin 28 Ağustos 2017 - 18:40:43 WBc nedir neden yüksleir kan tahlili sonuçlarından nasıl anlayabilirim?cevapla
gülnur deniz 28 Ağustos 2017 - 23:09:29 Wbc düşük olursa ne anlama gelir? Tahlil sonuçlarımda öyle çıktı ama daha doktora gidemedim merak ediyorumcevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: