Sağlık 06 Şubat 2021 - 20:40:40

Yaşlanmayı Geciktiren Bitkiler ve Besinler Nelerdir?

Yaşlanmayı Geciktiren Bitkiler ve Besinler Nelerdir?

Yaşlanmayı geciktirmek ve kırışıkları azaltmak için hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan bitki ve besinlerin tüketilmesi, cildin daha dinç ve güzel gözükmesini sağlamaktadır.

Yaşlanmayı Geciktiren Bitkiler Nelerdir?

Yanlış beslenme düzeni, Genetik faktörler ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak hücre yenilenmesinin azalması yaşlanma belirtilerinin oluşmasına neden olmaktadır. Yaşlanma kaçınılmaz bir sondur. Fakat bunu ertelemek mümkündür. Yaşlanmayı geciktiren bitkiler sayesinde vücutta yenileyici etki meydana getirebilir ve kırışıklık görünümünde azalma sağlayabilirsiniz. Yaşlanmayı geciktirmek için vitamin alımına özen göstermeli, omerga-3 yağ asitlerinden yararlanmalı ve antioksidan barındıran yiyeceklerden tüketmek gerekmektedir.

Yaşlanma belirtilerini azaltmak ve kırışıklıkların azalmasını sağlamak için yeşil çay tüketimi önemsenmelidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan bu çay antioksidan açısından oldukça zengindir. Vücuttaki zararlı toksin maddelerin atılmasını sağlayarak arındırıcı etki meydana getirmektedir. Ayrıca cilt yapısını korumaktadır. Isırgan otu hücre yenileyici özelliği bulunan bir başka bitki çeşididir. Kan temizleyici özelliği bulunan bu bitki yaşlanma belirtilerinde azalma meydana getirir. Karanfil, kekik ve kuşkonmaz gibi bitkilerin de yaşlanmayı durdurucu, geciktirici etkileri bulunmaktadır.

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler Nelerdir?

Vücudumuzun 3/4'ü su ile kaplıdır. Eğer yeterli oranda su tüketmezseniz nem dengesinde bozulma meydana gelir ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Her gün en az 2.5 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Hatta suyun içerisine salatalık, nane yaprağı ve çubuk tarçın gibi şeyler atarak hep su içmeyi keyifli bir hale getirebilirsin hem de vücudunuzda detoks etkisi meydana getirebilirsiniz.

Yaşlanmayı geciktirmek için pek çok besin bulunmaktadır. A vitamini açısından zengin olan havuç bunlardan biridir. İçerisinde bul miktarda c vitamini barındıran portakal yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda kırmızı biber de C vitamini açısından oldukça zengindir ve B6 vitaminleri de barındırmaktadır. Ciltteki kan miktarının artmasını sağlayan kırmızı biber cilde parlaklık vererek akne problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Kereviz, yumurta, avokado, somon balığı, domates, ceviz, karpuz, sarımsak, soğan, üzüm çekirdeği, enginar ve brokoli gibi sebzeler de yaşlanmayı geciktirici etki meydana getirmektedir. Belli miktarlarda tüketerek kısa sürede kırışıklık azaltıcı etki meydana getirebilirsiniz.

Yaşlanmaya Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Yaşlanmanın genel olarak yaşın ilerlemesine bağlı olduğu düşünülse de bu doğru değildir. Yaşlanmayı etkileyen pek çok faktöre bulunmaktadır. Normal olarak 20 yaşından sonra yaşlanma etkileri görülmeye başlar. Yaşlanmaya neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Genetik faktörler yaşlanma üzerinde önemli etkilere sahiptirler.
 • Hormonal etkenler yaşlanmaya neden olabilir. Özellikle tiroid hormonu düzensizliği, böbreküstü bezi hormonları gibi...
 • Zararlı güneş ışınları hücre yenilenmesini önler.
 • Yanlış beslenme vücutta toksin oluşumuna neden olur ve yaşlanma etkisi oluşturur.
 • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar cildin erken yaşta kırışmasına neden olur.
 • Stres hormonal düzensizlik meydana getirir ve yaşlanma oluşturur.
 • Çevre kirliliği cilt tabakasında akne gibi etkile oluşturur ve lekelenme ile kırışıklık meydana getirir.

Yaşlanmanın oluşmasında iç faktörlerde olduğu kadar dış faktörler de önemlidir. Yaşlanmaya neden olan her türlü etkenden uzak durmak gerekmektedir.

Cilt Yaşlanmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Yaşlanma belirtilerini önlemek ve bunların önüne geçmek için öncelikle düzenli beslenme alışkanlığı edinmelisiniz. Bunun yanında zararlı alışkanlıklardan vazgeçmeli, antioksidan açısından zengin besinlerle beslenmeli ve su tüketimini arttırmalısınız. Ayrıca cildiniz için gerekli olan bakımları yapmayı unutmayınız.

 • yaşlanmayı geciktiren bitkiler
 • yaşlanmayı geciktiren besinler
 • yaşlanma belirtileri
 • yaşlanmaya neden olan faktörler
 • cilt yaşlanmasını önlemek
 • yaşlanma belirtilerini önlemek
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sabahları Türk Kahvesi İçmek Zayıflatırmı?