Sağlık

Zatürre Aşısı Nedir? Kimlere Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri

16 Eylül 2020 - 08:51:04
Zatürre Aşısı Nedir? Kimlere Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri

Zatürre; akciğerin iltihaplanması durumudur ve genel olarak pnömokok bakterisi sonucunda bulaşma göstermektedir. Bu bakteriler genel olarak burun ve boğaz bölgesinde bulunmaktadır ve kişi kendi hasta olmasa bile taşıyıcı konumuna geçebilmektedir.

Zatürre Aşısı Nedir, Ne Demek?

Zatürre hastalığından korunmama en etkili yolu olan zatürre aşısı, bu hastalığın önlenmesi ve engellenmesi için gerekli olan bir yöntemdir. Zatürre akciğeri etkileyen bir hastalık olduğu için öldürücü sonuçlar meydana getirebilmektedir. Özellikle riskli gruplar için oldukça tehlikelidir. Zatürre aşısı 65 yaş üzerinde olanlara, karaciğer, akciğer ve kronik rahatsızlığı olan kişiler, dalağı alınmış ya da tam olarak çalışmayan kişiler, tekrarlayan zatürre hastalığı geçirenler, kanser tedavisi görenler, sigara içenler, bağışıklık sistemi güçsüz olan ve bağışıklığı baskılayan birtakım tedaviler uygulayan kişiler zatürre bakımından risklidir. Bu nedenle aşı olması tavsiye edilmektedir.

Genel olarak zatürre aşısının iki çeşidi bulunmaktadır. İlk türü 2 yaş altına yapıldığı zaman %80 koruma sağlayan çeşittir. 2 yaş üzerine yapıldığında bu koruma %50 olmaktadır. 2 yaş üstü ve yetişkinlerde tek doz uygulanmaktadır. İkinci türü ise sadece 2 yaş üzerine yapılmaktadır. 5 yıl koruyuculuğu bulunur ve 5 yılda bir tekrarlanması önerilmektedir. Bu aşı sayesinde hem çocukların hem de yetişkinlerin zatürre olması engellenmektedir. Zatürre akciğeri etkilediği için hem öksürük hem ateş hem de yetersiz solunum meydana getirmektedir. Oldukça zararlı bir hastalıktır.

Zatürre Aşısı Kimlere Yapılır?

Herkese yapılabilen zatürre aşısı asıl olarak bağışıklığı düşük ve hasta olmaya müsait olan kişilere uygulanmalıdır. Hem çocuklar hem de yetişkinler için uygundur. Ayrıca bahsetmiş olduğumuz gibi bazı kronik hastalığı olanlar ya da akciğere zarar veren sigara gibi alışkanlıkların olması hastalığın oluşma riskini arttırır bu nedenle bu aşıyı yaptırmak gerekmektedir. Çocuklarda eğer ki ilk doz uygulandıktan sonra herhangi bir alerjik reaksiyon meydana gelmişse ikinci dozun uygulanması önerilmemektedir. Eğer vücutta ateşi bir hastalık varsa, hastalık iyileşmeden aşının yapılması doğru olmamaktadır. Hastalık iyileşmeli aşı öyle yapılmalıdır. Hafif gribal enfeksiyonlarda ise yapılabilmektedir.

Zatürre Aşısının Faydaları Nelerdir?

Bu aşının vücuda sağlamış olduğu yarar zatürre hastalığından korumaktadır. Bu hastalıkla birlikte aynı zamanda hastalıktan kaynaklanan semptomların giderilmesi için de etki göstermektedir. Zatürre ateş, öksürük gibi ciddi komplikasyonlar meydana getirmektedir. Eğer kişinin bağışıklığı düşükse daha ciddi sonuçlar da oluşturabilmektedir. Bu nedenle aşı çoğu uzman tarafından gerekli gösterilmektedir.

Zatürre Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Koldan kas içine yapılan ve güvenilir olan zatürre aşısının yan etkileri ciddi şekilde değildir. Bu aşının her iki çeşidi de bakterilerden arındırılmıştır ve ölü aşılardır. Bu aşının mevsimi yoktur ve her ayda yapılabilmektedir. Grip gibi soğuk algınlığı hastalıkları zatürreye çevirebilmektedir. Bu nedenle tıpkı grip aşısı gibi soğuklar çok başlamadan yapılması uygun olacaktır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: