Sağlık 23 Nisan 2021 - 20:31:35

Yakı Ne İşe Yarar? Fıtığa İyi Gelir mi? Fiyatı Ne Kadar?

Yakı Ne İşe Yarar? Fıtığa İyi Gelir mi? Fiyatı Ne Kadar?

Yakı; vücutta meydana gelen ağrıların hafiflemesi için kullanılan, ağrılı bölgeye yapıştırıldığı zaman rahatlamasını sağlayan bantlardır. Yazımızın içeriğinde yakı bandı nedir, fıtığa iyi gelir mi, zararları ve kullanımı hakkında bilgi verirken aynı zamanda kullananların yorumlarına da değineceğiz.

Yakı Ne İşe Yarar?

Vücutta çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen ağrıların hafiflemesi ve giderilmesi için kullanılan ilaçlara bezlere yakı denmektedir. Özellikle boyun ve bel bölgesindeki ağrıların iyileştirilmesi için etkili olmaktadır. Ağrılı bölgelerdeki sancının dindirilmesini sağlar. Etkisi tedavi niteliğinde değildir. Sadece ağrı kesici bir etki oluşturmaktadır. Boyun, omuz, sırt, kas sıkışması, bel, fıtık, burkulma gibi durumlarda meydana gelen şiddetli ya da orta dereceli ağrıların iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. Yakı nedir diye baktığımızda sadece ağrı kesici bir etki oluşturduğunu ve rahatlama sağladığını belirtebiliriz. Bunun haricinde tedavi niteliğinde bir etkisi bulunmamaktadır.

Yakı bandı hamilelikte kullanılır mı diye çok merak edilmektedir. Hamilelikte artan ağrıların ve krampların giderilmesi için etkili olabileceği düşünülse de üzerindeki kimyasallar nedeni ile asla önerilmemektedir. Aynı zamanda çocuklarda kullanılması ve hassas ciltlerde uygulanması da uygun değildir. Adetliyken yakı vurulur mu diye araştıran kadınlar genel olarak bu dönemdeki bel ağrışarının giderilmesi için kullanmak istediğini belirtmektedir. Fakat kimyasal etkisi nedeniyle yan etki oluşturabilir. Bu dönemde kullanmadan önce jinekoloğa danışmanızı tavsiye ederiz.

Yakı Fıtığa İyi Gelir mi?

Üzerinden birtakım kimyasalların bulunduğu yakı bandı herkes tarafından bilinen bir ürün değildir. Yakı bandının fıtık üzerindeki etkisi ise tartışmaya açıktır. Bazı uzmanlara göre yakının uyguladığı ısı nedeniyle disk kaymasının daha şiddetli bir hal alması söz konusu olmaktadır. Bunun nedeni ise fizik kurallarına göre ısının herhangi bir maddenin genişlemesinde rol almasıdır. Disk kayamsı olan noktada ısı ile daha da genişleme meydana gelebilir ve bunun sonucunda kayma şiddetlenebilir. Eğer ki bel fıtığı probleminiz varsa ve kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzun onayını almanız gerekmektedir. Doktor onay verirse kullanım sağlayabilirsiniz. Yakı bandı boyun fıtığına iyi gelir mi diye de sorulmaktadır. Bunun için de aynı durumlar söz konusu olabileceğinden uzmana danışmak gerekmektedir.

Yakı Bandı Ne Kadar Durmalı? Nasıl Çıkarılır?

Yakı bandını ağrıyan bölgeye yapıştırmak gerekmektedir. Yapıştırırken özel bir yöntem uygulanması gerekmemektedir. Cilde yapıştırıldığı zaman yanma etkisi meydana getirmektedir. Bunun nedeni kimyasal içeriğinde kapsaisin olmasıdır. Deri altına tamamen nüfuz etmesi ve ağrıların hafiflemesi için bandın ağrıyan bölgede en az 4 saat durması gerekir. Çok şiddetli ağrılarda bu süre 48 saate kadar çıkabilir. Bu süreden sonrası ciltte tahriş yaratabilir. Yakı bandı nasıl sökülür diye bakacak olursak yakının olduğu yere az miktarda su dökülmesi tavsiye edilmektedir. Suyun sıcak olmaması gerekir. Çünkü sıcak su yakının daha da yapışmasına neden olur. Suyun yanı sıra zeytinyağı ya da vazelin de sürebilirsiniz. Eğer ki aynı bölgeye tekrar yakı yapıştırılacaksa 2 hafta beklenmesi gerekir. Yakı bandı çok yakıyor ne yapmalıyım diyorsanız vücudunuzda yan etki oluşturmuş olabileceğinden çıkarmalısınız. Ağrı şikayetleriniz için öncelikle doktora gitmeyi unutmayınız.

Yakı Bandı Fiyatı Ne Kadar? Zararları Var mı?

Sadece cilt üzerine yapıştırılarak kullanılan yakı bandı fiyatı eczane ya da internet üzerinde çok pahalı değildir. Dilerseniz yakı bandı çeşitleri hakkında bilgi alarak size en uygun olanı seçebilirsiniz. Genel olarak herhangi bir yan etkisi olmayan yakı bandı zararları ciltte kızarıklık, şişme, döküntü ve kaşıntı şeklinde görülebilir. Bu tarz durumlarda kullanmamanız gereklidir. Her ciltte aynı etkiyi yaratmamaktadır. O yüzden kullanım konusunda dikkatli olunmalıdır.

  • yakı
  • yakı ne işe yarar
  • yakı nedir
  • yakı bandı
  • yakı bandı hamilelikte kullanılır mı
  • adetliyken yakı vurulur mu
  • yakı fıtığa iyi gelir mi
  • yakı bandı boyun fıtığına iyi gelir mi
  • yakı bandı ne kadar durmalı
  • yakı bandı nasıl sökülür
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Burun Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir? Nasıl Açılır?