Yaşam

Hamam Otu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar, Özellikleri ve Zararları

24 Nisan 2021 - 08:50:11
Hamam Otu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar, Özellikleri ve Zararları

Hamam otu; zırnık otu olarak da bilinen, istenmeyen tüyler için çok eski yıllardan bu yana kullanılan bir bitki çeşididir. Hamam otu yağı ve tozu sıklıkla tercih edilirken aynı zamanda bitkinin kendisi normal şekilde kullanılabilmektedir.

Hamam Otu Ne İşe Yarar?

Osmanlı Dönemi'nde kadınların istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullandığı bir bitki olan hamam otu bitkisi, genel olarak toz halinde satılan aynı zamanda yağı da bulunan tüylerin doğal bir şekilde alınmasını sağlayan bir ot çeşididir. İçerisinde yoğun kimyasallar barındıran bu ot dikkatli kullanılmalıdır. Aksi durumda tehlikeli etkiler meydana getirebilmektedir. Hamam otu işe yarıyor mu ya da ne gibi faydaları vardır diye bakacak olursak eğer;

  • Bu bitkiden elde edilen hamam otu tozu macun kıvamına getirilerek tüylerin dökülmesini sağlar. Hamam otu yağı ise tüylerin daha seyrek ve uzun zamanda çıkmasını sağlar. Tozunu kullanıma hazır hale getirmek için sadece su eklemek ve karıştırmak yeterlidir.
  • Tamamen doğal bir bitki olan hamam otu dikkatli ve özenli şekilde kullanıldığı zaman pek çok etki oluşturmaktadır.
  • Hamam otu tozu vajinal bölgede kullanılır mı diye merak edilmektedir. Buradaki istenmeyen tüyler için bu bitkiyi kullanabilirsiniz. Gerek yağını gerekse tozunu hazır ahle getirip sürebilirsiniz.
  • İstenmeyen tüylerin dökülmesini sağlayan bu bitki aynı zamanda yeniden çıkmasını da önlemektedir. Zaman içerisinde azalma meydana getirmektedir.

Yanlış bir şekilde kullanılan hamam otu zehirlenme meydana getirebilmektedir. Çünkü bu bitki doğanın en güçlü zehri olan arsenik ile en kötü kokusu olan kükürdü içermektedir. Tüylerin dökülmesi için her ne kadar etkili olsa da aslında zehirli bitkiler arasında yer almaktadır. Doğal ve organik yapısı sayesinde pek çok kadın ve erkek tarafından tercih edilmektedir.

Hamam Otu Nasıl Kullanılır?

Genel olarak hamam otu toz ya da yağ şeklinde kullanılan bir bitkidir. Taze halinden ziyade bu şekilde tercih edilmektedir. Hamam otu tozu kullanımı için derin bir kabın içerisine tozu katıp üzerine yavaş yavaş su ekleyiniz. Krem hale gelene kadar karıştırınız. Sonrasında çok beklemeden kullanılmak istenen bölgeye sürülür. Yaklaşık olarak 3-4 dakika bekletiniz. Ardından hemen temizleyip, cildinizi arındırınız. Hamam otu yağı kullanımı için ise hazır halde olan yağı temizlenmiş bölgeye sürünüz. Sürerek 5- 10 dakika boyunca masaj uygulaması yapınız. Hamam otu yağı yüze sürülür mü diye baktığımızda eğer ki akneye eğimli bir cildiniz varsa kullanım sırasında dikkatli olmalısınız. Yüz derisi ince olduğu için bu yağı kullanmadan önce doktora başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca kullanımı iyi hava alan bir yerde gerçekleştirilmelidir.

Hamam Otunun Özellikleri Nelerdir?

Bilinen en net özelliği hamam otu bitkisinin tüy dökmeye etkisidir. Çok eski zamanlardan bu yana bu özelliği için tercih edilmektedir. Tıpkı tüy dökücü kremler gibi kısa sürede tüyleri kökünden dökmektedir. Hamam otunun cilde faydaları da bulunmaktadır. Cildi besler ve içerisindeki bileşenler sayesinde ferahlık etkisi meydana getirir. Ayrıca tahriş engelleyici etki oluşturmaktadır.

Hamam Otunun Zararları Nelerdir?

İçerisinde As2S3 olarak tanımlanan ve kimyasal anlamda oldukça etkili olan bir maddeye sahip olan hamam otu tüyleri dökme konusunda etkili olsa da aslında tehlikeli bir bitkidir. Bu otu kullanıpta zehirlenenler bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı hayatını kaybedenler de vardır. Bilinçsiz bir şekilde tozunun ya da yağının ciltte uzun süre bekletilmesi alerjik etkiler meydana getirir. Bundan dolayı kullanım sırasında dikkatli olunmalıdır. Cildinizde uygulamadan önce ufak bir bölgeye sürüp 2-3 dakika bekletip yıkamalı ve 24 saat boyunca gözlemlemelisiniz. Eğer ki bir yan etki yoksa kullanmalısınız. Kaşıntı, yanma, kızarıklık söz konusu oluyorsa kullanılmamalıdır. Gebelikte hamam otu kullanımı zararları olan bir durumdur. Tavsiye edilmemektedir.

Hamam Otu Kullananlar ve Yorumlar

Günümüzde sadece ülkemizde değil tüm dünya üzerinde hamam otu kullanan pek çok kişi vardır. Hamam otu yorumlarına baktığımızda tüylerin giderilmesi konusunda etkili olduğunu görmekteyiz. Fakat belirttiğimiz üzer zararlı da olabilmektedir. Hamam otu tahrişi nasıl geçer diye birçok kişi araştırmaktadır. Bu tarz bir durum yaşarsanız mutlaka uzman bir doktora başvurunuz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz